Medvěd (1988)

Medvědí matka, do hrobu dána, sirota po ní zůstala - smutnýma očima koukala, za starým medvědem běhala, rány mu lízala, kňučela, jakoby zpívala: Chtěl bych být víc, než přítel Tvůj, dej si říct a chvíli stůj, kamarád mi schází čím dál víc, víc než táta, dá se říct.... Po vyjímečném "Boji o oheň" nám zde Annaud naservíroval medvědí obrazovou dokonalost a pastvu pro oči, pro duši a inspirativní výkony hlavních hrdinů k pompéznímu založení zvířecího Oscara (když může být černošský Oscar...). A k této přírodní lahůdce a silnému příběhu jak lovců (Karyo a spol), tak pronásledovaných, se nám jako bonus nabízí jedinečný exkurs do medvědích snů, jejichž nejedno halucinogenní vyznění je prácička Břetislava Pojara. Kdo taky jiný by měl mít větší zkušenosti se dvěma medvědy, co se někde potkali, že?

Gloria (1999)

Sharon Stone má v tomto filmu moc velkou hlavu.

Kobra (1986)

Sviňák si to napochoduje do supermarketu s brokovnicí a bezdůvodně začne střílet po "smetí" - nakupujících. Jak říkám, je to zlej parchant. Obchoďák v obležení policií, ale nikomu se nechce dovnitř... Co teď?... Zbejvá jediná možnost: Zavolejte Cobru! (Stalloneho, který si scénář pro sebe napsal). A ten je drsnější než ti nejdrsnější. To znamená, že ten svinskej a neslušnej vrahoun s bouchačkou to má spočítaný. Protože jediný, co Cobra chce, je slušnost..... takže má furt plný zbraně práce. O to víc, že musí ještě ochraňovat tu dánskou uječenou hérečku (Nielsen). Prostoduchá krimi-střílečka plná slizkejch padouchů a brutálního, ale hodnýho, poldy. Je už prostě takovej. Už jen proto, že nikomu jinýmu nesednou sluneční brejle tak, jako jemu, a nikdo nedokáže tak agresivně žužlat sirku v hubě, jako on. ..... Jo jo, tenhle filmeček, to je ta správňácká akční Reaganova Amerika ve filmu.

Kleopatra (1963)

Opravil bych "Faye" - takhle má vypadat HOLLYWOODSKÝ historický velkofilm.

King Kong (1976)

Jakékoliv filmy s velkou nestvůrou (zde jen stvůrou) byly vždy trikovou záležitostí, aby diváci v kině zavíraly pusu co možná nejméně. To snad King Kong vždy splňoval a splňovat bude. Nemůže to být videoklip, takže v druhém plánu se tam naroubuje příběh, nejlépe poplatný době. Ona zoo-bizardní láska zde asi taky dříve fungovala. Ta vždy někoho oslovit musí, ne? Dnes mě však z toho všeho zaujme jen ponurá atmosféra z počátku děje a Jeff. Uznávám, že s opicí se to někomu může líbit víc, pokud je navíc opice několikadenní či ve vrcholné veselé fázi, může dokonce TV obrazovka při stmívačkách zastat funkci zrcadla. Proč ale hodnotit krále opičáka popisem toho, že jiný je lepší, protože je jiný? A co ten v zrcadle?

Asteroid (1997) (TV film) odpad!

A zase na nás letí další pohroma... to bude určitě drtivý dopad. Snad to dopadne nakonec dobře.

Chytrá princezna (1984) (TV film)

Příjemná a inteligentní, nenáročně natočená "zámecká" pohádka. Příjemná díky občasným slovním průpovídkám veličenstva Lukavského a jeho služebníka Vinkláře.

Lebky (2000)

Mládežnický film na ohrané téma. Přijmeme Tě k nám, do elity, dostaneš privilegia ostatním nedostupná, takže očekáváme Tvoji loajalitu za každou cenu. Půjdeš prostě s námi, nebo proti nám. Potom ale my půjdem proti Tobě. Nemá-li člověk nic jiného na práci, tak u TV obrazovky může v poklidu sledovat, jestli ti hodní studenti nakonec opravdu zvítězí nad těmi zlobivými.