• Thriller

Ospalá díra (1999)

Nepokladám sa za diváka, ktorý sa dokáže nejak výnimočne kochať obrazovou stránkou a dávať iba kvôli nej vyššie hodnotenia, ani pridávať hviezdičky čisto len za samotnú prítomnosť nejakej peknej herečky. Toto je ale pomerne výnimočný prípad, pretože si pamätám ako som bol pri prvom pozretí neskutočne uchvátený tým vizuálnym spracovaním. Zápletka a dej (na ktoré inak zvyknem dávať najväčší dôraz) sú pomerne jednoduché a nijak zvlášť sofistikované, ale tá nádherná ponurá atmosféra, ktorá nemá obdoby plus veľmi pôvabná a sympatická postava stvárnená Christinou Ricci zaraďuje tento rozprávkový horor medzi moje najobľúbenejšie filmy.

Pokoj 1408 (2007)

Vynikajúci horor, v ktorom síce prvá polovica o čosi prevyšuje tú druhú, avšak spomínaná úvodná pasáž je tak neskutočne špičková, že mne stačí na to, aby som vďaka nej celému filmu nadelil plný počet. Príchod do hotela, rozhovor s riaditeľom, vstup do izby, prvé náznaky, že niečo naozaj nie je v poriadku – no paráda... a ktomu herecky perfektný Cusack a L.Jackson. Atmosféra hustne, napätie postupne graduje a raz som sa tak zľakol, až som myslel že ma na mieste trafí šľak.

Jízda do pekel 2 (2008)

Objektívne by to bolo za jednoznačné 4*, ale nemôžem si pomôcť - nasralo ma, že postava, ktorej som fandil, bola zamordovaná ako prvá. A celkovo ani tento horor nedokázal prekročiť svoj tieň a tým je príliš šablónovité vyvražďovanie a určovanie ktorá z postáv prežije a ktorá nie.

Zjizvená tvář (1983)

Dokonalý film bez jedinej chybičky, od ktorého sa nedá odtrhnúť. Pacino presvedčivo zahral takú sviňu, že som túžobne očakával, kedy ho už konečne niekto odkrágľuje. Nevyskytuje sa tu žiadne hluché miesto, nijaká zbytočná scénka, 170 minút ubehlo ako voda.

Střihoruký Edward (1990)

Ospravedlňujem sa všetkým skalným prívržencom tandemu Burton-Depp, ale pre mňa je tento film katastrofa a ešte väčšia tragédia je jeho nepochopiteľná glorifikácia. Nekonečné minúty strašnej nudy sa tu striedajú s dávkami samoúčelného prvoplánového sentimentu a vysoko priehľadnými pokusmi akože rozcitlivieť diváka. Slovo klišé nadobúda obludné rozmery. Dobrý, citlivý, normálu sa vymykajúci mladík s čistou dušou nepochopený zlým a falošným okolím - no hrôza. Jedna hviezdička je ani neviem za čo.

Triangle (2009)

Jeden z mojich obľúbených nenápadných hororov, ktorý mi prirástol k srdcu. Videl som ho viackrát a stále ma dokáže fascinovať. Logicky do seba možno nie všetko zapadá tak, ako by malo, motív konania hlavnej hrdinky je prinajmenšom diskutabilný, avšak prostredie, atmosféra, zaujímavá (i keď nie celkom originálna) zápletka a napínavý dej vysoko prebíjajú akékoľvek drobné nedostatky a to takým zdrvujúcim spôsobom, že cítim potrebu navýšiť hodnotenie na plný počet.

Neviditelné děti (2005)

Veľmi stručne: Poviedka č.1 (Mehdi Charef) - nenadchne ani neurazí, celkom ujde ... č.2 (Emir Kusturica) - nič moc, záver vcelku fajn ... č.3 (Spike Lee) - veľmi veľmi dobrá, špičkové herecké výkony, dobrý námet ... č.4 (Kátia Lund) - nuda, takmer bez deja ... č.5 (Jordan Scott & Ridley Scott) - bez zmyslu, príliš naivné ... č.6 (Stefano Veneruso) - myšlienka divná, zopár zbytočných scén, nijak neoslní ... č.7 (John Woo) - GE-NIÁL-NA !!! Nádherná poviedka, ktorá človeka priklincuje, krásne spracovanie, výborná práca s kamerou, pekná hudba, silné posolstvo. Jasný líder spomedzi poviedok, ktorý v závere výrazne vylepší celkový imidž filmu.

Ben X (2007)

Ako len toto ohodnotiť? Ďalší z typických príkladov, kedy 3 je málo a 4 je už moc. Z toho čo som si tu prečítal pred zhliadnutím filmu som očakával rozhodne väčšiu kvalitu, ale nič prevratné sa žiaľ nekoná. Film síce začína špičkovým introm (jedno z najlepších aké som kedy videl), avšak záblesky z hry počas scén odohrávajúcich sa v realite mňa osobne dosť rušili. Ďalším rušivým elementom (a to tu už bolo spomenuté) sú prestrihy príhovorov v štýle nejakého dokumentu. Za pochvalu naopak stojí (tiež často spomínaný) herecký výkon hlavnej postavy a niekoľko vskutku vydarených scénok (asi som hajzel, ale šikanovacia časť v parku na lavičke - či kde to vlastne bolo - mi prišla strašne vtipná - vďaka niektorým hláškam tých dvoch pošukov). Toľko ospevovaný záver má síce zaujímavú myšlienku, ale veľmi ma nepotešil, akurát že nemôžem prezradiť prečo, lebo by som spoileroval. Nuž a úplne záverečná "čerešnička" týkajúca sa toho ako to ku koncu bolo/nebolo so Scarlite, dúfam tvorcovia nemysleli vážne ako prekvapenie či zvrat, pretože ak áno, tak veľmi podcenili divákov, ktorí už majú voľačo napozerané. Celkovo - 3,5* a je mi to ľúto, na začiatku som mal totiž taký pocit, že budem mať dočinenia s horúcim kandidátom na plnú hviezdičkovú nádielku.

Vražedná terapie (2001)

Tento zvláštny film s podivnou atmosférou a neobyčajným spracovaním stojí a padá na jeho pointe. Celý jeho čas je vlastne očakávaním aké rozuzlenie nám na konci prinesie. Keďže výsledná pointa mňa osobne sklamala (očakával som niečo sofistikovanejšie a prepracovanejšie) tak sa nedokážem zbaviť dojmu, že divák bol neustále iba ťahaný za nos. Originalita a netradičnosť sa však tomuto snímku uprieť rozhodne nedá, preto by som Session 9 zhodnotil ako lepší priemer.

Není kam utéct (2011)

Tak toto je masakerrrr. Dostal som oveľa viac ako som čakal. Hlavné plusy : krásna príroda a relatívna nepredvídateľnosť príbehu. Likvidácia postáv ide jak na bežiacom páse. Nudné momenty sa tu prakticky nevyskytujú (možno až na zopár bezduchých drístov na samom začiatku). Všetko tak krásne do seba zapadá a film šlape jak dobre namazaný stroj. Čo viac si môžeme priať?