[6,5/10] (Paramount, De Laurentis) (Technicolor /// Produkce: Martin Bregman /// Scénář: Waldo Salt, Norman Wexler podle knihy Petera Maase /// Kamera: Arthur J. Ornitz /// Hudba: Mikis Theodorakis /// Nominace na Oscara: Waldo Salt, Norman Wexler (scénář), Al Pacino (herec)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](26.1.2008)

Famóznímu, úchvatnému a charismatickému rebelovi Al Pacinovi se zde dostává dostatek prostoru pro prvotřídní hereckou exhibici a pro rozjetí nefalšovaného one man show - bohužel, jen o tom by film zdaleka být neměl. Postavičky kolem Serpica jsou dost očividně určeny k nenávisti ze straně diváka, svět korupce a špinavých policajtů se zdá příliš černobílý a byť možná vyspělý v porovnání s konkurencí raných 70. let, z dnešního pohledu už ne tolik přesvědčivý. Náboj Serpica už z větší části zhynul, je to film ze své doby, o své době a pro svou dobu, dnes už to zkrátka není ono, nic víc, nic míň... 6/10(7.7.2010)

Je to jako trefa do černého. Kdykoliv se totiž točí film, ve kterém hlavní herec představuje úctyhodný výkon osoby, která existuje nebo existovala a něco si dokázala, o úspěch je ve většině případů vždy postaráno. Je to zvláštní, ale do každého takového filmu, režisér a hlavně hlavní představitel, Al Pacino, musí dát minimálně duši aby nakonec vyplivli takovýto snímek. Jen doufám, že nepodepsali smlouvu s Ďáblem, to bych pak bral jako fejk a nic by tím nedokázali. Ale tohle určitě není problém Serpica, muže, který si tvrdě a surově šel za svým. Což netvrdím o tom, jestli na mě dokázal stejným způsobem zapůsobit film. Já se prostě nedokázal vpravit do osudu Al Pacina a jeho alter ega a když už něco musí zaujmout, tak hlavně jeho příběh, aby potom celý film byl na jedničku. Takhle přiznávám, že film je opravdu skvělý, ale že bych z něj byl nadšený, to tvrdit nemohu. Příběh jako takový nejspíše nemohu docenit, protože korupce je všude všelijaká a tak jak ji ztvárnili v Serpicu, tak s tím v jistých ohledech souhlasit nemohu. --- Nechte těch keců Serpico. Jste jak děvka. Jednou ne, pak jo, pak zase ne.(18.11.2007)

Parádní kus poctivé filmařiny. Každé políčko vypadá, jako by bylo pečlivě vybráno, Pacino zde předvádí parádní výkon a ten příběh… Je mi líto, že jsem se na tento film nepodíval dřív, respektive dva roky tomu, kdy jsem krátce (asi měsíc) bydlel s člověkem, jenž si vzal neteř Franka Serpica. Ano, když se můj (již dávno) bývalý spolubydlící (původem Řek, který vyrostl v New Yorku) dozvěděl, že jsem velký filmový fanoušek, zeptal se mě, jestli jsem viděl tenhle film. Já jsem mu řekl že ne, ale že jsem o něm slyšel. No a on začal vyprávět, že je to jeho ženy strýc, který to ve své době měl opravdu tak těžké, jak je vylíčeno ve filmu. Už si nepamatuju detaily a je mi strašně líto, že jsem na Terryho (tak se jmenoval) ztratil kontakt, protože hned po zhlédnutí jsem mu chtěl napsat a zeptat se, jestli a do jaké míry jsou věci v tomto filmu přibarvené… Každopádně, tohle jsem potřeboval. Po všech těch průměrných až podprůměrných filmech, které jsem poslední dobou viděl, tohle na mě zapůsobilo jako svěží sprcha. Jednoznačných 100 % a oba palce nahoru pro všechny Franky Serpica, kteří bojují za to, v co věří a nepřestávají i když jde do tuhého.(5.8.2014)

Takmer všetko v čom má prsty Sidney Lumet stojí za to. Nesklamal ani teraz. Vykreslenie samoty, beznádeje a frustrácie v prípade čestného policajta Serpica proti policajnej korupcii bolo naozaj ukážkové. Navyše Al Pacino s vizážou hipisáckeho bojovníka za ľudské práva tu mal vážne štýl, jedna z jeho najzaujímavejších a najlepších filmových postáv. 80/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(29.8.2015)

• - Frankov pes, Alfie, je bobtail. (Lucjen)

• - Pacinův dům ve filmu se nachází v Minettově ulici v Greenwich Village. Skutečný Serpico žil o několik bloků dál. (liquido26)

• - Když se Al Pacino rozhodl pro natáčení filmu, pozval k sobě skutečného Franka Serpico, aby s ním krátký čas bydlel a mohl ho zpovídat a pozorovat. (don corleone)