• Thriller

Mauritánec: Deník z Guantánama (2021)

Popis chlívárny s pojmenováním Guantánamo, kterou rozjeli Američani s vlajkou boje proti terorismu a nápisem 9/11. Snímek je zaměřen na jeden konkrétní život, který po osmi letech, kdy je vězněn a mučen bez jediného obvinění. Právnička to dá k soudu, vyhraje soud, je propuštěn. Film už neukáže, že se vláda USA ale odvolá, soudí se dalších 7 let a až poté ho propustí.

Modrá až na kost (2021) (seriál)

Překlad do češtiny jsem nepochopil ani po shlédnutí, patrně to má implikovat spoiler, což je fakt facepalm. Každopádně My name má propracovaný několikanásobný twistplot, což se cení a funguje tu trochu zápletka ze Skryté identity v jedné protagonistce. Je zajímavé, jak drogový baron není podáván jako kruté zlo, ale jako hlavu organizace/rodiny chcete-li, takže není možné si vybrat antagonistu vyloženě nijak jinak, než-li skrz perspektivou hlavní hrdinky. Vynikající.

Muréna (2021)

Krásná plavkyně s expozicí své postavy ve většině záběrů, despotický otec s expozicí své zkrachovalé existence, zoufalá matka s expozicí své sexuální roztříštěnosti mezi dvěma muži a pošahaný ulhanec. Tak dejme tyhle čtyři do jednoho domu a na jednu loď. Nechme putovat vztahy mezi nimi navzájem. Nic víc.

Není čas zemřít (2021)

A to nemám rád bondovky, nicméně tohle mělo něco víc. Trochu mi to místy připomínalo Bourna. Trochu to možná šlo do klišé s emocemi a nejslabším místem hrdinů a antihrdinů. Navzdory tomu všemu se to povedlo. Craig je tu skvělý a jeho síla spočívá v jeho slabosti. A konec je famózní.

Nevina (2021) (seriál)

Typicky španělské mysteriózní drama soustředěné na to, aby od počátku do konce se držely pevně utajené linie, které se postupně rozplétají. Dvě pavučiny lží a příběhů se do sebe zapletou jedním v podstatě nahodilým vztahem (manželstvím), Seriál o nechtěném zabití a pomstě. Seriál o striptérce a prostitutce s rukami od krve.

Nikdo (2021)

Takže scenárista napsal všechny díly Johna Wicka, režisér předtím natočil Hardcore Henry. Když smícháme Wicka a Henryho...co dostaneme? Pana Nebody. Je to řezničina, ale ne bezhlavá a brutální, ale celkem slušně realisticky propracovaná, epická rovina trochu kulhá, ale koho to zajímá, hlavní je náboj a akce, no a toho tu je dost.

Old Henry (2021)

Hodně kratičký western, je to taková povídka ze samoty jeden den cesty od zapadákova. Co se stane, když legendární zabiják odloží zbraně a začne farmačit, ale psanci mu zkříží cestu. Střet charakterů a prozaické vyprávění nejprostějšího příběhu, ale do kterého se vešla DOSLOVA celá historie jedné legendy.

Onoda (2021)

Poetické a zároveň epické vyprávění posledního vojáka a zbytky jeho jednotky vedoucí partyzánskou válku dalších třicet let po skončení války v strašně smutné nevědomosti a ještě smutnější opuštěnosti nadřízenými.

Palmer (2021)

Běloch chodí s černoškou a chtějí se starat o dítě, které je obézní, patrně homosexuální a má problémy se svým tělem, chce být holčička. Víc politicky korektnější zápletka vytvořit nešla. Tyhle filmy pokroucené do zápletky moderní poptávky bez hloubky jsou opakem pointy kinematografie.

Poslední souboj (2021)

Určitě by se to dalo zkrátit. Chápu, že tu máme tři subjektivní pohledy na předmětnou záležitost, což je v podstatě stimulant emocí pro diváka, u kterého graduje chuť po pomstě s příběhy, kde se nejdřív dozví o znásilnění, poté je z pohledu muže znásilnění banalizováno a poté z pohledu ženy zase velmi explicitní. V reáliích je příběh zachycen drobet jinak. U znásilnění byli svědci, svědčili, ale (patrně) z rozmaru krále Karla VI. (ten byl hezky ztvárněn ve filmu) byl soud přesunut rovnou k "poslední instanci". Damon k nepoznání zahrál bravurně protagonistu.