• Thriller

Útok z hlubin (1999)

Toto je moja srdcovka, čistý klenot a najlepší horor o žralokoch, aký som doposiaľ videl (konkrétne tuším trikrát a po nejakom čase by som si ho asi kľudne pozrel znovu). Prekrásna a sympatická hlavná hrdinka, výborná akcia, dostatok srandy, o ktorú sa postaral hlavne pobožný kuchár LL Cool J, jemné búranie klišé, plynulý dej bez jedinej nudnej sekundy. Jasných 100%. Kam sa hrabú Čeľuste?

Propast (1989)

Vedel som vopred, že toto dielo sa mi jednoducho musí páčiť a tak tomu aj bolo. Dôkladná a prepracovaná réžia, kvalitná vizuálna stránka, atmosféra, zaujímavý príbeh a zápletka. Nanešťastie pre mňa, Cameron sa rozhodol popri dobrom sci-fi naservírovať divákom aj zopár porcií citových a emocionálnych vydieračiek, klišé v podobe vyvíjajúceho sa vzťahu hlavných postáv od nenávisti až k znovuobjavenej láske aby to celé zakončil nejakých rozprávkovým happy-endom. Všetky tieto negatívne aspekty boli ale v akceptovateľnej rovine, preto jasne víťazí pozitívny dojem. Videl som síce kratšiu verziu, ale v prípade ak zhliadnem aj režisérsku special edition (ktorá údajne vylepšuje a výrazne pozmieňa celkové vyznenie príbehu), veľmi pochybujem, či by som moje hodnotenie mohol ešte zvýšiť.

Chobotnice (1998)

Filmoví intelektuáli kdesi zúria, prežehnávajú sa, alebo ich obchádza mŕtvica... Ja som nadšený a volám Hurááá. Kvalitne namiešaná zmes hororu, akcie a srandy, plynulý zábavný dej, výborné postavy. Čo viac si môžem priať?

Predátor (1987)

Záverečný súboj jeden na jedného (ktorý väčšina považuje za akýsi zlatý kliniec a je mi jasné prečo) mňa osobne síce až tak neuchvátil a kvôli mierne vytratenému tempu mi bolo už aj jedno kto ho vyhrá, ale všetko predtým (čiže od samého začiatku až po Arnoldov prepad cez vodopád) je čistý a jasný masterpiece - nehostinná džungľa, neviditeľná hrozba, akcia, drsní borci a ich vtipné hlášky - to všetko a ešte viac znamená, že tomuto kultovému sci-fi jednoducho musím udeliť najlepšiu známku.

Experiment strachu (2008) (TV film)

Záver a celkové rozuzlenie je síce katastrofálne, ale odhliadnuc od posledných zopár minút, ide o sympatický jednoduchý TV horor, ktorému inak nemám čo vytknúť. Miera strašidelnosti sa mi miestami zdala prekvapujúco dosť vysoká.

Vetřelec (1979)

Som uchvátený a zároveň neveriacky krútim hlavou ako mohol v roku 1979 vzniknúť tak technicky precízny a prepracovaný film. Nedokážem si ani predstaviť aký prelomový, dovtedy nepoznaný a povznášajúci filmový zážitok musel tento nadčasový a nestarnúci sci-fi horor znamenať pre vtedajšiu generáciu a najmä pre divákov komunistického Česko-Slovenska, ktorí museli byť v totálnom vytržení, keďže do tej doby nemohli mať ani len tušenia, že niečo podobné je možné vôbec natočiť.

Resident Evil (2002)

Na prvý pohľad sa môže Resident Evil zdať ako obyčajná béčková vyvražďovačka, pre mňa však znamená klenot medzi zombie horormi. Miera strašidelnosti samozrejme zďaleka nedosahuje takú úroveň ako Andersonov predchádzajúci hororový skvost s názvom Horizont události, keďže v tomto prípade bol dôraz skôr kladený na akčné prvky a rýchlejšie tempo. Atmosféra podložená vhodne zvoleným prostredím podzemného moderného výskumného komplexu, pútavý a plynulý dej bez jedinej nudnej chvíľky, niekoľko nezabudnuteľných scén (obranný laserový mechanizmus, zombie psy) a celkovo prepracovaná vizuálna stránka – to všetko sú dôvody, prečo si úvodný diel série Resident Evil zaslúži najvyššie ohodnotenie a zaradenie do úzkej skupiny s označením - kultové, nesmrteľné, dokonalé.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Vnútorne rozpoltený a polarizovaný film, ktorý nedrží pokope a ktorému ťažko udeliť nejaké jednoznačné hodnotenie, takže balansujem medzi 2* a 3*. Začiatok ma vôbec nebavil, pripomínal mi skôr nejakú lacnú rodinnú drámu. Prudký obrat k lepšiemu nastáva v momente, keď sa na scéne objaví Jude Law. Jeho výborne vykreslená a zahraná postava počas celého svojho pôsobenia v príbehu dvíha celkovú úroveň smerom nahor a jeho príchodom sa A.I. zrazu stáva solídnou pozerateľnou záležitosťou. Pochváliť treba i zaujímavé zobrazenie budúcnosti (najmä futuristického mesta Rouge City) či sympatického medvedíka Teddyho. Avšak vo chvíli, keď Jude Law mizne zo scény mal film nejak taktne skončiť, pretože následne prichádza čistá katastrofa v podobe záverečnej rozťahanej kvázi dojemnej pasáže, ktorú v žiadnom prípade nedokážem akceptovať.

Kostka (1997)

Kocka je jeden špičkový psychologický thriller/horor, ktorý je zároveň jasným dôkazom toho, že aj za minimálny rozpočet sa dá vytvoriť dielo vysokej kvality. Treba hlavne originálny pútavý nápad, navodenie správnej atmosféry a dobre zvolené herecké obsadenie. Toľko diskutovaný záver samozrejme nasral aj mňa, ale v dobrom slova zmysle, pretože takto to naozaj malo byť – presne v duchu hesla: Nehľadaj dôvod, hľadaj cestu!

Zátah: Vykoupení (2011)

Lákavo vyzerajúci čistokrvný akčný nášup z Indonézie, ktorý však dopláca na celkovú nelogickosť správania sa všetkých postáv. Pri podobných žánroch sa takýto nedostatok zvykne odpúšťať, ale v tomto prípade boli logické lapsusy už dosť ďaleko za istou tolerančnou hranicou - v konečnom sumári teda iba priemerný film na jedno pozretie.