• Thriller

Hra na schovávanou (2005)

Perfektní hra s napětím, které stupňuje přepálené audio při "lekačkách". Otec po tragické smrti své ženy odjíždí se svou dcerou na venkov, aby setřásli trauma. Nicméně s traumatem se lze vypořádat různými cestami a mozek má svoje obranné mechanismy. Nebo útočné mechanismy? Niro hraje skvěle a Dakota občas nesedí v těch reakcích a chování. Ale lze přivřít oči a užít si to.

Hranice života (2005)

Tak nějak bych to tipnul na koncept racionálnější verze Lynche, D. Ta snová provázanost detailů, které spatříme před spaním a které se nám hluboce promítnou, zvětší, naboptnají a metamorfují do snů v prazvláštních verzích sebe sama, je v tomto filmu famózně vystižená. Trochu to byl boj dokoukat film do konce, jemně stupňovité napětí mě po chvíli začalo nudit a čekal jsem na "něco", což jsem také dostal i s patřičným vysvětlením.

Kancl (2005) (seriál)

Steve Carell je perfektní komik. Hlavní postava sebestředná, neempatická, ale neuvěřitelně obětavá a doslova žije "rodinou" - to jest pracovním kolektivem. Jinými slovy, je to krásná ukázka toho, jak funguje pracovní teorém neschopnosti, že v dostatečně dlouhém období se lidé dostanou na pracovní pozici, na kterou nemají schopnosti/inteligenci.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

S naprostou vážností, a to takovou, že tomu občas uvěříte, je podáván film jako parodie na klasické detektivky. Detektiv "Buznička", co by tvrďák, jenž si umí poradit. Hm, to už samo vypovídá za sebe. Místy jsem se nasmál, hlavně u vnitřních monologů Downeyho, které byly ve stylu Marlowa.

Království nebeské (2005)

Očekával jsem nářez ve formě Statečného srdce nebo Tróji, i Alexandr Makedonský by neuškodil. Leč nic z toho zde nenajdeme. Hlubší myšlenka nesmyslných válek a trochu otazník visící ve vzduchu, jak moc veliký nárok mají Izraelité na svou půdu, všechno však rozplynuto v táhlé polívce nicneříkajícího toku scén. R. Scott velice zklamal.

Match Point - Hra osudu (2005)

To je tak Dostojevski-film, prudce dramaticky zvratové a táhlé napínavé, neuvěřitelně Dostojevské. Ještě teď mi nemůže zpomalit srdce. Některé části jsem musel jemně popohnat a la na to nemám nervy. Mrazivě poučné? Jak pro koho. Pro mě určitě. Allen jak ho neznám. Smekám před tímto dílem. Film jde do TOP. 100%

Maximální limit (2005)

Zaručený tip na tento film o sázení nedám, je to takový ten sobotní večer, který zaplácne dvě hodiny u výkonu Al Pacina, jemuž role trochu odebírala na síle charismatu (tak jak ho znám z jiných rolí Kmotra atd.), ale věřím, že místy klišé, místy komedie, tento film může potěšit. Není to úplně sázka na nejistotu...větší šance než hodit si mincí.

Metoda (2005)

Výběrové řízení trochu jinak. Konverzační filmek trochu ve stylu Naprostí cizinci, nebo Bůh masakru, ale na rozdíl od těchto děl se nedostane do hloubky, sociální role jednotlivých účastníků je plytká. Vzniknou zde pouze dvě napínavé scény, které jsou utnuty a bohužel nejsou dále vrstveny. Námět vynikající, ale uchopen velice povrchově - postrádám psychologický rozbor lidí skrze situace.

Mnichov (2005)

Pohled na MOSAD z lidské stránky, ti nejlepší špičkoví agenti Izraele mající pocity a tužby běžných lidí. Výborně zpracovaný nástup agentů na trh s informacemi o vrazích v Mnichově, přes který je našli a zlikvidovali, jenže na tom samém trhu se nakonec nutně musí obchodovat i s adresami těch, co zabíjí. Výtečné dílo. Psychologie, politika 95%.

Nebohá paní Pomsta (2005)

Oproti Old Boy je zde kladen důraz na lyrickou stránku příběhu, záběry ve filmu vypadají jako umělecké fotky, každá scéna dýchá vlastním životem dojmu, i příběh je kvalitní (některé mini story mi připomínaly jakousi krvelačnou Amélii z Montmartu.). Všeho všudy tak 85%.