• Krátkometrážní

Racek má zpoždění (1950)

Film, který naprosto odpovídá roku svého vzniku. Ne zrovna zajímavý příběh, navíc nezajímavě zpracovaný. Herci až na Rudolfa Deyla dost nevýrazní. Ovšem sem tam se objeví dobrá hláška a navíc na filmy tohoto typu se vždy vyplatí se podívat, protože se u nich člověk skvěle podiví a divení je krásná věc. Taky se mi líbilo to pletení housek a pár dalších detailíčků.

Dokud máš maminku (1934)

I pro takového milovníka starých českých filmů, jako jsem já, je tento snímek příliš sentimentální a poměrně nezáživný. Škoda, že se celý neodvíjí v takovém duchu jako jeho začátek. Ten vypadá opravdu slibně ("Prosimtě, takhle nelítej, nebo si uženeš zápal plic!"). Nejvíc asi potěší herci ve vedlejších úlohách jako Theodor Pištěk, Ella Nollová nebo Betty Kysilková. Antonie Nedošinská tu má taky pár dobrých hlášek, ale srdceryvný příběh Baarové a Korbeláře mě mnoho nezaujal.

Král Králů (1963)

Při sledování tohoto filmu jsem se asi nejvíc ztotožňovala s neustále spícím Vlastimilem Brodským. Opravdu to nebylo k popukání, zato to bylo inteligentní, jak je u Friče i obsazených herců zvykem. Navíc kostýmy navrhla úžasná Ester Krumbachová. Nejvíc oceňuji překvapující originalitu příběhu.

Slunce, seno a pár facek (1989)

Točit pokračování "jahod" skutečně nebylo třeba. I z tohoto filmu se však ještě dá vyždímat pár docela vtipvých scén. Hlavně díky hercům.

Pravidla moštárny (1999)

Tento snímek mě sice nenadchl, jak mi bylo slibováno, ale dívalo se mi na něj docela hezky. Je to poetické, se spoustou krásných jablíček, na která se přímo srdce směje. Uvnitř těch všech vycpávek se řeší docela závažné problémy, které nutí k zamyšlení.

Šest medvědů s Cibulkou (1972)

Je to příjemné, vtipné, místy hodně bláznivé, až nesmyslné a trapné. Dohromady hodnotím jako lehce nad průměrem. Jsem ráda, že se tu objevuje moje oblíbená Darja Hajská.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Poprvé jsem se setkala s Gilliamem mimo Monty Python a překvapil mě, ovšem nijak zvlášť příjemně. Na pohádku je to moc složité, na něco jiného moc pohádkové. Některá "překvapení" se dají očekávat dlouho dopředu, triky nejsou nijak originální. Přesto se nejedná o nudný snímek. Má slušný spád, jedna akce střídá druhou. Herecké výkony odpovídají rázu filmu. Účast hvězd, jako je třeba Matt Damon, určitě prospívá celkovému "image" filmu, ale jiný význam nemá. Je to průměrný snímek, který stačí vidět (narozdíl od jiných Gilliamových kousků) jednou. PS: V tom sledu šíleností mě nejvíc zaujalo, když se objevil Tomáš Hanák, a taky když na pár vteřin zazněla skladba Jeana-Baptista Lullyho.

Veselé krvavé kuře (1999)

Bloody Tamagochi je originální dílko, které skvěle paroduje americké akční filmy. Vše se točí kolem kdysi velmi populární hračky Tamagochi. Místy je to hodně "černě" vtipné (např. scéna na přejezdu, vytírající slepec). V menší roli se tu objevuje režisér Petr Zelenka. Není to žádný omračující kus, který by ve Vás zanechal bůhvíjaké imprese, ale má to náboj.

JAG (1995) (seriál)

23. října 1998: "Je to právě půl roku co jsem se zamilovala do Davida Jamese Elliotta. Babička má narozeniny. V Jagu padlo slovo Praha. Jak blízko jsou Mnichovice od Prahy!" S tímhle seriálem jsem strávila kus života. Dneska ho vidím jako průměr. .....I když po tom, co jsem se neuváženě podívala na jeden díl z nějaké nechci ani říkat kolikáté řady, tak tedy průměr, no, nooo, berte to jako rozkaz, majore.

Anička s lískovými oříšky (1993) (TV film)

Tahle pohádka se moc nepovedla. Krátce po jejím zhlédnutí jsem skoro zapomněla, o čem to bylo, ale ovčí hlava ve mně zůstala. To je docela síla.