Halloween: H20 (1998)

Výborné herecké obsadenie, réžia a prostredie ma pri sledovaní filmu pribili do sedačky. Možno je to zo začiatku trochu zdĺhavejšie ale keď to vypukne tak to stojí za to. A Jamie Lee Curtis (hoci by som ju za učiteľku teda nechcel) má na tom asi najväčšiu zásluhu, najviac ma pohltila scéna v ktorej sa postaví zoči voči Michaelovi Myersovi. Pre mňa najlepší Halloween z celej série a teraz ma už aj mrzí, že nakrútili pokračovanie (Zmŕtvychvstanie).

Halloween II (2009)

O triedu slabšie ako jednotka. Dosť zamrzia aj tie sny, poprípade predstavy Michaela Myersa, samozrejme gore scény nechýbajú ale páči sa mi (opäť) novátorský prístup Roba Zombieho, ktorý je spomedzi dnešných hororov najzaujímavejší.

Halloween II (1981)

Rovnako dobrý ako jeho predchodca. Trošku zamrzí, že úvodnej témy je tam trošku menej ako v jednotke ale stále slušný a napínavý film, vo svojej dobe naprostý vrchol. Hoci dnes už ten film nie je ani desivý, je to klasika a to režijne aj scenáristicky perfektne zvládnutá, oproti iným vyvražďovačkám absolútny vrchol.

Halloweenská noc (2007)

Halloween nikdy nebol pestrejší. A to doslova. No nebudem tu rozoberať filmový kult, ktorý začal práve Michaelom Myersom v náručí Johna Carpentera (Halloween, 1978) lebo to ani nemá význam. Ťažko sa mi hodnotí tento film. Na jednej strane by sa dalo tvrdiť, že ide o klasický bezduchý film, ktorý nemá v podstate čo ponúknuť, dokonca to nie je ani také desivé (v podstate to nie je takmer vôbec desivé) ale to neznamená, že by to nebolo napínavé, temné a strhujúce. Je tu však jedno veľké ALE, ktoré ma utvrdilo v plnom hodnotení. Príbeh popisuje v podstate niekoľko popretkávaných príbehov, ktoré sú tak šikovne zakomponované do seba, že som ani na chvíľu nepomyslel na nudu. Takisto atmosféra filmu je stopercentná, vykreslenie sviatku Halloween je dokonalé a musím priznať, že v jednom príbehu na konci (nechcem spoilovať:)) mi prebehol mráz po chrbte. Poviem len, že otecko so synom si užili sviatky naozaj po svojom, deti si vyrozprávali starú hrôzostrašnú legendu, v noci povstávajú vlkolaci a upíri a možno sa zastaví aj malý Halloweensky prízrak. Trick r Treat je filmom, ktorý (ak obdivujete aspoň trochu sviatok Halloween) si jednoducho musíte aspoň raz pozrieť (na Halloween určite). Nejde o nejak extra strašidelný film ale dokonalá atmosféra a nelineárny dej dokážu diváka pohltiť. A to je na dnešnú dobu pri všetkých týchto nových hororoch viac než uspokojivé.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

No tak z Michaela Myersa sa nám v tomto filme stáva celebrita. A vskutku mu to celkom pristane, navyše, keď vraždí tak efektívne a s chuťou, že diváci za monitormi nedokážu odtrhnúť oči. Nechápem to nízke hodnotenie, je to Béčko ale docela napínavé, krvavé, depresívne a nie nudné, aspoň ja som ani na chvíľu nepomyslel na nudu a oproti tým klasickým Halloweenom mi to nepríde až také hrozné...

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Brutálne, krvavé, šialené a možno aj zvrátené ale naprosto dokonalé!

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Knihu som čítal. A je mi jasné, že na jej hrúbku sa všetko nedalo zfilmovať ale aj napriek tomu film obsahuje značnú dávku napätia, nový vývoj udalostí (pre tých, ktorí knihu nečítali), výbornú záporačku, Dolores Umbridge jednoducho musíte nenávidieť, strhujúci príbeh a parádne akčné finále aké sa vo filmoch o HP nikdy neobjavilo (apoň nie do takej miery). Pre mňa (zatiaľ) najlepší filmový Harry Potter.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

K tomuto filmu ma viažu veľmi silné nostalgické spomienky, lebo práve tento film bol prvý po ktorom som sa začal vážnejšie zaujímať o filmy ako také. Vidieť to v kine keď som mal jedenásť bol neuveriteľne silný zážitok, pretože v tých časoch pre mňa lepší film ani neexistoval. Úžasní herci, čarovná hudba, skvelé efekty, perfektne zvládnutá predloha vo filmovom prevedení nemohla dopadnúť lepšie, doteraz je tento film najvernejšou adaptáciou knihy zo všetkých nakrútených častí (možno ešte Tajomná komnata a Väzeň z Azkabanu).

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Ďalší nápaditý a vybrúsený kúsok, resp. pokračovanie. U série HP nemôžem znížiť hodnotenie lebo túto sériu žeriem ale každopádne oproti jeho predchodcom Ohnivá čaša dopadla azda najhoršie. Film sa sústreďuje len na Trojčarodejnícky turnaj čo je síce super ale to všetko ostatné okolo toho je samá voda. A Voldemort? No, o tom radšej pomlčím lebo ten vyzerá, že ho rozhádže aj zaklínadlo Lumos. To si snáď robia srandu, Voldemort by mal byť desivý, vražedný, mal by z neho vyžarovať strach a tento je skôr taký nemastný neslaný aj keď to chápem, lebo zrejme vo Warner Bros. nechceli až príliš hororový film (Voldemort v Kameni Mudrcov nemal chybu). Aj keď práve táto časť všetko zmení, Ten koho netreba menovať sa vracia aby opäť nastolil strach. Herecké obsadenie ma opäť potešilo, hlavne Alan Rickman v roli Snapea, Harry, Ron a Hermiona sú na tom stále rovnako a nová postava Alastor Moody je nielenže správne desivý ale aj smiešny, postava Moodyho a ako bola zahratá ma v tomto filme nadmieru potešila. Čo sa týka akcie, tak súboj s drakom bol perfektný, fakt dokonalosť sama, čo si zase odniesla záverečná scéna s labyrintom kde naopak nebolo nič ale aspoň, že v tom jazere boli vodní ľudia:) Ostatné nedostatky sa budú asi ťažko popisovať, kto nečítal knihu tak v tom zrejme bude mať zmätok, dosť ma zamrzelo, že jeden podstatný detail nebol vo filme objasnený (Priori Incantatem) ale tak človek nemôže chcieť všetko. Každopádne skvelé fantasy dobrodružstvo aké prinesie iba Harry Potter.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Tak sme sa dočkali najnovšieho Harryho a jeho dobrodružstva a keďže som do tohto čarodejníka už od jedenástich rokov žažraný ako malý chlapec nemohol som si ho nechať ujsť. Ale aj tak je najvýraznejšia postava (aspoň v tejto časti) Snape. Áno Snape je vynikajúci, to ako hej:) Alana Rickmana som si obľúbil už z jeho predošlých filmov, skvelo to zvládol, čo však nemení na veci nič, že som aj s kamarátom vyšiel s kina čiastočne sklamaný, čo sa v predchodcoch filmového Pottera nikdy predtým nestalo. Prvýkrát v histórií totiž HP nemá žiadne finále, áno myšlienka hľadania Horcruxov je super (a keďže mám prečítané všetky knihy) toto mi tam chýbalo, žiadne vyvrcholenie, žiadny efektný záver, jasné vražda Dumbledora ale aj tak, slabý záver, to snáď Kameň Mudrcov mal lepší a hlavne akčný záver ako toto... Škoda...ALE aj tak sa mi to páčilo, bolo to pekné, dojemné, temnejšie.