• Thriller

Smrtící parazit (2009)

Atmosferické, minimalistické, depresívne. Vzhľadom na nízky rozpočet prekvapivo všetko funguje. Aj herci pôsobia sympaticky, ani tá ekobáchorka mi neprekážala, ale... Ale ten záver ?! Posledných 10 minút zmazalo takmer všetko dovtedy pozitívne! Neskutočný scenáristický kotrmelec! Akoby som na päťke rýchlosti zaradil spiatočku! A toto sa neodpúšťa.

Smrti napospas (2006)

Nízkorozpočtový projekt krátkometrážnika Cerdu, s nemalými ambíciami. V kinách za mlákou prepadol, a to aj vzhľadom k spomínanému nízkemu rozpočtu. Na vine boli aj vlažné a rozporuplné recenzie. Preto som k tomu pristupoval s miernymi obavami a taktiež menším očakávaním. Dobre som urobil, lebo ma to príjemne prekvapilo. Mám totiž rád hororové (avšak nielen tohoto žánru) skladačky, ktoré nútia diváka premýšľať aj vtedy, keď si, povedzme, okusuje nechty a behajú mu po chrbte zimomriavky. Nacho Cerdá dokáže pomocou svetiel a filtrov navodiť hustú atmosféru a s podporou výborných hercov (ano, herecké výkony Anastasie Hille a Karla Rodena boli skvelé) vytvoril veľmi dobrú žánrovú chuťovku. Jediné mínus by som mohol vidieť v klišovitosti príbehu, kde je mnohým už po polhodine zrejmé, ako sa to skončí. Mne však táto priehľadnosť nevadila, potešila ma totiž forma (taký mix The Others, Evil Dead či Blair Witch Project). Pretože ak všetkým zhliadnutým filmom z After Dark Horrorfestu som dával v priemere 3 hviezdičkové hodnotenia, nakoľko všetky sa vyznačovali typickou zhovievavou béčkovitosťou, tak tejto béčkovine musím dať minimálne o hviezdičku viac. Je totiž o niekoľko tried vyššie, než zostávajúcich 7 filmov zo spomínaného festivalu. Celkovou úrovňou, atmosférou, určitou originalitou a v neposlednom rade, hereckými predstaviteľmi.

Smrt na dálnici (2004)

Klišé, klišé a ešte raz klišé. Klišé úvod, klišé jadro, klišé koniec. Harmon je síce schopný režisér, má svoj vlastný rukopis, avšak s takým scenárom, kde je všetko od samého začiatku jasné, čo sa bude diať, nezmôže nikto nič. Ba čo viac, hlavné tromfy príbehu sú vyložené ešte v polovici filmu, takže ostatok sa len pretrpí, pretože napätie je fuč. Herecké výkony sú úmerné k postavám béčkového scenára. Jim Caviezel ma opäť nepresvedčil, že je schopný herec, ba ani charizmy nemá na rozdávanie. Inokedy výborný Colm Feore sa trápi presne tak, ako jeho postava. A tak jediným potešením pre mužské oko zostáva zaujímavá Rhona Mitra. Inak som z toho všetkého šedivý aj ja.

Soumrak mrtvých (2004)

Skvelý rozjazd s geniálnymi nápadmi a niekoľkými nezabudnuteľnými hláškami s typycky britským humorom. Len škoda toho gore záveru. Mal som dojem, ako by to robil iný režisér...Napriek tomu, pozitíva prevládli.

Stáhni mě do pekla (2009)

Hmmm, veľa povyku pre nič. Toľko vychvalovaný "horor dekády" sa po celú dobu pohybuje na hranici sociálnej satiry s nechutnými naturalirstickými vsuvkami a lacného béčkového hororu vystrihnutého z 90tych rokov. Že tu prebíja forma obsah, je jasné od úvodných minút, keď sa zoznamujeme s mladou, pohľadnou, ambicióznou, no nakoniec aj hlúpučkou zamestnankyňou banky. Nič nové pod slnkom, do polovice to viacmenej nudí, je to príliš podľa šablóny a nezmenia to ani Raimiho vizuálne finesy. Až keď sa film prehupol do svojej druhej polovice, začalo to byť aj zaujímavo zábavné, kde skutočná forma nad príbehom naozaj nepôsobila samoúčelne a bavila viac ako samotný príbeh, plus skvelý záver potešil tiež. No ale čo už, napätie slabé, atmosféra nehororová, herecky nevýrazné, scenáristicky neinvenčné, proste len jednoduchá, zábavná, akčno-komediálno-hororová jednohubka. Ale horor dekády? Hmmm...a diváci na túto pascu prezieravo neskočili.

Stalo se (2008)

Najslabší Shyamalanov kúsoček. Čo ma vytáča najviac, v drvivej väčšine filmu nezvláda napätie. Herci tomu tiež nepridávajú na kvalite, Wahlberg do tejto role nepasoval, scenáristicky je to na Shya mizerné až bieda. Dialógy pripomínali pubertálne nacvičovanie do divadelnej hry na základnej škole. Nechcem sa Shya dotknúť, mám ho rád, ale toto sa mu hrubo nepodarilo.

Stav obležení (1998)

Film, ktorý sa minul účinkom. Nie je z neho totiž jasné, či chcel napáliť moslimov, alebo či ich chcel obhajovať. V každom prípade by mi to po (a možno aj pred) 11.septembri 2001 prišlo ako zlý žart. Remeselne a herecky (až na nechtiac smiešného Willisa) je film O.K.

Stmívání (2008)

Doslova slepičí vývar. Nemám pre to iných slov. Knihu som nečítal, no pochybujem, že Meyerovej hrdinovia boli (s výnimkou Belly a jej otca) takto plochí a nezaujímaví. Ak pre niekoho stačí na vytvorenie dievčenského kultu len napudrovaná pekná tvárička, no prosím. Pattinsonovi chýba jedno podstatné, a to je charizma, no zrejme násťročným dievčatám to však postačí. To čo fungovalo u neho v Ohnivej čaši, tu doslova trhá oči i uši (som zvedavý na jeho stvárnenie Salvadora Dalího). Na vine zrejme bude aj samotná predloha, ktorá je, úprimne povedané, pravdepodobne úplný flák, lebo napísať typický teenagerský milostný príbeh na pozadie doslova vykradnutej fantasy mytotógie, je prinajmenšom dôsledkom nedostatku fantázie. To čo neponúkol samotný príbeh, nemohla zachrániť ani sama režisérka, ktorá jednoducho túto kombináciu žánrov nezvláda. V akciách je jalová, v intímnych scénach chladná a prázdne dialógy necháva dlhé až za hranice únosnosti. Zostala len posledná nádej, a to sú herci. Predstaviteľa Edwarda som spomínal, Kristen napriek tomu, že nie je môj typ, rozhodne však hereckým talentom ovplýva a ako jediná to ako tak na tomto poli zachraňuje. Dodáva postave patričné emócie aj na tak nevďačnom priestore, aký jej dali kuchačskí scenáristi. A čo sa týka záporákov? V úlohách vampyrus pubescentus toho moc nemali čo ukázať, čo je určite škoda, lebo potenciál na zahustenie tohoto riedkeho kvázikultu v ich prípade bol.

Strach.com (2002)

Mizerný hororový blábol, ktorý sa tvári príliš vážne a v skutočnosti je príliš k smiechu, v prípade hororového fanúšika ako som ja až k plaču. Napriek zaujímavému hereckému obsadeniu (Natasha McElhone, Stephen Rea) som sa dočkal neskutočného paskvilu, pri ktorom prakticky nič nefunguje. Príbeh, atmosféra, napätie, ba dokonca ani herci, nič z toho. Tá jedna hviezdička čisto z milosrdenstva, a keď už tak jedine pre vizuálnu stránku.

Strašidelné Vánoce (1988)

Pre mňa príjemná Vianočná komédia, ani agresívna komika Billa Murraya mi nevadila. A to celé podtrhnuté veľmi príjemnou a optimistickou pesničkou Al Greena s Annie Lenox. Presne ako to má nielen na Vianoce byť: Put A Little Love In Yourt Heart.