Jan Žižka (2022)

Tři za formu/obsah a jednu navíc za to, že Jákl zvolil Žižku.Možná by filmu prospěla delší stopáž a hlubší ponor do motivací a rozvoje postav, nevím. Statečné srdce má tři hodiny, Žižka by  půlhodinu navíc snesl, kdyby to bylo ku prospěchu a zlepšení zejména orientace v postavách, jejich motivacích a celkové dynamice děje a finální gradaci.

A pátý jezdec je Strach (1964)

Koláž z protektorátu, ať už nacistického, nebo jakéhokoli, ukazuje bídu mezilidských vztahů. Vynikající Macháček poponáší pochodeň filmu, který je bohužel o trochu horší než kniha. Ale Machajda je zase lepší než jeho literární předloha. Zejména jeho fenomenální na první dobrou jetou scénu v bytě, kde se rozhoduje o tom, zda pomoci s morfiem.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Na můj vkus až příliš soft pop bublebum (promiň Miloši) verze legendy. I tak si 3,5 zaslouží.

Robin Hood (2010)

Na Statečné srdce to nemá, ale dýchá mu na záda zdatně. Nechápu, co se lidem na tomto filmu může nelíbit, vše dává smysl, vývoj postav i jejich ztvárnění je výtečné, zdařilá režie a vůbec vše drží pohromadě jako toulec plný vynikajících šípů. Viděna verze 156 min.

Jentl (1983)

Povídka o přetvářce a podvodu za účelem dosažení cíle. A to je pojem "víc". Snad víc poznání, víc peněz, víc vlivu, víc všeho. Těžko říct. Boží bázeň je v konstrastu s tím, že člověk (rozuměj Žid, na ostatní se pravidla nevztahují) je vůči Bohu sice v podřízeném postavení, avšak po něm neustále něco chce a žádá od něho pozornost a dárky v podobě odpuštění, znamení, vlivu a vůbec činů prospěchu. To je klíčem k pochopení židovské mystiky, která je zaměřena na získávání. Studuj Toru a Bůh tě odmění. Yentl tak studuje a dál se převlíká za hocha v jiné škole, aby dosáhla svého, navzdory židovským konvencím, které však přes zákaz studuje. Studium je tedy z logiky věci jen zástupné pro něco jiného, protože by to jinak nedávalo smysl. Tato okolnost je však ve filmu poněkud zlidštěna a zlyričtěna Barbřiným přístupem ke scénáři a režii, což činí dílo snesitelným.

Skok do tmy (1964)

Kvalita filmu předčí kvalitu doprovodného textu distributora, který se snažil z jeho pohledu propagandistický film poškodit. A to i přesto, že jsem celou dobu přemýšlela, proč Brzobohatý použil záchrannou brzdu, když se mohl těch Němců zbavit v tichosti a postupně je vyházet z vlaku a vklidu dojet do cílové stanice a ztratit se v davu. Ale asi jednal zkratovitě.

Cesta domů (2021)

Završení trilogie z lesa má tesklivě skleslou náladu. Pokud však chápeme trilogii jako metaforickou klenbu života, kdy první díl je mládí, druhé dospělost a třetí stáří, pak se to Vorlovi v tempu, vyznění a náladě povedlo.

Světla velkoměsta (1931)

Smích a slzy v geniální kompozici. Vzpomínám na Miroslava Horníčka, který miloval Chaplina a který o něm v dokumentu "Na návštěvě u Horníčků" tak krásně a moudře promluvil a navíc vystihl skutečnou sílu tohoto tvůrce.

Osada - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Napsat židovské postavě do scénáře, že košer zabíjení zvířat je nejhumánější na světě? Nezlobte se na mě, ale viděl někdo z vás autorů skutečně košer zabíjení třeba krávy? Je to hnus, ta chudinka má napůl odřízlou hlavu a ještě půl hodiny žije. Zbytečné trápení zvířat a naprostý opak řečeného.