Kmotr II (1974)

Málokdy se pokračování podaří stejně dokonale jako původní díl, ale u druhého KMOTRA se to téměř povedlo. Navazujeme na život Michaela Corleona, který se stal novým kmotrem, hlavou rodiného podniku a sledujeme jeho životní komplikace. V excelentním podání Al Pacina, který předvádí ještě lepší výkon než v jedničce, jde o úchvatnou podívanou. V paralele s Mikovým příběhem však sledujeme i vzestup jeho otce Vita Corleona (jediná část, která čerpá z původní Puzovy knihy), jeho příjezd do Ameriky a získávání tolik ceněné úcty. Robert De Niro je jako mladý Vito vynikající a téměř se vyrovnává Pacinovi. Výborné pokračování, které předčilo mé původní očekávání. Poslední scéna filmu je naprosto odzbrojující a při jejím sledování mi bylo tak nějak teskno po všech těch co už byli... mrtví.

Kmotr (1972)

Puzovu knihu mi kdysi dříve doporučila moje babička a já jsem byl po jejím přečtení unesen. Cítil jsem tu rodinou atmosféru a od první stránky to bylo jako bych už všechny znal, měl jsem pocit, že jsou jako má vlastní rodina. Přece jen jsem se trochu obával jaký film nakonec bude, ale Coppola adaptaci knihy zvládl dokonale. Zachoval atmosféru, vypiloval všechny detaily a s úžasnou precizností se postaral o to, aby fanoušci předlohy byli spokojeni. Marlon Brando se jako Don Vito nesmazatelně zapsal do filmových dějin a Al Pacino předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry. KMOTR je legendou a já jsem rád, že jsem ho konečně mohl vidět.

Ong-bak (2003)

Tony Jaa je frajer, co vylepšil něco co se podle mého už vylepšit nedalo. Mýlil jsem se. Machrovinky a parádičky jsou v každé bojové scéně a díky tomu, že Tony je sympaťák se rychle ocitáte na jeho straně a držíte mu palce. Za oživení žánru má ode mě jednoznačných 5.

Total Recall (1990)

Zrovna jsem dočítal sci-fi SNÍ ANDROIDI O ELEKTRONICKÝCH OVEČKÁCH? (BLADE RUNNER) a z ničeho nic jsem dostal chuť oprášit si nějáké Dickovy filmové adaptace. MINORITY REPORT jsem však viděl nedávno a PAYCHACK více méně taky. Sehnat BLADE RUNNERA je v dneštní době téměř nemožné (no možná ne nemožné, ale obtížné :) a jediným vhodným kandidátem se zdál Verhoevenův TOTAL RECALL. Musím říct, že jsem dobře udělal, protože jsem ho pár let neviděl a byl jsem tudíž velice spokojený. Vidět zase Arnolda střílejícího a hláškujícího („Žaluj mě vole!“ a „Máme tady rovzvod.“ vedou) je teď pro mě balzám na duši. Dále je tu pak Sharon jako dokonalá manželka (téměř dokonalá), kterou by si přál každý chlap. Po příběhové stránce se téměř nic vytknout nedá, protože sci-fi s takovýmhle surfováním mezi snem a skutečností snad jiná ani nevznikla. Hudba Jerryho Goldsmitha je užastně magická a výborně ladí s celkovou atmosférou snímku a na konci na sebe bere i jisté (možné) procento pointy.

Incident (2002)

Dnes pro Gavina Baneka (Ben Affleck) a Doyla Gipsona (Samuel L. Jackson) nastal nejhorší den jejich života ve chvíli, kdy malá autonehoda zničila jejich životy. Gipson přišel o 20 minut později k rozvodovému řízení a přišel o rodinu a Banek ve zmatku nechal na místě nehody dokument, který, pokud jej neodevzdá, ho může klidně dostat do vězení. Jediné co jim může tochu zpravit náladu je pomsta! CHANGING LANES je film o lidech, o pomstě a drobnostech, které bez vašeho vědomí mění váš život. Affleck hraje přirozeně a jeho postava je příjemně civilní a realistická. Jackson je zase jako léčící se alkoholik a snaživý táta rovněž skvělý. Až na pár logických chyb je CHANGING LANES dokonalý psychologický thriller o hrátkách náhody a osudu. 4*.

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Už to není co to bývalo, ale čas se holt nedá zastavit. Naštěstí ZBRAŇ 4 pořád neztratila své důležité prvky, akce je pořád hodně dobrá (celá úvodní scéna, pak honička na dálnici anebo průjezd mrakodrapem jsou vynikající) a vtípky jsou taky dost slušné (jen Rock a Pesci to místy zbytečně přehánějí). Jet Li je jako záporák bezkonkurenční. Opravdu si tu roli užíval a zatraceně mu to na špatné straně barikády sekne. SMRTONOSNÁ ZBRAŇ 4 už není taková bomba jako předchozí díly série, ale pořád je to nadprůměr.

Spojenec (2006)

Hodně příjemné překvapení. Ze začátku se SPOJENEC tváří jako obyčejná vykrádačka banky, ale to by musel natočit někdo jiný než Spike Lee, aby to byla pravda. Ať si myslíte, že se stane cokoliv nebudete mít pravdu a v tom je kouzlo celého filmu, který je ještě podpořen vynikajícími hereckými výkony. Clive Owen je frajer i když má na tváři téměř celou stopáž masku a jeho pohodová, loudavá chůze mě celou dobu dostávala do kolen. Denzel Washington je takový příjemně civilní polda a Willem Dafoe zase jednou pro změnu není záporák. Prostě snímek plný překvapení. Příjemných překvapení.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Výborná zábava se skvělým obsazením. Mentorský Anthony Hopkins, překrásná Catherine Zeta-Jones a skvělý Antonio Banderas, který je jako Zorro neuveřitelně sympatický. První polovina s výcvikem je bezvadně udělaná a vtipná. Taky přetvařující se a snobácký Alejandro je naprosto perfektní. Finále v Mexickém dole je správně rozmáchlé a napínavé. Dobrodružný snímek podle mého gusta. Víc takových.

Predátor (1987)

Jeden z filmů na kterých jsem vyrůstal. Úchvatná atmosféra umocněná Silvestriho hudbou, neviditelný, tajemný a lstivý nepřítel a tým vojáků vedených Arnoldem Schwarzeneggerem, který byl v roce 1987 v nejlepších letech (no já vlastně taky ;). Klasika. Dodnes mám ještě schovanou kazetu s německým dabingem a českým simultánním překladem.

Underworld: Evolution (2006)

VAN HELSING, BLADE 2, TERMINÁTOR. Při sledování druhého UNDERWORLDU máte občas pocit, že sledujete křížence všech těchle filmů. Nutno podoktonut, že dost zábavného křížence. Wisemanova režie se ani o píď od jedničky nevylepšila. Díky více penízkům se však dočkáme rozmáchlejšího příběhu a větších šíleností než před tím. Navíc je tam fešná Kate Beckinsale v latexovém oblečku, takže co od letní oddechovky chtít víc ;).