Strašení (1963)

Robert Wise si během své tvůrčí kariéry vyzkoušel velkou škálu různých žánrů a vždy zabodoval - když natáčel sci-fi, vznikl legendární Den, kdy se zastavila Země. Když natáčel muzikál, vzešel z toho fenomenální West Side Story. A o dva roky později se Wise zapsal do dějin kinematografie i svým hororovým filmem Strašení. Je to snímek s nádhernou a hrůzyplnou výpravou - Hill House, tajemný dům jako stvořený pro strašení, dává základ k opravdu hororové atmosféře. A ačkoliv se ve filmu dočkáme spíše psychologického teroru (duchy rozhodně nečekejte), na působivosti Strašení rozhodně neztrácí.

Burke and Hare (2010)

John Landis se vrátil a v dobré formě. Dvojice Simon Pegg a Andy Serkis v hlavních rolích snímek dokáží utáhnout a zvlášť Serkis je ve své úloze opravdu výborný, slizký a glumovsky vypočítavý. Minutka Christophera Lee a pár uřezaných končetin dodávají filmu punc starých britských hororů studia Hammer.

Bez soucitu (2010)

Překvapivě skvělý akční film, který podle mého názoru předčil i 96 hodin. John Travolta se konečně po dlouhé době zase ujal skvělé role a drsnější snad nikdy nebyl. Tenhle film je nepřetržitá akční podívaná, která má sice místy pár logických děr, ale v rámci celku mi to vůbec nevadilo. Narážka na Pulp Fiction s royal sýrem je top. Drsný úlet.

Casino (1995)

Génius Martin Scorsese natočil zcela strhující gangsterskou odyseu z prostředí kasina v Las Vegas, kde bratr nezná bratra a kde jediná osudová chyba (nebo snad osudová žena) může popravit desítky lidí a zbylé poslat do vězení. Rád se k tomuhle silnému dramatu vracím a vždy to stojí za to!

Bod zlomu (1991)

Výborná perla žánru akčních filmů, na níž mě nalákali Nick Frost a Simon Pegg, když se o Bodu zlomu baví ve snímku Jednotka příliš rychlého nasazení. Patrick Swayze snad v žádném dalším filmu není tak cool a přehrávající Keanu Reeves mu zdatně sekunduje. Kathryn Bigelow si za tohle u mě udělala moc velké plus - opravdu skvělý filmový zážitek.

Malý obchod hrůz (1960)

„Bude tam nápis ,Gravis Mushnick' ve francouzštině.“ Tento snímek mi připomíná jedno vzdálené a neskutečně kouzelné období, kdy se v regálech Levných knih ještě vyskytovalo obrovské množství zajímavých snímků na DVD, a tak člověk mohl objevovat zvláštní a málo známá zákoutí světové kinematografie. A právě od té doby zbožňuji tvorbu Rogera Cormana.

Úsvit mrtvých (1978)

George A. Romero skvěle zúročil své zkušenosti z Noci oživlých mrtvol a u tohoto snímku dosáhl svého tvůrčího vrcholu. Atmosféra je nenahraditelná, práce s postavami výborná a já bych to mohl sledovat stále dokola. Opravdová hororová klasika.

Survival of the Dead (2009)

Tenhle snímek trochu vybočuje z řady Romerových zombie hororů, protože o "mrtvohlávky" tu ani tak moc nejde. Jde tu vlastně o boj mezi dvěma znepřátelenými rody, kteří kvůli své zatvrzelosti a nadutosti přináší zkázu svému okolí. Je to taková zombie předělávka Romea a Julie. Po Deníku mrtvých potěší opět celkem neznámé, avšak dobře zvolené obsazení. Režisér opět nezklamal.

The Devil Rides Out (1968)

Velmi působivý satanský horor od legendárního studia Hammer, které jako by se pro mě stalo samostatným filmovým žánrem. Ze scénáře Richarda Mathesona běhá mráz po zádech a Terenci Fisherovi se opět podařilo vytvořit slušnou atmosféru strachu. Podle mě jde o jedno z nejlepších děl kdysi slavného britského filmového studia.

Vetřelci (1986)

Co dodat k notoricky známým Vetřelcům. Někdo je srovnává s prvním dílem. Podle mě je to zbytečné, oba filmy jsou geniální a osvědčené sci-fi klasiky. Není co vytknout!