Mechanik zabiják (2011)

Solidní žánrovka s několika moc pěknými momenty. Únik na vozíčku patří k takovým těm neuvěřitelně zábavným scénám co jste chtěli někdy vidět. Akce je pěkná ale úsporná, scénář děravý a Simon West nemá dost fištrónu na to aby to dohnal jinde. Ještě že Jason je Jason a Foster je Foster a tanečnice hot as hell.

Hra o trůny (2011) (seriál)

No pompéznosti Pána Prstenů zatím nedosahuje, ale jinak se na HRU kouká dobře. Herci fajn (tahoun Sean Bean a nemluvný Jason Momoa u mě zatím vedou), výprava kvalitní (ve stylu HBO) a příběh se taky rozjíždí zajímavě, ale trochu pomalu. Uvidíme co se z toho vyklube... Vyklubal se nám z toho drak. Seriál, který je tou fantasy o které snili všichni přínivci. Pletichy, bitvy, mrtvoly. Hlavní je že těží ze skvěle napsaných postav, které jsou naštěstí výborně obsazené. Mí oblíbenci Bean i Momoa byli celou řadu boží, ale ne jenom oni. Získal si mě trpasličí Peter Dinklage, který si každou scénu krade pro sebe s takovou sebejistotou. Hodně jsem si oblíbil i Daenerys a Emilia Clarke, která ji hraje předvádí úctyhodný výkon (ehm) a dokáže střídat polohy (ehm ehm) herecké bez naprostého problému. Finání scéna je v jejím podání přímo mrazivá. Těším se co bude dál. Druhá řada: Kvalitativně jde pořád nahoru. Škoda, že někteří teď už hlavní herci jsou nevýrazní (Starkův syn - ten s armádou, Starkův nesyn rybář či co) a jejich odbočky zpomalují děj. Peter Dinklage s přehledem vládne i téhle řadě a děda Lanister se Starkovou malou dcerou (musím se doučit ty jména) a Jaqenem (asasín) tuhle řadu taky pěkně okořenili. No a pak je tu slunce mé noci, Daenerys a její dráčci. Ti tři malí týpci (říkám jim Bubík, Dulík a Kulík) mě hlavně v závěru hodně potěšili. Tak jedem na další řadu... Třetí řada: Čím dál lepší. Trochu problém je, že některé z mých oblíbených postav musí přešlapovat na místě (Daenerys a armáda mrtvol jednou v druhé polovině snad na jedničku se zatáhlou ruční brzdou) a příběhové linie jsou hodně náročné na sledování, zvlášť při čekání týden za týdnem na novou epizodu. Svatební scéna možná patří k vrcholům, ale upřímně jsem něco takového považoval za nevyhnutelné (s tím charakterem se už nedalo dělat nic zajímavého) a Martinův tah vidím jen jako nezbytný ke kvalitativnímu nárůstu série. Vychutnával jsem si ještě Grejoyovo mučení a opravdovou radost mi udělalo převzetí armády Neposkvrněných a kousky červeného dráčka. Už se těším až vyrostou, kluci jedni. :) Čtvrtá řada: Začíná snad nejpříjemnější smrtí za celou existenci seriálu. Děj se pohne zase o kus dál. A přes spoustu překvapivých zvratů najíždí do dosud nejpůsobivějšího finále. Trpaslíkův osud spojnicí série a Peter Dinklage vysloveně září. Bratrské scény patří k nejlepším. Jon Sníh se konečně začíná vybarvovat a Branova linka v závěru nabere grády. S odplouvající Arryou je série ukončená pěkně, ale sakra ten rok je moc.

JFK (1991)

Strhující Kevin Costner a v detailech se nimrající Oliver Stone. Výborná rekonstrukce, ale když si v konečném důsledku položíme otázku; "Co se tím vlastně změnilo?" tak je odpovědí jen pokrčení ramen. Na finální a oficiální verzi vyjádření si budeme muset ještě pár let počkat, ale už se to blíží (jsem si jistý, že se na ní už pilně pracuje). P.S: Pasáž s Donaldem Sutherlandem je dokonalá.

Manažeři (2010)

Po včerejším filmu o úspěchu je tohle doslova pád na hubu. Kraváťaci, kteří přichází o práci... svým způsobem je to velice uspokojivý pohled. Ben prodává své Porsche (fňuk), Ben se s manželkou a jeho dětmi stěhuje k rodičům (smrk), rozčiluje se, že nedostane místo, nebude hrát golf a neudrží si "standard". Chudák. Jenže právě jeho nechutná arogance a nadutost dělají z MANAŽERŮ vysoce koukatelný a většinu času i uvěřitelný snímek. Tommy Lee Jones v roli správného vedoucího sice jede na neutrál a Chrise Coopera vám možná nebude moc líto, ale sečteno a podtrženo je to hodně dobrý.

Všemocný (2011)

"I was blind, but now I see." Vizuální laskomina s chytrým scénářem (který by ale, stejně jako 3DD!3 mohl být chytřejší ;). Burger umí snímek prodat a pevnou rukou nás vede zákoutími příběhu líného spisovatele, který přišel k daru od Boha jako slepý k houslím. Bradely Cooper ukazuje, že je s ním třeba počítat. Jeho Eddie se mění v podstatě tři odlišné osoby a on je zvládá uvěřitelně přezentovat divákovi tak, aby každé z nich fandil. De Niro si pak vychutnává menší roli sviňáckého magnáta je fajn vidět ho zase jednou hrát a nepitvořit se. Jinak k čertu s negativními účinky, tu pilulku potřebuju!

Neopouštěj mě (2010)

Smutné. Netradiční zápletka v tradičním provedení. Romanek má režii pevně v rukou a herecké výkony jsou vynikající. Naděje je v NEOPOUŠTĚJ MĚ hybnou silou příběhu, přesto je tak jako ve skutečném životě vždy smetena světem, který nechce pochopit, že lidskost je něco co nejde vytvořit. Ta v nás jednoduše buď není, nebo je.

Trainspotting (1996)

Drogy jsou zlo, ale zábavné zlo. Stejně jako televize.

Útěk ze Sibiře (2010)

Možná trochu rozmělněné, ale už jen kvůli té nádherné přírodě stojí ÚTĚK ZE SIBIŘE za vidění. Špičkové herecké výkony - vévodí Colin Farrell jako zloděj Valka a Saoirse Ronan je jedna z nejtalentovanějších mladých hereček co tahle doba nabízí (navíc Irena mi připomínala někoho koho znám). Weir je jinak sice je skvělý režisér, ale myslím že to nevyšlo úplně na sto procent. I tak je to ale pořád hodně silný nadprůměr. A Dallwitzova hudba je nádherná. Ten svetr. Pletla ti ho babička?

Hačikó - příběh psa (2009)

Ne že by byl Hutch zrovna typ filmu, který bych vyhledával, ale slíbil jsem že se podívám (a sliby se maj plnit aspoň v dubnu, nebo co to máme za měsíc) a líbilo se mi to opravdu hodně. Děda Richard Gere je správňák, ti pejsci co hrajou různě staré podoby titulního hrdiny jsou taky hodně fajn. Verze 1.0 je nehorázně roztomilá. No a ten příběh dojme, chytne za srdce a nepustí.

Last Night (2010)

Znepokojivý film. Myslím že se má paranoia opět prohloubila. Herecké obsazení je výborné, skvěle toporný Sam Worthington a úchvatná Keira (jsem rád, že se mi zase vrací do života), působí opravdově, skoro jako skutečný manželský pár po letech - prázdná slova bez významu, nebo jen samozřejmá přítomnost druhé polovičky? Toulky New Yorkem celou romantickou linii nádherně podbarvují, stejně jako Mansellova neselhávající hudba.