• Thriller

Vetřelci (1986)

Silná klasika ve světě hororu a povinnost každého se podívat na Cameronovo zpracování Vetřelců.

Brazil (1985)

S dvanácti opicemi to srovnat nelze, tohle je polívka z guláše, první akční scéna zatknutí je perfektní, celkové vylíčení byrokracie a aforismickými útoky proti "systému" je působivé. Ale celkově je to pohybující se bolehlav. Konec a některé noir pasáže jsou jediné, co drží film od přepnutí na obrazovce.

Amadeus (1984)

Geniálně šílené jako život Mozarta sám. Hlavní hrdina vystihl Amadea tak dokonale, že jinou podobu už v mé hlavě nikdy mít nebude. Inklinuji k vážné hudbě, a nejen proto tento film zůstane pro mě jakožto kultovní velkofilm pana Formana. Dokonale Formanovité.

Policejní akademie (1984)

To hodnocení dávám jen jako vzpomínku na mládí, je mi jasné, že nyní bych se asi u toho filmu moc nezasmál, na to jsem příliš cynicky dospěl.

Tenkrát v Americe (1984)

Skloubení několika filmů - trochu mi to připomíná druhý díl Kmotra, trochu Magnolii (tou délkou), trochu God fellas, aj. Místo v TOPce to má zaslouženě. Bobík De Niro a Leone odvedli perfektní práce. Pochvala 100%.

Zjizvená tvář (1983)

Upřímně na to, jaký je film kult, jsem byl až nepříjemně překvapen. Srovnám-li dialogy s Kmotrem, tak se nemůžu ubránit kritice přehnaných hereckých výkonů, strojených konverzací a předvídatelně čitelného děje. Navíc příliš inspiraci Al Caponem nechápu, řekl bych spíš, že se jedná o curriculum vitae běžného pašeráka drog. Nicméně film je třída ve svém oboru a rozhodně si zaslouží ty procenta, co má.

Blade Runner (1982)

Hodně atmosférický snímek, pro mě přespříliš - přepáleno dlouhými záběry táhnoucí se industriální deprese - Ostrava - Karviná v noci s asijskými obyvateli. Lovíme upíry, které sami tvoříme. Bludný kruh nesmyslnosti lidstva.

Boj o oheň (1981)

Krásná sonda do života kmene pravěkých lidí, pro které byl oheň nezbytnou součástí přežití. Nádherně se tu pracuje s potkáváním se neandrtálců s homo sapiens sapiens. Jo a hlavně už vím, co paroduje Rrrrrrrrr.

Zuřící býk (1980)

Jeden z nejlepších produktů kombinace Nira a Scorseseho... 5 hvězdiček a je to málo

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Jako na koni. Dokonalá mixáž komediálních prvků prolnutými dramatem (a la Serpico) bojujícím proti systému s čestnými a ryze čestnými pohnutkami mysli až po trochu mrazivý thriller jakožto ukázku toho, na jak tenkém ledě se vlastně pohybujeme. Jak málo stačí k tomu, aby jedinec skončil za mřížemi