Avatar (2009)

Nepatřil jsem k těm, co se na Avatara vrhli do kin hned na premiéru, nikdy jsem po něm tak netoužil, možná proto jsem pak věděl tak nějak do čeho jdu. Ale dvojka se blížila, tak jsem musel alespoň dohnat tu ztrátu. Chápu, že média udělají hodně, stačí film dobře prodat, mainstreamově ho naladit, ale aby nám zase moc nekýčovatěl...mno a pořádnej blockbuster máme venku. Ale co jsem tím chtěl říct - jde o to, že scénář je tu vcelku primitivní (abych pravdu řekl, nečekal jsem od Camerona velkou psychózní zápletku), ale je chytře zaobalen do té nové technologie, která nám je pořád přednášena pod nos. No, a o tom to je. Pokud má člověk (režisér) možnosti a peníze, všechno jde snáz, je ale jasné, že k tomuto statusu uznávaného se musí nějak ovšem prokousat. Avatar se tedy musí hodnotit lehce s nadhledem, jde o atmosféru a tu prostě má, nic víc tady nehledám. Romantiku, akčňárnu nebo drama přece hrají ve vedlejším sále. Stejně by mě ale zajímalo, jestli by dokázal někdy Cameron natočit nízkorozpočtový film, který by nelákal na kravinky, ale na samotného ducha toho filmu.

Monstrum (2022) (seriál)

Všechno je tak skvěle napsané, zahrané a ta temná psychopatická vizuální stránka rozhodně nechybí. Je tak k pláči, když musím jednu hvězdu ubrat kvůli naproste uječené a nesympatické Niecy Nash. Fakt jsem si přál, aby její vycpaná hlava zdobila jednu z vitrín.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Vtipné, ale už moc dlouhé. Správné seriály by měly mít tři, maximálně čtyři série a poté se ctí odejít. Instantní zábava se nedá recyklovat stále znovu a znovu. Přesto (v průřezu sériemi) minimálně průměrně koukatelné . Ze všech sitcomů - mně asi nejbližší

Ulice strachu – 3. část: 1666 (2021)

Celá ta trilogie působí děsně uměle, ale tohle finále, které hodilo ručník do ringu prostě celou tu řež skvěle zakončuje. Ač se někteří diváci bavit nemusí, pro mě celá tahle záležitost do sebe skvěle zapadá. Stejně jako jsem se bavil kdysi u Saw, bavil jsem se teď u ulice. Ulice strachu, které napětí nechybí a veškeré otazníky zodpoví. Díky

Anna (2019)

Ani ryba ani rak. Ale fušuje jím do řemesla jako žádná před tím. Narážím na pana Johna Wicka a Black Widow. Nejen že těmto dvěma akčním postavám zdatně sekunduje, ale svou mrchavostí je v lecčems i předbíhá. Luc Besson tohle vše drží hezky na uzdě a všichni si tak mohou film náležitě užít. Ta R-kovost už je jen třešnička na dortu a spolu s parádním devadesátkovým soundtrackem je to taková parádní směsice agentských filmů. No a koho baví Bourne, agent 007, mission imposible, John Wick a další podobné filmy, ten se nudit nebude. Ty časové flashbacky dávají ten správný impulz, proč tam hodit čtvrtou hvězdu.

Základna (2019)

Oproti Hacksaw ridge je ta prvotní seznamovačka s postavami a místní vládou smysluplná a dodává finální řežbě ten správný pohled na věc. Pár zbytečných momentů se samozřejmě najde a hodnotit některá nařízení a rozkazy se mi nesluší, nicméně názor si na ně můžu udělat. Finální bitva má skvělé grády, celkově film odsýpá a kamera mi také líbila ! Od dob black hawk down, který byl narvaný hereckýma hvězdama ušla pěkná řádka let. Tohle sice nebude tak divácky atraktivní, nicméně nová neznámá generace vzala role svých vojáků velmi slibně. Díky za tenhle zážitek.

Bitva v ústí Šeldy (2020)

Tohle byla úžasná vizuální stránka zakomponovaná do méně známé, avšak důležité bitvy. Autor nám naservíroval ultimátní řež, kterou předchází neméně zajímavá dramatická linka. Díky za tenhle zážitek

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Po vizuální stránce naleštěná podívaná, která je dotažená do nesmyslu. Netflix z Olihně bude těžit prodejem merche ještě hodně dlouho. Po příběhové stránce neoriginální, ale drsný kousek, od kterého člověk sem tam odvrátí zrak. To, co odlišuje Hru na oliheň od všech těch Battle Royale, Hunger Games nebo Escape rooms je to, jak se každá z her zaměřuje na jinou stránku osobnosti. Škoda jen, že ta nejsilnější stránka se odehraje v epizodě Kganbu, která je absolutním vrcholem sezóny. Závěrečné tři epizody pak v celém kontextu slouží pouze jako servis pro případné další pokračování. Celkem vyměknutí.

Král (2019)

V současný době, kdy se již většina kinematografického publika domnívala, že historickým dramatům typu Statečné srdce navždy odzvonilo, Netlix nabízí tomuto bezmála vyhynulému žánru záchranné stéblo v podobě tohoto filmařsky poctivého a vizuálně působivého řemesla, která se kupodivu vyhýbá zaběhlým proudům mainstreamu a pomocí velice věrohodného komorního měřítka na stříbrném podnose servíruje toto náramně vyzrálé vínko, které si jednoznačně zaslouží pozornost, alespoň co se poměrů televizních snímků týká. 76%

Temné léto (2019) (seriál)

Trochu se obávám, že většina hodnotících hodnotí jiný seriál. Hodně zvláštně pojatá zombie apokalypsa, prakticky žádné úvodní titulky, minimum dialogů a v podstatě bez hudebního doprovodu. Vypadá to jako kdybyste koukali na skutečnou paniku obyčejných lidí co se snaží zachránit před zombíkama bez nějakého hlubšího příběhu a kudrlinek. Když se to podá takhle syrově, tak i obyčejná scéna schovávání se na střeše autobusu která by jinde byla dost o ničem , vypadá skvěle, věrohodně a plná adrenalinu. Zajímavé. Prosím, nesrovnávat s walking dead