Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární
  • Romantický

Poslední recenze (370)

plakát

Teroristka (2019) 

Jeden z trochu delší řady nejpovedenějších českých filmů 21. století, ale taky jedna z pouhých dvou či tří žánrově čistých inteligentních komedií, které vznikly v Čechách po roce 1989. Takové zjištění překvapí – žánr komedie ve filmu v dobách svobody poklesl do hlubin pro nejprostší, hladina se nad ním uzavřela. Copak se inteligentní lidé už nechtějí zasmát? Nenechme se ale mýlit. Humor je sice nejsilnější zbraní člověka zahnaného do kouta, někdy ale stačí obyčejná vzduchovka namířená správným směrem, aby na plátno vychrstla všechno bahno hodnotového marasmu a egoismu za hranou lidské solidárnosti, pod jehož nánosem soudobá společnost hnije každý den už s úplnou samozřejmostí. Ne tak ovšem paní teroristka, která se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Že film nestřílí vtípky jen tak odnikud nikam, aby se divák zasmál a bahno zůstalo celé, je jasné od prvních minut. Ty ještě zdaleka nedávají tušit, kam zdánlivá typická idylka otupeného, ale spokojeného stáda povede. Jen díky hvězdě formátu Janžurové, ovšem za zdatné asistence všech ostatních zde bez výjimky vynikajících herců, se následující minuty proměňují v napínavý thriller prošpikovaný anglickým humorem od podlahy až po strop. Paní Janžurová, ryzí a mocný charakter, dává teroristce osobní charisma důvěryhodnosti a síly. Takový film už zdaleka není jen komedií. Je to vzduchovka namířená do srdce každého z nás. Tak bojuj! Za hodnoty a srdce na pravém místě všude kolem.

plakát

Prolhaní (2017) (TV seriál) 

Strhující seriál, který si pohrává hned s několika výraznými sociálními tématy (oběť vs. viník, zneužití, korupce, nevěra, zranitelné profese), aniž by přitom ztratil ze zřetele, že jde o film, tudíž primárně o divácký zážitek. Při pohledu na známá jména autorů není divu. že v akordu se skvělými herci vznikl tak charismatický výsledek. Ráda bych se ovšem nejprve zastavila u některých komentářů: Až někde uvidíte ženu, která podle vás bude „hysterická“, nabídněte jí pomoc a vyslechněte ji. „Hysterický“ je člověk, který je na hraně svých sil, je to člověk v nesnázích, který se dostal do kouta a neví, jak z něho ven. Čelí převaze lží nebo jiných útoků, často jde o člověka, který prochází setkáním se sociopatem. Ti emoce záměrně šponují, aby jejich oběť upadla v nemilost, a oni tak měli ring volný. Podobně postupují všichni, kdo jsou odhodlaní svalit vinu na jiného a zahladit vlastní provinění. Přeji těmto zdejším komentujícím, aby se nikdy sami nedostali do situace, kdy je bude v nesnázích okolí vnímat jako „hysterické“ a mávne nad nimi rukou. Bohužel právě takové reakce pomáhají pochopit, proč je tak obtížné domoci se spravedlnosti. A teď k filmu, o který tu jde především: Dějové lince ráda prominu, že si místy vypomáhá nerealistickými zkraty. Není jich zrovna málo (chlápek z CCTV centra je náhodou člověk, kterému postižená dohodila přítelkyni, takže „jí něco dluží“, suspendovaná vyšetřovatelka použije ke zjištění potřebných informací přístupové údaje kolegyně, aniž by se prozradila, atd.). Málo jich ale není hlavně proto, že seriál obecně hýří nápady a nečekanými spojitostmi, situace, které se zdají mít mnoho řešení, nabíjejí seriál neobvyklým spádem a napětím. Celé první tři díly není jasné, zda je v kauze první série oběť viníkem nebo viník obětí. Dám ruku na to, že se většina diváků v soudech splete, a to klidně i několikrát. Může to být dobrá lekce do života, ve kterém takové situace taky nejsou jednoduše průsvitné a rychlý odsudek napáchá často víc škody než užitku. Navíc to ani v reálu není tak, že by očividní zlotřilci znásilňovali bezúhonné ženy – psychopati jsou doma na všech sociálních pozicích a oběti nejsou jen dokonalé dámy bez minulosti. Když už je konečně vše jasné, začne se odvíjet drama, které je na samém konci druhé série završeno, nutno přiznat, trochu tuctovým a polovičatým výsledkem. Možností rozuzlení je však mnoho. Předchází mu kolotoč zvratů a myšlenek, zapojující do hry možné i nemožné postavy tam a zpátky, hra, která v divákově mysli spustí divokou kombinatoriku. Neváznou ani další prvky thrilleru, postup policie je až nefilmařsky realistický, tempo i produkce funguje na jedničku, ponoření se do seriálu nic neruší, dokonce ani povinné (a vesměs protivné) psychické vybočení hlavního vyšetřovatele severských noirů, jehož absence přispívá k příjemně civilnímu tónu vesměs bohatého zážitku.

plakát

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda) 

Že by se tu začínaly množit seriály s příjemnými historickými kulisami a solidním hereckým obsazením, které jinak nemají co říct?

Poslední hodnocení (1 167)

Teroristka (2019)

12.06.2021

Četníci z Luhačovic - Staré dluhy (2017) (epizoda) (E06)

15.05.2021

Četníci z Luhačovic - Evička (2017) (epizoda) (E05)

15.05.2021

Vraždy ve Valhalle (2020) (TV seriál)

01.05.2021

Dark Mon£y (2019) (TV seriál)

26.02.2021

Stalingrad (2003) (TV seriál)

24.02.2021

Prolhaní - Epizoda 6 (2019) (epizoda) (S02E06)

21.02.2021

Prolhaní - Epizoda 5 (2019) (epizoda) (S02E05)

21.02.2021

Prolhaní - Epizoda 4 (2019) (epizoda) (S02E04)

21.02.2021

Reklama

Reklama

Reklama