Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Moje nejoblíbenější SMRTONOSTNÁ ZBRAŇ. Ve všech směrech je ještě lepší než parádní jednička. Fóry jsou prvotřídní, scénář propracovanější, temnější, má rychlý spád a k tomu ještě tragická romantická linie. A Mel Gibson a Danny Glover jsou přinejmenším stejně tak dobří jako minule. Druhý díl jak má být.

Sin City - město hříchu (2005)

Těžko se hodnotí jedním hodnocením film, který se skládá z několika částí a tak to zkusím starým dobrým průměrem. THE HARD GOODBYE: První a současně nejlepší povídka vypráví příběh pomsty. Marv (výborný Mickey Rourke) se ráno probouzí z nejkrásnější noci svého života a zjišťuje, že žena kterou miloval jako nic na světě byla zavražděna přímo vedle něj, když spal. Vydává se tedy po stopách vraha a jeho cesta je dláždna mrtvými těly. Skvěle ponurý a vůbec řádně temný příběh boduje ve všech směrech. Nejlepší ehm..."kladný" hrdina (Marv), nejlepší záporná postava (Kevin), nejlepší povídka a hlavně největší zábava. *****. THE BIG FAT KILL: Následuje nejslabší povídka. Je sice ještě celkem slušná, ale není tak zábavná jako ty druhé dvě. Ubohý záporák a Clive Owen není dostatečně výrazný. A jedinou opravdu výbornou scénu má na svědomí Tarantino (rozhovor v autě). ***. THAT YELOW BASTARD: Druhá nejlepší povídka. Bruce je na "dědka" pořád stejně skvělý jako býval a záporák je správně slizký, odporný a žlutý. Jediné co tady drhne je romatická linie, kdy to Jessica Alba příběhu kazí. Pěkně se na ni kouká, to bez diskuze, ale u toho by to ve filmech mělo zůstat. Nicméně hodně slušné ****. Rodriguez téměř okénko po okénku převedl komiks do filmu, místy se mu to povedlo a místy ne. Snad to do dvojky vypiluje k dokonalosti.

Kráska a zvíře (1991)

No jo. Jsem už od přírody romantik a tahle pohádka o Krásce a zvířeti je v tomhle směru dokonalá. Oživlé věci jsou rostomilé a neuvěřitelně sympatické (jednoznačně u mě vede hrníček Chip :). Hudba bývá u Disneyho filmů vždycky výborná a u KRÁSKY A ZVÍŘETE to platí dvojnásob, tady je přímo kouzelná.

Let číslo 93 (2006)

Je to právě pět let co se "to" stalo, ale mám pocit jako bych to zažil znovu. Jako bych tam byl. Tak sugestivní snímek jsem snad ještě neviděl. Greengrass dokázal brilantně zachytil události z 11. září a zároveň vztyčil ohromný filmový pomník všem obětem těchto útoků. Powellova hudba celou skutečnost ještě umocňuje a to všechno ve vás vzbudí ohromnou citovou bouři, která vám možná nebude vůbec příjemná.

Odplata (1999)

Stylová noir-gangsterka s přesvědčivým Melem Gibsonem v hlavní roli tvrdého zloděje Portera. Helgelandovi se podařilo vtisknout přestně tu atmosféru, která prochází většinou knih Donalda E. Westlakea (předlohu k ODPLATĚ s názvem "The Hunter" vydal pod pseudonymem Richard Stark) a ukazuje svět plný zloďejů, feťáků, šlapek, zkorumpovaných policajtů, sadistů anebo prostě pitomců s kterými má co dočinění hlavní hrdina. Doprovázený sarkastickým monologem k divákovi se Porter pomalu propracovává ke svým sedmdesáti tisícům dolarů, které mu ukradl jeho parťák Val a jeho manželka. Styl jakým všechny překážky likviduje je prostě "cool" a člověk mu musí držet palce i kdyby nechtěl. Po chvíli vám začne být jedno, že zápletku jste už stejně někde viděli a že víte co příde dál a necháte se unášet světem, který je sice tvrdý jako skotskou nasáklé ledviny, ale taky je zatracěně sympatycký. V mojí osobní TOP 20.

Smrtonosná zbraň (1987)

Skvělý první díl geniální série. Chytrý scénář a Donnerova parádní režie doplněná skvělými herci. Mel Gibson je jako Martin Riggs nepřekonatelný. Jeho kreace totálního magora a zároveň zuboženého policajta je bezchybná a v Riggsových citových záchvatech je vidět ona příslovečná jiskra šílenství. Navíc spousta nezapomenutelných hlášek a gagů, které mě rozesmějí klidně i po dvacáté. Klasika.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Za normálních okolností by to bylo za 4, ale celým filmem se táhne jakási kouzelná linie, která mě donutila jednu bonusovou hvězdičku přidat (ne, kvůli Deppovi to není). TRUHLA MRTVÉHO MUŽE je o hodně temnější než byla ČERNÁ PERLA a příběh je mnohem propracovanější, což je velký klad. TRUHLA je i vtipná a legrační, bohužel ne vždy v dobrém slova smyslu. Některé legrácky jsou zbytečně přehnané a rozhodně příběhu nepomáhají, zatímco jiné jsou perfektní a trefné (smál jsem se, až jsem se za břicho popadal, doslova :). Jako by se Verbinski snažil nacpat dva odlišné druhy humoru do jednoho filmu (kdoví možná se o to opravdu snažil, ale není to dobře). Postavy Elizabeth a Willa, ale prošli úžasnou změnou. Už to nejsou jenom přívěsky kapitána Jacka, ale samostatné a charakterní bytosti. Hlavně Keira je na konci úžasná (připomněla mi DOMINO). Triky byli ještě lepší než posledně a posádka Davy Jonese, kostry z jedničky hravě strčí do kapsy. A Deppův kapitán Jack Sparrow byl samozřejmě bezchybný, škoda jen je, že ztratil moment překvapení... Kouzelná linie se ztratila jak pára nad hrncem. 4

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Koncentrovaná, čistá a výborná zábava, která má opravdu jen málo slabých míst. Verbinski zvládl oživit pirátský žánr a zároveň atrakci z Disneyladu v jednom jediném snímku. Pravdou je, že mu opravdovou oporou byl Jerry Bruckheimer (díky za Keiru, Jerry :), ILM a především Johnny Depp, který uchvátil všechny svou již mnohokrát omílanou kreací "nejhoršího piráta o kterém jste kdy slyšeli" Jacka Sparrowa. Na dveře našeho starého, zaprášeného, maloměstského kina už klepe druhý díl. Nemohl bych na něj přece jít, aniž bych si zopakoval ten první.

Přepadení v Pacifiku (1992)

Určitě to je jedna z těch lepších Seagalovek. Klasika na kterou se dá ještě pořád dívat. Navíc jako záporáka má perfektního Tommy Lee Jonese, který si roli vysloveně užívá a jako ozdobu k filmu přihodili nádhernou Eriku Eleniak. Co víc si člověk může přát? :)

Šípková Růženka (1959)

Klasická disneyovka o prokleté princezně, natočená podle zaběhlého schématu. Jako vždy perfektně zvládnutá romantická linie, povedené vtípky tří kouzelných babiček a rostomilá zvířátka (sova rulezz). Díval jsem se na to rád v kině když jsem byl malý a rád se na to občas podívám i teď. Nesmrtelná klasika.