Ve jménu otce (1993)

Jeden z najemotívnejších filmov, aký som kedy videl. Scenár podľa skutočnosti, podporený vynikajúcimi hercami sa s vašimi emóciami pohráva po celý film. Každým kúskom tela cítite útlak a nespravedlnosť. Meno Jim Sheridan na režisérskej stoličke sľubovalo skvelý film, ale výsledok je priam neuveriteľný.Veľkolepý zážitok!!

Úsvit mrtvých (2004)

Správny zombi film by mal obsahovat veľa krvi, niekoľko originálnych, (hlavne) detailne natočených smrtí zombíkov a v prvom rade, mal by mat istý nadhľad. Nový Dawn of the Dead všetky tieto zložky obsahuje a pridáva k nim super réžiu. Zack Snyder si s týmto filmom podpísal veľkú kariéru. Príbeh je svižní, napínavý a niekdy odlahčený komickými momentami. Po komerčnom úspechu by som predpokladal, že sa tento istý tím ľudí/zombíkov ešte raz stretne a natočí ďalší remake. A pre filmových fajnšmekrov by to bolo len dobre!!

28 dní poté (2002)

Dojem z dusnej atmosféri, ťažiacej z tajomna a nevedomosti mi od začiatku kazila zle vybraná hudba. Spolu s rozpoluplnou poslednou polhodinou sú to jediné dve chybičky. Co sa týka réžie, Danny Boyle sa opäť predviedol a fakt, že točil na digitálnu kameru dáva filmu zaujímavý nádych. Herci nevybočujú z normálu. Výnimkou je len Cillian Murphy v hlavnej úlohe. Jeho herecký talent je priemerný, ale je to sympaťák. Vďaka vyššie spomínaným ingredienciám sa k nam dostal veľmi zábavný film na zabitie jedného večera.

Hellboy (2004)

Varujem všetkých, ktorí nízko hodnotili Hulka, lebo sa im zdalo šialené, pozerať na trojmetrového zeleného obra, behajúceho po plátne. Tento film len tak ľahko nestrávite. Ale ak dokážete akceptovať pre zmenu červeného obra, rybieho muža s telepatickými schopnosťami, pyrokynetičku, démonov, čarodeja, nacistického nesmrteľného hrdloreza a fakt, že vo filme to je pre všetkých každodenná záležitosť, budete milo prekvapení. Dve hodiny mi krásne ubehli a ani som sa nepotreboval pozerať na hodinky. Nemôžem nespomenúť super hudobný doprovod, pod ktorý sa podpísal Marco Beltrami, efektnú réžiu a hlavne Ron Perlmana v červenej koži. Kvôli nemu som “žral” každú Hellboyovu vydarenú hlášku a zaradil som si ho k najštýlovejším filmovým hrdinom.

Mr. Deeds - Náhodný milionář (2002)

Pekná kritika mestskej spoločnosti, ktorá je ale ponorená do stokrát videnej trápnej omáčky. U Sandlera som si už zvykol, ale ako sem zablúdili Winona Ryder a John Turturro, to je pre mňa veľkou záhadou.

Zkáza Ecobanu (2003)

Hlavnou dominantou filmu je grafická stránka, ktorú tvorí dokonalá súhra počítačovej a kreslenej animácie. Scenár je prekvapivo “dospelý” a nenudil som sa ani minútu. Akčné scény su zrežírované veľmi efektne. Charaktery postáv však niesu dotiahnuté úplne do konca. Ale aj tak je to jedno z najlepších animé. Mám totiž slabosť pre príbehy (nech sú vyprávané akoukoľvek formou), ktoré kritizujú znečisťovanie tejto planéty.

Slídilové (1992)

Tento film obsahuje až moc scenáristických prešlapov a klišé, ktoré ho v mojich očiach radia medzi čistý priemer. Škoda. Herci sú sympatickí, réžia tiež nie je zlá. Mohlo to byť dobré inteligentné krimi.

Osud světa (2002)

Mimozemšťania, zánik ľudstva, cestovanie časom, matrix efekty a zopár odkazov na Mission Impossible 2. Ak to dáte do rozprávkového obalu spolu s dobrými hercami a peknou réžiou, vznikne Returner. Je to šialené, detinské, ale dobre sa na to pozerá. Nebyť zlého hudobného doprovodu a niekoľkých pasáží, akoby vystrihnutých z dievčenských romantických filmov (scéna s obliekaním), mohlo sa hodnotenie vyšplhať vyššie.

Charlotte Gray (2001)

Niekto by mohol tento film škodoradosťne označiť za telenovelu ponorenú do druhej svetovej vojny. Vojna tu naozaj slúži len ako pozadie pre milostný trojuholník. Scenár neprináša nič nové, ale nemôžem povedať, že som sa nudil. Bez Cate Blanchett by som však s hodnotením išiel nižšie.

Zelená míle (1999)

Spočiatku som bol zmätený. Predsa len je to zvláštne skĺbenie väzenskej drámy a fantastického filmu s niekoľkými komickými vsuvkami. Ale ako celok všetko pekne zapadlo a na tom má určite veľký podiel vyprávačský talent Franka Darabonta. Michael Clarke Duncan podáva neuveriteľný výkon a zvyšok hercov mu je tesne v pätách. Príbeh však nemusel byť rozprávaný formou “flashbacku“, takže úvod a záver mohol byť pokojne vystrihnutý. V takom prípade by som dal plné hodnotenie.