Půjčovna masa - Série 2 (2020) (série)

Slabý odvar první série. Překombinovaný příběh a méně charismatické pouzdro ještě kazí očividné šetření na výpravě. Lepenkové kulisy a laciné triky Harlanova světa jsou ve srovnání s Blade Runnerovskou Zemí směšné. Ubylo nahoty a bohužel i Dichen Lachman. Akce chaotická a nepřehledná. Jediná slušná a pochopitelná postava je Poe. Koukat se na to dá, ale spíš jde o promarněnou šanci.

Půjčovna masa - Pohřběte mě za mrtva (2020) (epizoda)

Levné a papndeklové. Pokles kvality maskují rádoby tajemným příběhem, ale už nějakou dobu to přestává dávat smysl. Mackie je pouzdro na vyhození.

Zabiják proti své vůli (2019)

Bratříček Cranků, který Stathama nahradil Harry Potterem v županu s pistolemi přibitými k rukám. Scénář je jak od zvrhlého školáka, který právě objevil Cypress Hill, ale zfilmovaný je s chutí a neuvěřitelnou dravostí. Zaujme hlavně zajímavým vizuálem a našlapanou akcí. Chvíli sice trvá než se to rozjede, ale veskrze jde o zábavnou jednohubku, která pobaví. Asi má jít o jakýsi budíček pro mileniály, aby zahodili mobily, popadli pistole a šli radši zabíjet lidi.

1917 (2019)

Vizuálně dokonalé. Deakins znovu překonal sám sebe. Rejža/scenárista/producent Mendes, který poslepoval vyprávění svého dědečka a sestavil kolem něj příběh, do 1917 vložil srdce. Technická preciznost a iluze nepřetržitého záběru dělají z celého snímku neuvěřitelně intenzivní zážitek, který ukázal, že má válečná tématika stále co říct i modernímu publiku. Přesto, ale nezapomíná přednést hluboce lidský děj v němž nejsilnější scénou je recitování básničky kojenci v temném sklepě kdesi ve Francii. Newmanova hudba silná až z ní místy mrazí.

Staříci (2019)

Nejlepší český film za posledních několik let. Formálně skvěle natočený snímek o pomstě okořeněný tím, že zabijákům je okolo osmdesáti. Problémy s orientací, pamětí, nebo upoutání na invalidní vozík jsou prostě jen překážky, které váleční veteráni překonávají s urputností sobě vlastní. Herecké výkony jsou bravurní, oběma protagonistům nejde nefandit. Cynické hlášky kontrastují se všemi děsy stáří a cestu pitoreskním světem korunuje smích ničemu v domově důchodců. Co se sakra se světem stalo? Klobouk dolů před Duškem a Provazníkem, že nesklouzli ke komedii a zachovali vážnost situace. P.S: Schmitzer je v podstatě Punisher na vozíku.

21 mostů (2019)

Černýmu panterovy umlátili tátu a tak v řadách policie čistí ulice o něco důkladněji než jeho kolegové a radši padouchy ukončí, než aby je vzal do vazby. Ideální člověk pro hoňku po Manhattanu se dvěma zloději, kteří postříleli osm policajtů a zmizeli s padesáti kily neřezaného kokainu. Akční klasika (přestřelky jsou pěkně přehledné, honičky svižné) v druhé půli malinko změní směr a je mnohem chytřejší než se na první pohled zdálo. Hlavně stále skvěle odsypá. Morální závěr paradoxně z hlavního hrdiny vůbec nedělá dobrého člověka jako spíš skvěle fungující stroj sloužící k prosazování moderního světového řádu.

Gulliverovy cesty (2010)

Pár dobrých fórů tam bylo, ale celkově dost slabá Blackovina. Závěrečná bitka s robotem to úplně zabíjí.

Charlieho andílci (2019)

Doufal jsem v alespoň trochu zábavnou akci s pěknýma holkama a nedostal ani to. Honička téměř výhradně snímaná z interiéru vozu je frustrující. Padouši unikající díky neschopnosti ústředního týmu jsou nervy drásající. To že pak šéfová řekne "dobrá práce" a tým pochválí... je zdrcující. Banksová režíruje jako ponocná a ještě podupává odkaz předchozích filmů. Nečekal jsem nic extra, ale překvapuje mě, jak nelogicky se všechny postavy chovají. Ano žensky se podporují a kamarádí se. Což se dá i pochopit vzhledem k tomu že pánové ve filmu jsou buď idioti, záporáci nebo idioti. Jo a jeden jim vaří a dělá masáže. Alespoň tam byla Stewartka v krátké sukni.

See (2019) (seriál)

Trikově špičkové, ale těch pár oslizlých mostů a jedna přehrada určitě nespolkly celý ten šílený rozpočet. To spíš Baba Voss si řekl o pořádnou výplatu a právem. Momoa a jeho krájení hlav jsou totiž nejzábavnější atrakcí seriálu. Natočte s ním někdo Barbara Conana (he?) jako minisérii! Příběh dvou vidomých děcek, které jdou za tátou do vězení zaslíbeného má v sobě podtext jak přírodní tak rasistický. Zlý černý muž znovu ničí matku přírodu = Kanada spalováním uhlí. Baba to v knihovně pěkně shrne. Myslím, že by ale See mnohem lépe fungovalo jako kniha. Knight by potřeboval prostor vyobrazit myšlenkové pohnutky některých postav, abychom chápali proč se chovají jako kreténi. Třeba královna Píča (tady opravdu nejde použít jiný výraz) a její pitomý plán! Jak si vůbec mohla myslet, že by to mohlo fungovat? V tom chorém mozku se určitě skrývá nějaký snadno obhajitelný důvod, ale rád bych ho znal a ne si ho domýšlel. Že jsou ti slepí nějak divně slepí je hra, na kterou jsem ochoten přistoupit. Někteří jsou tak trochu Daredevil a někteří ne... budiž dá se to pochopit. Druhá řada mě stále zajímá, i když to scenáristicky bude muset jít hodně nahoru.

Den dobytí Bastily (2016)

Sympatická pařížská akčňárna se zarputilým Idrisem v roli CIA badasse, který svým neposloucháním rozkazů & obcházením předpisů & střílením lidí všechno vyřeší. Skoro jako by jeden z (těch lepších) scénářů spadl z Bessonova stolu. Půjčuje si to od každého trochu, ale rejža James Watkins, který zabodoval už s Jezerem smrti to vždycky nějak vybere do žánrově líbivé uličky. No a ponaučení na závěr? Třeba to i přesvědčí americké čórky neokrádat evropské turisty.