Eileen (2023)

Eileen je téměř 100 minutový snímek, o jehož zápletce se dá s trochou nadsázky říct, že se rozjede nějakých 20 minut před koncem, načež si po skončení divák řekne: „Jo tak to bylo vše..." Finální odkrytí karet zkrátka nedokáže obhájit ten přepomalý rozjezd. Kdo se obrní notnou dávkou trpělivosti, tomu to možná docela sedne, ale neumím si vůbec představit, že by tenhle film uspokojil vyšší procenta diváků. [Sundance Film Festival 2023]

Pretty Baby: Brooke Shields (2023)

Přiznám se, že z filmografie Brooke Shields jsem zatím viděl jen velmi málo a třeba kultovní Modrá laguna se mi dodnes stále úspěšně vyhýbala, nicméně o to víc mě tenhle životopisný snímek chytl. Dokument Pretty Baby nejen že vypráví velmi obsáhle příběh o životě Brooke Shields, ale pouští se i do bolavých témat, jako je problematika typecastingu, exploatace nezletilých hvězd jejich rodiči a sexualizace dětí ve filmu nebo v modelingu. Ty necelé dvě hodiny stopáže jsou narvané informacemi a bez hluchého místa. [Sundance Film Festival 2023]

Still: Příběh Michaela J. Foxe (2023)

Velmi dobře natočený dokument, v němž herec Michael J. Fox odhaluje detaily o svém životě, kariéře a zejména letitém boji s Parkinsonovou chorobou. Fox si v ničem nebere servítky a chvílemi jde i celkem do sebe, přičemž ale stále neskutečně srší optimismem a energií. Propojení archivních záběrů s hranými rekonstrukcemi téměř nerozeznatelné - skutečně povedená práce. [Sundance Film Festival 2023]

Magazine Dreams (2023)

Většinu stopáže je to velmi silná podívaná o sociálně neohrabaném lúzrovi a jeho nesmazatelné iluzi o úspěchu ve světě bodybuildingu, již se vší silou snaží naplnit, i když divák od první chvíle ví, že na to nemá. Jonathan Majors podává velmi odevzdaný a poutavý výkon, ačkoliv chvílemi možná až trochu moc tlačí na pilu a volá po nějakých hereckých cenách. Solidní pocit z dobře natočeného dramatu mírně rozmělní poslední půlhodina, která postupně nabízí snad víc konců než Návrat krále, přičemž tvůrce si jako finální tečku zvolil zrovna ten nejméně zajímavý. [Sundance Film Festival 2023]

Cassandro (2023)

Pokud jste fanoušci mexického wrestlingu a potažmo vás zajímá třeba i reprezentace homosexuálních zápasníků v jeho historii, je tohle film přímo pro vás. Cassandro je jinak po všech směrech klasicky vedené životopisné drama prakticky nikterak nevybočující ze zajetých šablon podobných příběhů, nicméně nutno dodat, že je zároveň velmi solidně zvládnuté a vedené dobrým hereckým výkonem Gaela Garcíi Bernala, ač reálnému Cassandrovi podobný vůbec není. [Sundance Film Festival 2023]

Železní motýli (2023)

Kombinace podnětného dokumentu o válečném zločinu a nikterak zajímavé ochotnické avantgardy v poměru 1 ku 2. Tvůrčí rozhodnutí respektuji, ale míjelo mě to na sto honů. [Sundance Film Festival 2023]

Svět podle Georgie (2023)

Typický evergreen oblíbený mezi dramaturgy festivalů indie filmů. Hřejivý příběh o sbližování dítěte a jeho odcizeného rodiče musí být snad z povinnosti aspoň jednou přítomen na každém ročníku takového festivalu a pokaždé je to schéma stejné. A mě už to nebaví. Tenhle britský počin si jen málokdo bude druhý den pamatovat. A k tomu instantně přechytračilé děti - otravnost sama. [Sundance Film Festival 2023]

Run Rabbit Run (2023)

Veskrze průměrné hororové drama, v němž vztah matky s malou dcerou prochází tvrdými zkouškami, když se začnou ozývat duchové její minulosti. Mnohokrát viděné, nevzrušivé, pomalé. Těch 100 minut se zdálo být neskutečně dlouhých. Trochu atraktivity snímku v druhé půli dodává prostředí australského outbacku, jinak mě nenapadá moc důvodů, proč to vidět. [Sundance Film Festival 2023]

Mluv se mnou (2023)

Talk to Me je příjemná malá duchařina od protinožců, jež se nesnaží nahánět diváckou odezvu lacinými lekačkami, ale místo toho se věnuje notnou dávku času vztahy mezi hlavními postavami. Koncept duchařských seancí jako riskantní zábavy pro neopatrné zoomery je zajímavá premisa, která by v nesprávných rukou mohla vyznít naprosto směšně, zde však velmi solidně funguje hlavně díky uvěřitelným a neotravným postavám australských teenagerů. [Sundance Film Festival 2023]

Nesmrtelní (2023)

Kamerové cvičení na téma „bizárek“ produced by Steven Soderbergh. Má to pár vychytaných vizuálních nápadů a trochu snaživé stop-motion animace, ale samotná zápletka je neskutečně jalová. Jako půlhodinový kraťas by to bylo fajn, v celovečerní stopáži je to spíše lehce úmorné. [Sundance Film Festival 2023]