Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Tenhle snímek ani tak nepoukazuje na problematiku kouření cigaret, ale spíš na podivnou moc tabákových koncernů. Za peníze se dá koupit téměř vše. Důvěra. Mlčenlivost. Víra. Ale dá se koupit názor na věc? Čest? Jde vyčíslit cena způsobu života člověka? V tomhle brilantním thrilleru je vyobrazena spousta zajímavých faktů a detailů, které se skutečně staly a které jsou opravdu hodny zamyšlení. Mannova režie navíc napomáhá vidět věci opravdu realisticky a herecké výkony Al Pacina i Russella Crowa jsou víc než přesvědčivé. Kamera i hudební složka filmu je stručně řečeno, podmanivá. THE INSIDER je takzvaný "jeden film ze sta".

Evoluce (2001)

Opravdu povedená sci-fi komedie s překvapivě prostým, ale dobrým námětem. Obsazení je víc než fajn a hlavní dvojka David Duchovny a Orlando Jones jsou perfektně sehraní. Navíc je to zatím asi nejdraší reklama na šampon Head & Shoulders. Celkově příjemná zábava + perfektní hudba od Johna Powella, takže za 4. A ještě něco. Doporučuju dát přednost titulkové verzi anebo alespoň dabingu z videokazet, protože nad tím co s výbornými hláškami udělala Nova (a to není jen jediný případ), zůstává rozum stát. PŘESTAŇTE PŘEDABOVÁVAT FILMY!!!

Tucet špinavců (1967)

Jeden ze starých, poctivých válečných filmů, kdy tucet odsouzenců dostane jedinečnou šanci uniknout oprátce. Opravdu vynikající je herecké obsazení v čele s Lee Marvinem a Charlesem Bronsonem. Spousta povedených hlášek a vtipných situací. Opravdu jsem se moc dobře bavil.

Koncert pro jednoho (2005)

Spolu s CARS kiny prosvištěl i další vynikající krátký film od Pixaru ONE MAN BAD. Za ty 4 minuty celkové stopáže dokáže tak jako vždy rozesmát, pobavit a naplnit vás pozitivní náladou. Tentokrát jde o souboj dvou pouličních muzikantů o penízek jedné malé holčičky.

Ali (2001)

Naprosto úžasné. Životopisné drama jak má být. Žádné přehnané zabíhání do detailů, ale soudržnost hlavní, nosné větve filmu vás přinutí sledovat ALIHO se zatajeným dechem. Chvíle v ringu jsou nezapomenutelnou ukázkou mistrovského řemesla a emotivní momenty jsou zvládnuté s toutéž bravůrou. Will Smith podává životní výkon a jeho ztvárnění Muhammada Aliho je více než přesvědčivé, on chvílemi skutečně BYL Muhammad Ali. Michael Mann opět natočil vynikající snímek a poprvé se u něj objevuje dnes tolik diskutabilní, digitální kamera. Důležité je však to, co s tou kamerou dělá. A to co ní dělá je naprosto úchvatné. Opět nechybí nosná myšlenka, která prostupuje, každým z Mannových filmů. Tentokrát to byl boj člověka proti systému. Boj Muhammada Aliho proti všem co nechápali jednu jedinou věc: To, že byl nejlepší.

Příběh žraloka (2004)

PŘÍBĚH ŽRALOKA patří k těm animákům, které neoslní, ale i přesto svůj účel splní a pobaví. Nicméně při srovnání s takovým NEMEM (to se asi ke srovnání, vzhledem k okolnostem nabízí nejvíc) tak dobře neobstojí. Jsou v něm sice povedené kousky (celá ta věc okolo Kmotra a žraločí mafie je opravdu dobrá) jenže známé hlasy a heslo "od tvůrců SHREKA" k výrobě kvalitního filmu nestačí. Vždyť už samotná animace je v porovnání s konkurencí dost ubohá a tenhle prapodivný rybí svět sice má něco do sebe, ale nikdy nebude tak sympatický jako ten v NEMOVI. DREAMWORKS by se měli zamyslet a zkusit do příběhu vložit duši tak jako to dělají lidi u PIXARU. Dokud se tohle nenaučí, budou vždy jen "ti druzí".

Obchodník se smrtí (2005)

Pravděpodobně nejlepší film o ilegálních obchodech co kdy spatřil světlo světa. LORD OF WAR si na nic nehraje a s přestností dokumentárního filmu zaznamenává epochu ilegálního obchodu se zbraněmi od let osmdesátých až do součastnosti. Průvodcem není nikdo jiný něž jeden z nejlepších "Pánů války" Yuri Orlov (Nicolas Cage). Když se sním setkáváme poprvé v Malé Oděsse, je to člověk jako každý jiný, který má své sny a jednoho dne zjistí, že má talent k tomu, aby je realizoval. Začne obchodovat se zbraněmi. Nejprve v malém, ale protože je v tom dobrý a štestí mu přeje dostává se až na místo nejvyšší. Není tedy čas na to plnit si své sny? Yuri si myslí že ano a tak začne. První a jeho nejcenější trofejí je žena jeho snů Ava Fontaine (Bridget Moynahan), krásná modelka, o které Yuri snil už léta (ta část s "náhodným" setkáním patří k mým nejoblíbenějším scénám ve filmu, geniálně provedeno ;). Končí studená válka a obchody kvetou jedna radost, život nemůže být lepší. Jenže nic netrvá věčně. Na pana Orlova (mimochodem není to jeho skutečné jméno) si totiž brousí zuby Interpol a hlavně tajný agent Jack Valentine, který patří k nejlepším ve svém oboru. Jenže je tu ještě jedna horší věc než Interpol, nebo vojenští diktátoři. Svědomí. Byli by jste schopni žít s tím, že jste zodpovědní za miliony mrtvých lidí? Andrew Niccol k perfektně promyšlenému příběhu, který byl natočen podle skutečné události přidal vše potřebné, aby diváka zasáhl a donutil ho přemýšlet. Už titulková sekvence "o životě jednoho náboje" ukazuje obrovský talent tohoto režiséra, který podobných kvalit dosáhl už předchozím snímku GATTACA. Navíc výborná kamera a skvělé herecké výkony umocňují zážitek z tohoto zajímavého filmu o životě muže, který to dotáhl tak daleko, že ztratil všechny co ho kdy měli rádi, včetně sebe samého.

Výstřel (1981)

BLOW OUT je úžastným hereckým koncertem Johna Travolty, který naprosto perfektně zvládl roli zvukaře Jacka Terryho. Zvuk vůbec v tohle filmu hraje obrovskou roli a De Palma si je toho dobře vědom a proto nás nechává slyšet věci, které se zase tak obyčejně ve fimu slyšet nedají. Navíc místy s kamerou dělá absolutně neuvěřitelné věci (úvodní scéna z filmu nebo 720° otočka ve zvukáně). Navíc má příběh velice dobrou konspirační atmosféru a konec je naprosto špičkový. Ten dlouho sháněný výkřik se jim nakonec přece jenom podařilo sehnat.

Collateral (2004)

COLLATERAL byl první film, který jsem od Manna viděl a musím přiznat, že mě pokaždé dokáže přikovat k sedačce, stejně jako porpvé. Michael Mann má totiž obrovský talent, kdy dokáže úžasným způsobem vtáhnout diváka do děje a COLLATERAL je bezpochyby jedním z těch filmů, které to umí. Tady totiž nejde jen o prolnutí osudů dvou odlišných lidí, ale také o podivnou hru náhody, která je právě v tomhle snímku vykreslena s úžastnou precizností a nutí vás všimnout si jí i kdyby jste nechtěli. Herecké výkony (jak hlavní tak i vedlejší) jsou jak už u Manna bývá zvykem vynikající. Tom Cruise mě v podstatě začal pořádně zajímat až právě po COLLATERALU, kde perfektním způsobem ztvárnil zabijáka, který má jakýsi pokroucený smysl pro morálku (pochybuju, že Cruise někdo v takové roli čekal). Jamie Foxx také není špatný jen jsem chvílemi měl pocit, že se do role nedokázal vžít tak dokonale jako to dokázal Cruise. Tenhle snímek je navíc zvláštní tím, že jako jeden z prvních použil digitální kameru v takovém měřítku. Bylo to zvláštní, ale překvapivě rychle jsem si na to zvyknul, protože některé z úchvatných záběrů (hlavně v temné budově na konci filmu, kdy jediné světlo pochází z okolních mrakodrapů a pouličních lamp o několik pater níže) by jiným způsobem prostě nešly natočit. Nesmím ještě zapomenout na výbornou hudební složku, která dokresluje úžasnou atmosféru filmu, ať je to instrumentální doprovod Jamese Newtona Howarda, nebo hudba ostatních interpretů. No a co se mi nejvíc zarylo do paměti? Asi poslední záběr na odjíždějící vlak metra, ve kterém je zobrazena pomíjivost a zbytečnost lidského bytí.

V jako Vendeta (2005)

V FOR VENDETTA stojí a padá s komiksovou předlohou, která je jak předpokládám mnohem komplexnější a řekněme plynulejší než její filmová adaptace. Myšlenka je ovšem geniální stejně tak herecké výkony Natalie Portman a Huga Weavinga jsou výborné a to jeden z nich má na tváři po celou dobu masku. Bohužel špatný přepis scénáře a nevyrovnaná režie snímku něco ubrala. Nevím jak moc by se film změnil, kdyby bratři Wachowští dali do tohoto projektu všechno, co dát mohli a nespokojili se s pouhopouhou, byť většinovou spoluprácí. Dokázali by lépe vykreslit prostředí diktatůry? Dokázali by dát větší náboj první půli filmu? Dokázali by ustálit stopáž na úrovni, kterou by si VENDETA zasloužila? Řekl bych to takhle, pana V si budu pamatovat dobře a pátý listopad v kalendáři mnou už nikdy nezůstane nepovšimnut, avšak nad filmovým přepisem můj potlesk neuslyšíte.