• Thriller

Na stopě (2000) (pořad)

Vynikajúci program s vysoko kvalitne spracovanými reportážami o neobjasnených kriminálnych prípadoch: hľadané a nezvestné osoby, nevyriešené vraždy, lúpeže, krádeže, vlámania, prepady, násilníci, výtržníci, podvodníci, neznáme doposiaľ neidentifikované mŕtvoly, kamerové videozáznamy, rozhovory s kriminalistami, rekonštrukcie výpovedí....Všetko samozrejme autentické, žiadne prikrášľovanie a moderátor je veľký profesionál, ktorý reláciu vedie dynamickým a pútavým štýlom.

Věž smrti (2012) odpad!

Málokedy a veľmi nerád sa zvyknem prikláňať k odpadovému hodnoteniu. Aj na vyložene stupídnych, či nudných filmoch sa v rámci možností totiž snažím hľadať nejaké pozitíva, resp. svetlé momenty, ale tuto neexistuje žiadna možnosť zľutovania. Všetky postavy na hovno – ani jednej z nich sa nedalo fandiť, od začiatku úplne jasné ktorí prežijú, samé klišé, trápne účelové citovo-vydieračské scény, ktoré ma vyložene nasierali, diery v logike a do odpadu to definítívne poslala záverečná pasáž, kedy sa jeden borec zahral na Bruca Willisa z Armageddonu. To už bolo fakt moc. Tento film mi úplne pokazil večer a som v šoku, že človek ktorého pokladám za príčetného a ktorého názory a hodnotenia si vcelku vážim (t.j. Livingdead) tomu napálil plný počet. Asi sa kochal iba vizuálnymi a demolačnými scénami na blu ray a popritom nestihol postrehnúť akú nehorázne plytkú klišoidnú zlátaninu to vlastne sleduje.

Jackie Brown (1997)

Napálil by som tomu aj plný počet, ale bohužiaľ bola odkrágľovaná najlepšia postava, ktorej som fandil celý čas, takže svedomie mi nedovolí tých 5 hviezdičiek udeliť.

Poll (2010)

Zo začiatku docela nuda, až ku koncu sa začne niečo diať a záver ma nakoniec nasral podobne ako ma nasral v horore Mlha od Stephena Kinga. Ale teda pokiaľ je film podľa skutočnej udalosti a naozaj sa veci takto udiali, čo už s tým narobíme. Mnohé nedostatky zachraňuje dobrá hudba.

Tělo (2012)

Fantastický, dôsledne premyslený a prešpekulovaný krimi thriller aký som už dávno nevidel. Počas sledovania spolu s každým jedným zvratom sa ponúkalo postupne niekoľko možných kombinácií a rozuzlení (kto vlastne koho vodí za nos?) Čo je najzaujímavejšie - a dokazuje to geniálnosť celého scenára - ktorékoľvek z možných riešení zápletky by kľudne mohlo platiť a logika príbehu by tým nijak neutrpela. Plynulé odsýpanie deja, žiadne hluché miesta, k tomu výborné prostredie a atmosféra (noc, dážď, márnica,...) - maximálna spokojnosť.

Vetřelci (1986)

Pre mňa je toto pokračovanie dosť veľkým sklamaním. Spočiatku je všetko výborné - hlavne napätie a atmosféra porovnateľná s fantastickým prvým dielom ale v momente keď sa objavil prvý votrelcový útok na scéne, sa niečo zlomilo a ja už som len každú chvíľu sledoval hodiny, kedy sa to celé skončí. Najlepšie postavy (napr. štýlový seržant s cigarou) sú postupne predvídateľne likvidované, taktiež je vopred jasné kto to celé prežije (usmrkanci predsa nikdy nezomierajú), mnoho scén prvoplánovo vykradnutých z jednotky a záver sa vlečie a vlečie, nie a nie skončiť a keďže vieme že žiadne prekvapenie sa konať nebude, tak je to strašná nuda. Technicky a vizuálne je samozrejme aj tento diel zvládnutý výborne a na svoju dobu takisto nadčasovo (to treba objektívne priznať) ale klišovitý priebeh deja v druhej polovici mi skazil celý dojem.

Svět po zániku (2011)

V podstate je to poriadna blbosť kde zmýšľanie a konanie postáv ide proti samotným základom elementárnej logiky, ale má to jedno pre mňa veľmi významné pozitívum. Od istého momentu jediná sympatická postava čo zostala a ktorej som od začiatku fandil a o ktorej som si ale dosť dlhý čas myslel že s vysokou pravdepodobnosťou umrie, to nakoniec prežije a dve postavy ktoré mi boli vyložene odporné a ktorým som prial aby boli zlikvidované (ale zároveň som si bol takmer istý že práve tie dve to prežijú) tak nakoniec chvalabohu fakt zdochli. Toto bolo veľmi príjemné prekvapenie vďaka ktorému dávam (možno trochu neobjektívne) 3*. Keby to dopadlo tak jak som očakával, bolo by to asi len za 1*

Odsouzení (2010)

Milovaný a "obdivuhodný" brat Kenny je násilník, grázel a výtržník, ktorý by pravdepodobne niekoho v budúcnosti istotne zamordoval, ibaže ho niekto predbehol a jemu našili vraždu, ktorú zhodou okolností nespáchal. Takže je vlastne neviniatko a úbohá obeť. A jeho obetavá sestra (očividne tiež s mierne delikventskou minulosťou) sa rozhodne urobiť všetko preto aby svojho "svätého" bráška dostala z basy a spravila tak z neho opäť bezpečnostné riziko pre slušných ľudí. A takéto postavy nám chcú vykresliť ako úžasne kladné a divák im má akože fandiť? Tak toto na mňa veru neplatí.

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Spočiatku do istého momentu veľmi sympatický film s kvalitne stvárnenými postavami a vcelku duchaplnými dialógmi následne žiaľ plynule a nebadane prechádza do nezáživnej, romantikou preplnenej nudy trvajúcej až do samotného konca. Okrem toho mi chýbalo lepšie vykreslenie prostredia psychiatrickej liečebne, ostatných pacientov a liečebných postupov.

Což takhle dát si špenát (1977)

Niektoré staršie české komédie (táto nie je výnimkou) zvyknú mať jeden nedostatok - konce bývajú často úplne nedotiahnuté a nedopovedané. Inak slušná zábava, ktorá graduje najmä s blížiacim sa záverom a preto ešte raz škoda toho useknutého konca. Menšík a Sovák boli páni herci ale dobré vedľajšie postavy tu stvárnili aj Petr Kostka a Petr Nárožný ako smoliarsky kuchár. Titulná vysoko optimistická pieseň od Jiřího Schelingera sa mi po zhliadnutí tohto filmu páči ešte viac.