Bajkeři (2017)

Nebylo to žádné peklo a ani film, ze kterého by mě krváceli oči. Ale o dobrý film nejde a já moc dobře vím koho je to vina. Scénárista Petr Kolečko má zvláštní pohled na svět, a podle něho tvoří postavy a zápletky. V jeho světě je normální buranství, předsudky, nevysvětlitelná lidská hloupost a zvraty, které nelze chápat(konec s oidipovým komplexem). Film by sám osobě byl celkem neurážející, protože má slušný vizuál, pár herců co se snaží, několik vtipů se povedlo. Nicméně jakmile některé postavy promluví, a nebo se je snažíme alespoň trochu pochopit, tak je to nekoukatelné a místy docela urážející. A i ta poměrně "krátká" stopáž se začne zdát dlouhá. Ten film mohl být o dost lepší, ale to by ho musel napsat někdo jiný.

Jay a mlčenlivý Bob: Přeprc (2019)

Je to tam. Jay a Tichý Bob se vrací, a vrací se i režisérská forma Kevina Smitha. A mě to udělalo velkou radost, protože je to svým způsobem chytřejší, než se na první pohled zdá. Smith dospěl, něco si zažil, přehodnotil životní priority a totéž udělal i pro své postavy. Jasně, stále je zde přepálený humor, dialogy o všem a o ničem, a nebo absurdní zápletky a momenty. Nicméně je vidět, že to všechny zúčastněné bavilo, jsou rádi že jsou znovu spolu v jednom filmu a můžou dělat to mají rádi. Smith se nebojí kritizovat současný Hollywood a dělat si srandu z toho jak to dneska funguje(rebooty, restarty, diverzita, dojení úspěšné značky, absence originálních nápadů atd.). A pokud máte rádi klasického Kevina Smitha, tak si to lze hodně užít. Má to luxusní dialogy plné dvojsmyslů, narážek, odkazu na starší filmy(Dogma, Hledám Amy), nějaké to moudro, luxusní camea(už kvůli tomu poslednímu co je na konci titulků se to vyplatí vidět), opravdu příjemnou a dobře fungující atmosféru, přepálený humor a absurditu. Nesedne to každému, ale Smith tady jasně dokazuje, že jako tvůrce má co říci a ví co je v životě důležité. Jay a Tichý Bob se vrací ve velmi dobré formě a je to hodně sympatické.

Králíček Jojo (2019)

Na Králíčka Jojo jsem se těšil už od první ukázky a nezklamal mě. A já jsem za to dost rád. Taika Waititi je zajímavý tvůrce, který je dost svůj, má zvláštní smysl pro humor a také hodně talentu. Waititimu tento film hodně sedl a je vidět, že si ho dělal po svém, a dělal ho, protože ho chtěl dělat. Jako režisér a scénárista odvádí skvělou práci, a dokáže velmi přirozeně prodat ulítlý humor a nepříjemné téma. A díky tomu vznikl film, který velmi dobře funguje jako dramedy. Má silné komediální momenty, ale taky funguje jako drama z druhé světové války, které nemusí ukazovat a říkat všechno, přesto je nám všem jasné co se tím myslí. Waititi výborně přechází z komediální scén do dramatických aniž by dané scény ztratily na působivosti, či síle. Velkou zásluhu na tom mají skvělí herci, jenž odvádí výborné výkony. Roman Griffin Davis je hodně talentovaný a jako Jojo je skvělý. Thomasin McKenzie hraje velmi dobře a její výkon se mi dost líbil. Scarlett Johansson je výborná, a krade si každý okamžik pro sebe. Sam Rockwell má opět postavu, která je největší sympaťák na plátně a užívá si jí co to jde. V menších rolí jsou moc dobří Rebel Wilson, Alfie Allen nebo Stephen Merchant. Hodně příjemně mě překvapil samotný režisér jako Adolf, protože je fakt výborný a má skvělé dialogy. Hodně mě sedla komediální stránka filmu, různé narážky či odkazy na skutečné události. A i dramatická stránka je suprová, protože ukazuje, jak moc to tenkrát bylo špatné, a co všechno dokázali lidé dělat z přesvědčení a z nenávisti. V určitých momentech je film až nepříjemně děsivý. Králíček Jojo je velmi chytrý a zábavný film, a udělal mě velkou radost.

Mizerové navždy (2020)

Velmi příjemné překvapení, které mě hned zkraje roku udělalo velkou radost. Mám oba díly Mizerů dost rád, a proto jsem byl ohledně návratu trochu skeptický, a zvláště po trailerech. Naštěstí trailery nic neukázaly, a v kině mě čekalo několik hodně silných překvapení a zvratů. Zpočátku jsem si říkal zda to bude fungovat i bez Michaela Baye, ale o tom mě film přesvědčil během pár minut. Režiséři Adil El Arbi a Bilall Fallah jsou totiž neskutečně talentovaný, mají řemeslo v malíku a umí výborně vytvářet buddy movie. Režiséři jsou hodně sebevědomí, mají dobré nápady, parádně zvládají dialogy a co více, skvěle pracují s postavy(v rámci žánru samozřejmě). Trochu mě chyběla hravost a přepálenost Baye, ale oba nový režiséři předvádí skvělou práci a už teď se těším až uvidím jejich další film, protože mají talentu fakt na rozdávání, a jejich záběry jsou pastva pro oči. Navíc hodně dobře vedou herce, kteří si užívají své role. Will Smith je Will Smith a tahle role ho dost baví a jsem rád, že tvůrci zkusili něco jiného, a to něco jiného dost dobře fungovalo. Martin Lawrence je v této roli výborný a je fajn ho po dlouhé době někde zas vidět. Paola Nuñez je skvělá a krade si prostor pro sebe, a moc rád jí uvidím znovu. Kate del Castillo má dobře napsanou postavu a zahrála jí parádně. Jacob Scipio zajímavě pojal svou postavu a má dost skvělý momentů. Dost jsem bál jak mě sednou nováčci Hudgens - Ludwig - Melton, ale oni jsou velmi dobří, zábavný a co více, do příběhu skvěle zapadnou. V neposlední řadě jsem si užil výkon Joea Pantolianoa, který má opět skvělé dialogy. Film má velmi kvalitní akci, skvělé dialogy, chemii mezi postavy a je to dost zábavné a hlavně dobré. Pár věcí by mohlo být o trochu lepší, přesto to co jsem dostal mě udělalo velkou radost. Mizerové navždy je parádní pokračování, které se musí vidět v kině.

Richard Jewell (2019)

Clint Eastwood je frajer, a to co předvádí v posledních letech si zaslouží obrovskou poklonu. Vybere si zajímavý příběh(většinou podle skutečné události) a pak ho řemeslně přesně dostane na plátno, a nám zbude jen koukat s otevřenou pusou, a říkat si jak to ten chlap dělá. Eastwood má svůj styl, ví jak vyprávět, kdy přidat, a kdy zas ubrat. A taky moc dobře ví, že nemusí spěchat pokud má dobré téma a kvalitní herce. A tohle všechno je v jeho nejnovějším filmu vidět. Richard Jewell je pomalejší film, není úplně zábavný, ale to co nám ve výsledku ukáže je parádní. Je to poctivá filmařina se vším všudy. Začátek je pomalejší, ale pak se to rozjede, tne se do živého, a je to podívaná, která je dojemná, emočně silná a herci si užívají své role. Sam Rockwell opět předvádí skvělý výkon. Kathy Bates má méně prostoru, ale ukradne si ty nejsilnější scény. Olivia Wilde je hodně super a tahle role jí sedla. Jon Hamm odvedl hodně dobrý výkon. Přesto největší tahounem filmu je Paul Walter Hauser a jeho nenucený výkon, který je perfektní. Hauser má postavu na tělo a zahrál jí perfektně. Film má několik skvělý momentů, ale jako celek funguje ještě lépe. A čím méně víme, tím je to o to silnější. Richard Jewell je velmi dobrý film, a Eastwood ve skvělé formě.

Na nože (2019)

Velká spokojenost.Tento film jasně ukazuje, že Rian Johnson je velmi chytrý filmař, který o filmu dokáže přemýšlet a moc dobře ví jak pracovat s příběhem a postavami. A Na nože ukazují i další věc, Johnson by měl točit jen originální věci, které si může dělat po svém, a ne velké mainstreamové projekty, kde musí pracovat s příběhem někoho jiného. Na filmu je vidět a vlastně i cítit, že to všechny zúčastněné bavilo, a samotný režisér a scénárista v jedné osobě ze sebe chrlí skvělé momenty a neustále si s námi jako diváky hraje. Johnson je hodně sebevědomí a neustále to ukazuje. Hraje si s kamerou, střihem a třeba takové představení postav je velice stylové a hlavně funkční. Johnson si vybral velmi dobré herce, kteří své postavy zahrály skvěle. Od Craige, přes Evanse, skvělou a nádhernou Anu de Armas po Michaela Shannon či neselhávajícího Christophera Plummera. Každý z herců má minimálně jeden skvělý moment. Film nemá hluché místo, má skvělé tempo, a několikrát překvapí svým humorem, cynismem a taky zvraty, které fungují. Za mě tedy velká spokojenost. Na nože je parádní detektivka, která šlape a nenudí, a k tomu má skvělý scénář a herce.

Jeho temné esence (2019) (seriál)

S01 - Knižní předlohu neznám, a film jsem viděl naposledy před několika lety. Nicméně to nemění nic na tom, že mě to dost sedlo, a po překonání prvního dílu jsem byl dost zaháčkovaný. Sedlo mě rozšíření příběhu(oproti filmu je tady snad o polovinu více zápletek a linek), bavilo mě, že je toho tady více, a je na všechno víc času(vztahy mezi postavy, budování charakterů, směřování k nějakému bodu). Hodně oceňuji, že je to drsnější a některé momenty mě dost nepříjemně překvapily(největší zvrat v poslední epizodě). Po herecké stránce super(Dafne Keen je skvělá, Lin-Manuel Miranda příjemně překvapil a takový James McAvoy si krade každý okamžik pro sebe), vizuálně velice dobré a tempo příběhu dost slušné. Já jsem spokojený a těším se na druhou řadu, a doufám, že to čekání nebude dlouhé. 8/10

Ach, Ramono! (2019)

Hodně uvolněná, vtipná a celkem i ironická komedie. Poté co jsem viděl trailer, tak si film získal mou pozornost a já ho někdy v budoucnu chtěl vidět. A ta budoucnost se stala dnes. Režisérka Cristina Jacob drží film pevně v rukou a je příjemně sebevědomá. Umí prodat vtip, vystavět příběh, pracovat s postavy, a nebo vytvořit fungují romantickou linku a sexuální napětí. Jediné co jí víceméně podráží nohy je tempo a délka filmu. Tempo je ze začátku parádní a bohužel nelze vydržet po celou délku filmu. A samotný film by v klidu mohl být kratší o nějakých 15-20 minut. Jacob měla šťastnou ruku při obsazování, protože ústřední trio je obsazeno a zahráno skvěle. Bogdan Iancu je dost dobrý a pohodě zvládl prodat svou postavu. Aggy K. Adams je skvěla, sexy a nelze jí neobdivovat a nezamilovat se do ní. Totéž platí i pro nádhernou Holly Horne, která si ukradne několik scén jen pro sebe. Bavil jsem se, a líbila se mi hravost s jakou režisérka k filmu přistupuje a prakticky točí co nejvíce západně. Ach, Ramono! je dobrá a zábavná komedie.

The Nightingale (2018)

Kdybych nevěděl, že tento film natočila žena, tak bych tomu nevěřil, protože se ženy do takovýchto projektu obvykle nehrnou. Tohle téma není moc pozitivní, ale chlap by ho asi nikdy nedokázal plně vystihnout. Ženský pohled na danou situaci je mnohem objektivnější, upřímnější a taky dojemnější. Jennifer Kent ukazuje, že má obrovské koule(myšleno obrazně), protože jít do tohoto projektu chtělo obrovskou odvahu. A natočit ho, tak jak ho natočila, si zasluhuje uznání a velký respekt. Kent se rozhodla jít svou cestou a jde po ní dost nekompromisně. Neomlouvá, nekritizuje, jen ukazuje, a to co vidíme je místy dost hnusné a nepříjemné. Přesto pointa je svým způsobem krásná. Kent umí pracovat s atmosférou, krásně využívá přírodu ve svůj prospěch, a perfektně pracuje s napětím a dokáže vyvolat hodně nepříjemné emoce. Aisling Franciosi je v této roli skvělá a já jí fandil a obdivoval. Sam Claflin svou postavu zahrál velmi dobře, a zvládl prodat všechno co jeho postava prožívá. Baykali Ganambarr předvádí velmi dobrý výkon a mnoho momentů si ukradl pro sebe. Ve vedlejší rolí jsou dost fajn Damon Herriman a Harry Greenwood. Jak už jsem naznačil, film má hodně silné téma a díky tomu je filmu spoustu momentu, které z hlavy jen tak nedostanu. The Nightingale je silný a kvalitní film, který umí tnout do živého hodně nepříjemným způsobem.