Lotrando a Zubejda (1996)

Stará škola. Pořád si vzpomínám jak jsme na základce v kině (v první řadě) napínali krky. Svěrák vždycky uměl vyprávět. Jedna z pohádek, kterou můžu dodnes.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2013) (pořad)

Když tě nikdo nepochválí, musíš to udělat sám! Já já já... příště trochu stručněji, nechat mluvit jen ty činy a spíš jen přát všechno nejlepší. Bilancovat jeden z nejpitomnějších politických roků vůbec, mohla být větší sranda.

Nymfomanka, část I. (2013)

Neúplné... přesto velice slibné. Humorné i temné příběhy že života jsou někdy až zarážející stejně jako některá srovnání. Von Trier jen tak mimochodem vysvětlí tajemství správného muškaření. Možná je to rázným producentským střihem, ale NYMF()MANKA (zatím) nepůsobí jako přehnaně erotický film, ale studie ženské sexuality, která je navíc podaná svěžím a zábavným způsobem. Diváci v kině se smáli na správných místech (situace, která je vtipná pokud se neděje vám) a několikrát naskočili leknutím, ale u nymfo-scén nebyl nikdo pohořšený, na druhou stranu asi ani zklamaný. Herecky nelze vytknout vůbec nic. Špičková sestava, které překvapivě vládne spíš mladičká Stacy Martin (která mimochodem vypadá jako jedna má spolužačka z výšky) než Charlotte Gainsbourg, ale u druhé části to bude spíše naopak. Z vedlejších hrdinů na sebe strhává pozornost Uma Thurman s bezchybnou kreací dokonalé manželky a Christian Slater v roli hodného tatínka. Zatím vynikající a ještě to vypadá, že nezajímavější nás teprve čeká. Zwei Bilder nur ein Rahmen... Ein Körper doch zwei Namen... Zwei Dochte eine Kerze... Zwei Seelen in einem Herzen...

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

Ku**a a že to jde natočit poměrně koukatelnou pohádku i v dnešní době!

Vše je ztraceno (2013)

Boží Redford v úsporné a přesné režii J.C. Chandora. Intenzivní jízda od začátku, až do konce, kdy i sám divák propadá v chmury, tváří v tvář bezútěšnosti situace. Platí zde navíc zlaté pravidlo, "vždycky může být hůř". Možná je drobet škoda, že tvůrce nešel ve finále až za tu pomyslnou hranici, ale je fakt, že by se všichni z kina ploužili ven v hodně temné náladě. Jeden ze filmů roku, kterému je ale v silné konkurenci souzeno lehce (a neprávem) zaniknout.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Šmakovalo. Hora zlata a drak k tomu, komu by to nebylo po chutí? Druhá část vyprávění se nese ve svižnějším a o dost temnějším tempu. Jackson si užívá prostoru a představuje nové linie (které si sice mohl odpustit) přínášející drobné novinky i čtenářům předlohy. Sličná Tauriel s tváří Evangeline Lilly má jedno z nejkrásnějších hudebních témat, co Shore složil. Bilbo a jeho parta padají z jednoho průseru do druhého, ale zaujmou především konfrontací s hmyzem, jízdou na soudku a finálním utkáním s pánem pod horou. Cumberbatch má letos záporáckou sezónu (střihne si tu ty nejmocnější). Nadchlo mě provedení Šmakova příbytku, které předčilo má očekávání stejně jako drak samotný. Ta hravá konverzace, ta akce. Ruší jen Gandalfova přípravna pro finále, ale jen velmi lehce. Opravdu užité a lehkou natahovatelnost akceptující. Konec byl v kině komentován rozladěným mlčení, šumem a finálním "To snad ne!", ale upřímně nemohli to utnout v lepší chvíli. Příští rok to zapadne do sebe a tuším, že Epizoda 3, bude řádná řež.

Gallipoli (1981)

Masakr v Gallipoli ve výborné režii Petera Weira je perfektní ukázkou pohrdaní staré Británie svými koloniemi. Ve skrze klasický příběh o kamarádství jen vylepšený prostředím, ve kterém se odehrává. Všudypřítomný písek ať už australský nebo africký zaleze pod kůži. Mladý Gibson je vynikající, stejně jako jeho parťák Mark Lee. První světové válce se nevěnuje moc filmů, tím spíš australanům v ní, takže už pro přehled rozhodně neminout.

Mob City (2013) (seriál)

Čistokrevná žánrovka, která se na dnešní dobu velmi netradičně plouží. Obsazení je parádní a jistá Darabontova ruka je znát. Uvidíme co dalšího ještě karty odkryjou... Tak nakonec kvalitu udrželi, i když ničím vysloveně neposadili na prdel. Jon Bernthal je bezvadný, vůbec většina hereckého ansáblu je naprosto dokonale obsazená. Knepper tu má formu jako už dlouho ne, Burns rovněž. Příběhově poměrně ploché, věrné staré žánrové škatulce s důrazem na detaily (hřebík v okně), překvapující až ve chvíli, kdy divák přistoupí na žánrovou hru a naprostou věrnost době, kdy se dalo lhát a zabíjení bylo mnohem jednodušší utajit. Vůbec bych se nezlobil, kdybychom dostali další šestidílnou porci.

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Prozatím špičková záležitost. Zajímavé prostředí i doba a herecké obsazení je prvotřídní. Cillian Murphy směle kráčí po lajně antihrdinství a Sam Neill budí respekt. Popravdě se nemůžu dočkat jejich konfrontace... S přehledem letos nejlepší nová série. Cillian Murphy je bezchybná (kladná) svině a postava Tommyho Shelbyho dostává ty správné ikonické kontury. Dějově není co vytknout, všechno jede jako na drátkách, místy po známých místy po příjemně pozměněných kolejích. Vyhrocený konec může být skvělým závěrem i cliffhangerem. Uvidíme jaká mince producentům padne. DRUHÁ ŘADA: Scény s Tomem Hardym můžete protáčet pořád dokola. Jeho Alfie dodává Blinderům punc jedinečnosti. Skvělé pokračování už tak vynikající první série, které jde znovu o kousek dál. Celá show má neuvěřitelný styl, kterému nahrává i špičkový soundtrack. Troufám si říct, že lepší britský seriál teď bedně nenajdete. TŘETÍ ŘADA: Neskutečně našlapaná jízda okořeněná rusáky, svůdnou avšak zvrácenou kněžnou (téměř Jokerovského kalibru) a znovu dokonalou hudební složkou. Precizní herecké obsazení znovu jede na sto procent. Úžasné psaní. Tommyho dekonstrukce. Překvapivý konec. ČTVRTÁ ŘADA: Flirtování s Kmotrem... italoameričané přijíždí provést vendettu a Tommy má konečně něco na práci. Určitě jedna z nejlepších sérií i díky fantasticky gradovanému finále. Tom Hardy boží. Alfie je jednoznačně nejlepší a nejnepředvídatelnější postava seriálu. Dokonalé zamyšlení nad slepotou. PÁTÁ ŘADA: Steven Knight sám sebe trumfuje s každou další řadou. Peaky Blinders tentokrát flirtují s národním socialismem. Političtější ladění seriálu nahušťuje atmosféru a přidává do kotle i nevyzpytatelné elementy jako je "silná mladá generace" = zfetovaný koumák Michael a zfetovaný pitomec Finn. Herecky to šlape na jedničku a na konci se dočkáme jednoho camea, ve které jsem ani nedoufal. Vrchol britské dramatické seriálové tvorby. ŠESTÁ ŘADA:  Po depresivním závěru minulé řady, který ještě pojistitla smrt Helen McCrory byla laťka hodně vysoko, ale Steven Knight vpletl do historických reálií úvodu druhé světové války velice silný příběh o hledání laskavosti v duši bezcitného cikánského gangstera. Chybí zemitost úvodních řad, mnohem více se politikaří, ale ten vývoj je logický a dává smysl. Cillian Murphy v možná životní roli dává rozlučce Tommyho Shellbyho neskutečný drajv i váhu. Finálová série jak má být. Řádně osudová, plná smrti a loučení. P.S: Potěší cameo frontmana Sleaford Mods Jasona Williamsona v závěrečné epizodě. Why not?

Konzultant (2013)

Myslím, že dnešní lidi ten film nepochopí. Má působit hluboce, ale natočený je strašně povrchně. Což má za následek napjaté tření mezi oběma plochami. Konzultant ukazuje jak moc hollywoodský Scotův styl je. McCarthy napsal scénař, který se vymyká všem standardům, bohužel se už nepostaral, aby režisér do snímku vnesl ono potřebné podobenství. Pro něco takového je vhodný někdo jiný, Nicolas Winding Refn mi vychází jako jeden z nejvhodnějších kandidátů. Scottův styl sám o sobě mi ale sedí, tak jsem to dokázal jakž tak překousnout. Herecké obsazení, které dal dohromady je obdivuhodné, ale jde možná proti typovým proporcím samotných herců. Fassbender je až netradičně hodný, to zlo o kterém se mluví spočívá jen a pouze v chamtivosti a domýšlivosti. Pitt je fajn, místy trochu křečovitý. Reinier Bardemovi vůbec nesedí, nehraje ho špatně, ale typově je úplně mimo. Penny Cruz by potřebovala být mladší a bláznivěji zamilovaná, ale příliš se tu nevyskytuje. No a pak je tu Malkina Cameron Diaz. Obludná vypočítavá mrcha a asi druhá nejdůležitější postava. McCarthy snad ještě nenapsal silnější ženskou postavu. Diaz se jí chopila se ctí. Svině umí, ale Angelina by sem seděla víc. A dostáváme se k největšímu problému a tím je přístupnost. Konzultant sice chytře bruslí po hraně přístupné pro děti od 15ti let, ale tak je všechno to vraždění a sexuální pnutí příliš sterilní. Scéna s Ferrari je zvláštní a dobře podaná, ale nemá ten potřebný šokový efekt, o kterém postavy mluví. Jakékoliv mučení je tu jen odvyprávěné. Může jít o umělecký záměr, ale snímku to krade uvěřitelnost, mrazivost. K čemu jsou vypiplané dialogy, které reflektují zkázu a smrt, když je téměř neviditelná. Konzultant není špatný film, jen je příliš divný než aby se líbil.