• Thriller

Zapomeň na Paříž (1995)

opravdu podařená komedie, se spoustou dobrých vtípků, při které jsem se s chutí zasmál, mnohdy nahlas. Nejlepší byl asi dědek Toyota, ten mě spolehlivě odboural. Navíc ústřední téma jsou vztahy, což mi skvěle sedí. Vše je bráno s humorem, nadhledem, laskavě a přitom ne hloupě, ani příliš klišovitě. Prostě mi tahle starší komedie, kterou jsem viděl prvně až teď, velmi sedla. Nemám tedy důvod hodnotit za plný počet

Kandidát (2013)

docela zajímavá mystifikace, které pro mě snad chyběla jen větší katarze, ten závěr mě zkrátka tolik nechytnul. Jinak ale docela vtipné, filmu prospělo, že se nebral zase tak příliš vážně. Na to, že jde o domácí tvorbu, lze jistě hovořit o nadprůměru, o kterém se toho příliš nevědělo.

Klikaři (2013)

nevím, ale nějak jsem v tomhle filmu nenašel nic tak velkolepého, ani plno skvělých hlášek, jedná se o veskrze průměrné dílko, které se dá vcelku v pohodě slupnout, ale zároveň se nestane nic zvláštního, když ho člověk mine. A tak za dvě hodiny nebudu vědět, že jsme na to koukal. Coby komedie to pak nefunguje vůbec, použitá muzika mi pak absolutně nic neříká. 50%

Nabitá zbraň 1 (1993)

podařená parodie, která běží v třeskutém tempu, každou chvíli fórek. Některé jsou boží, některé průměrné, a jak to bývá, tak některé se dost míjí účinkem. Celkově ale panuje spokojenost, hodně tomu prospívá kratší stopáž, být to o půl hodiny delší, patrně by to začalo už být otravné. Celkový dojem: 70%

Dovolená v Protektorátu (2015) (pořad)

četl jsem tu názor, že to působí v zásadě autenticky, což považuji za hodně absurdní tvrzení. Život v protektorátu určitě ani zdaleka nebyla taková selanka, jak to vypadá v této reality show. Určitě by rodina neřešila, jestli si má koupit víno, to by nikoho ani nenapadlo ve chvíli, kdy by šlo o to, aby vůbec bylo co sníst, a to prakticky cokoliv. A atmosféra? Ta samozřejmě naprosto chybí, vypadá to jak nějaký pokus rodinky vrátit se do dob dávno minulých a jen se obejít bez techniky a jiných vymožeností moderní doby. Člověk se ale tomu sotva může divit, na to, abys oklamal vlastní psychiku a diváky, musíš být sakra dobrý herec. A je přece jen rozdíl, jestli ti hrozí zastřelení na místě nebo hrnec zlata, to chování to poněkud ovlivní. Jediná šance, aby takový reality dokument působil autenticky je udělat něco na způsob stanfordského experimentu, kde by byla nejen protektorátní rodinka, ale i další skupiny součástí hry a byli motivovaní jít proti sobě. Ale takto je to pouze k smíchu, když děda plácne to své - zatracenej Hitler. V té době to mít říct nahlas, tak by si u toho nejspíš cvrnkul do tepláků. Abych to shrnul, projekt ČT je jen trapná a nepovedená parodie. A jestliže to, že se hlásí další rodiny do případné další řady, si ČT vysvětluje jako úspěch, tak bych skoro řekl, že je to právě naopak. Není těžké si spočítat, že trochu toho nepohodlí, ale přitom relativní pohoda, za milion stojí.

Vyhrát zlatou (2014)

příjemný film, u kterého jsem se velmi dobře pobavil, a to především v první polovině snímku. Postupně, jak se mimoňský Ray začleňuje do rodiny, komedie přece jen ztrácí dech, protože právě podivínské chování Raye a odpor vůči němu bylo hlavním zdrojem zábavy. Výtečná byla také agitační videa trenéra Franka, druhý hlavní zdroj zábavy. Samotný příběh taky není špatný, i když je třeba brát v potaz, že se jednalo o karikaturu skutečných životů. Líbilo se mi to

Uvnitř (2007)

tento film má svůj klad v expresivním zobrazení brutálních scén. Ti, jimž tohle stačí ke štěstí, musí sršet nadšením. Pro mě je to sice zajímavý aspekt filmu, který ho v mých očích zachránil od odpadu, ale k celkovému nadšení je hodně daleko. Jednak se autor předlohy zjevně moc nepáral s vysvětlením hlavní zápletky. Ten největší problém ovšem spočívá v tom, že film zkrátka naprosto postrádá logiku, ale tak fatálně, že v tomto ohledu se řadí mezi ty největší slátaniny, jaké lze vidět. Že se hloupě chovají civilové, to bych ještě dejme tomu zkousnul, ale že si tam podobně bezradně a idiotsky počínají i policisté, to nepůsobí moc věrohodně. Zvláštní je taky, že policisté v roce 2007 ještě neobjevili kouzlo mobilního telefonu a když si potřebují zavolat, potřebují letět do auta. Taky je až směšné, že když se to režisérovi hodí, tak policajti ohluchnou, protože pak by se už museli chovat jinak než mají ve scénáři. A též postava pomstychtivé Xeny je krajně nevěrohodná. Abych to shrnul, příběh je neskutečně pitomý, scénář absolutně nedrží pohromadě a jen pár vydařených scén celkový dojem nezachrání

Bůh masakru (2011)

divadelní hra ve filmové podobě, předloha je výborná, o tom není sporu, dialogy jsou skvělé, často velmi vtipné, krásně gradující v samotném závěru. A herecké představení této elitní čtveřice je vyslovená lahůdka. Bavil jsem se vážně skvěle a rád se po čase podívám znovu

Odložený let (2014)

film mi dost připomíná Před úsvitem. Ne že by tento snímek se mu úplně vyrovnal, ale námět je hodně podobný, společně prožitý jeden večer a noc. Celý příběh tak putují městem Alan s Alicí, bývalou přitelkyní, a je to o tom, že Alan by jí rád znovu získal, ale moc si nevěří. Je to dost příjemný film, u kterého se dá občas i zasmát

Hvězdy nám nepřály (2014)

co k tomu říct? Není to vůbec špatný film, ale co mluví proti je to, že se s podobnými filmy roztrhnul pytel. Rok co rok vidím nejméně dva filmy, které jsou o tom, že je někdo nevyléřitelně nemocný, ještě to neznamená, že by měl svět vnímat tragicky a i tak by se měl umět radovat ze života. Fajn poselství, proč ne, ale když tento přístup vidím potřetí během pár něsíců, začíná to být lehce únavné a nemohu se zbavit pocitu, že film jen vykrádá vyzkoušený úspěšný model. Ano, koukat se na to dalo, ale na toto téma už byly natočeny lepší filmy, které měly tu výhodu nejen v tom, že přišly dříve, ale také byly lépe natočeny, např. 50/50 nebo Neklid. Tohle je kvalitní průměr a podle toho také hodnotím