Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Hanozpěvy mě připravily na nejhorší a hle, ono to bylo super. Až s vychytanými titulky na konci mi došlo, že scénář napsal SS, takže je mi vše jasné. E3 má nádech něčeho z předchozích slavných sérií tvůrce, jeho rukopis je čitelný, což je ku prospěchu věci. Mám ráda jeho styl kombinace brutality, nekompromisnosti s emocemi a morálkou, vše v nezbytném testosterovém hávu, tak typickém pro akční žánr. Každý z elitních borců dostal kus prostoru, jenž nepostrádal dynamiku, napětí a jemu vlastní charakteristiku. Celkově jde o zralý přístup a nadhled, čímž obojím Sly bohatě disponuje, nebojí se předhodit světu a otevřít tak vlastní hodnotové JÁ. Za Banderase a pohledy na střílející tank musím tu čtvrtou přihodit.

Godzilla (2014)

Už z trailerů bylo patrné, že nová Godzilla nebude jen monstrózním blockbusterem, ale i dramatem kladoucím důraz na vztahy mezi hlavními hrdiny. Vyšlo to tak napůl. První část filmu je atmosférická pecka, kterou neskutečně táhne Bryan Cranston. Pak se ale dostáváme spíše do klasického katastrofického filmu, sice technicky natočeného bezchybně, kdy se napínavé chvilky stále objevují, ale vytrácí se ta osudovost a trampoty lidských postav mi byly čím dál tím víc ukradené - což je ve filmu, ve kterém jsou se zemí srovnávána celá města, poněkud špatně. Celkový dojem zůstává rozhodně pozitivní a nová Godzilla je příslibem k vymazlenějšímu pokračování.

Herkules: Zrození legendy (2014)

Strašně hloupý film s lacinějším vizuálem a la Spartacus: Krev a písek, navíc bohužel s ratingem PG-13, takže na krev a sex zapomeňte. K tomu podprůměrné herecké výkony s ještě horšími replikami a otřesně nasnímanými souboji, které obsahují samé zpomalovačky, jež byly velmi otravné. Na Kellana Lutze se aspoň hezky kouká, ale je to k ničemu, protože ten kluk je herecké poleno a charisma nechytil ani z rychlíku.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Popravdě řečeno, ještě že už je celá sága za náma. Mám pocit, že kromě Společenstva prstenu jsou ty filmy stejné furt dokola. Toho "mečování" tam už na mě bylo přespříliš. Ale jako popcornovka na zabití času je to zase docela fajn. Snad mě všichni skalní příznivci neutlučou... 50%

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Myslel jsem si, že po dvojce už níže klesnout nejde. Místo toho, aby nám Lawrence předhodil ultimátní řežbu, krmí nás hlodama o tom, jak natočit správný reklamní spot a komu to vlastně nejvíce sluší. Ani nevím, jestli je důležitější kocour nebo Kapitol. Nějak se v tom ztrácím a neorientuji. Doufám, že se nebude opakovat teaser na trailer, ale od posledního dílu dostaneme něco, co nakrmí váčky nenáročnému divákovi.

Jack Ryan: V utajení (2014)

Kupodivu film nedrží nad vodou Branagh, ale hudba Patrika Doyla. A vlastně ani ta ne. Plus za koupelnový fight, stoky a Kevina, zbytek je naprosto zbytečná straight-to-vhs rutina bez špetky logiky či invence. Poslední záběr pak jen hezky utvrzuje cílovou skupinu televizního diváctva sobotního odpoledne. Na Nově.

Já, Frankenstein (2014)

Ten film utekl tak rychle, že jsem si ani nestačil uvědomit, o čem to bylo. Docela jsem rád, že jsem to neviděl v kině. Asi bych litoval více.

John Wick (2014)

Akčňákům ještě neodzvonilo, aneb Keanu Reeves přišel, viděl a rozstřílel vše okolo sebe na padrť. S notnou dávkou humoru a nadhledu. John Wick je drsný a správně chlapácký akčňák, kde se nic nebere příliš vážně a za celou dobu se pozabíjí ohromné kvantum padouchů. Způsobem, který vážně bolí a zaneřádí váš oblíbený oblek určený k nájemným vraždám. Film dokáže zaujmout především výbornou choreografií soubojů. Skutečný fajnšmekři si budou libovat u nekompromisních headshotů, jenž připravují instantní fašírku na potkání. Suma sumárum, JW si na nic nehraje a jde nekompromisně za svých cílem, pobavit fanoušky akční podívané, což se podařilo na výbornou. Po dlouhé době jsem se u akčňáku fakt příjemně bavil.

Krásno (2014)

Jestli krásno nebo nekrásno, to je jedno. Hlavně nudno a to je sakra průšvih.

Labyrint: Útěk (2014)

Vydojeno z řady žánrových předskokanů a dokonale ilustrující všechny nešvary téhle vyčpělé vlny pubertálních her na hrdiny. Maze Runner se blýskne pár fajn momenty a vyloženě nenudí, ale pocit zbytečnosti stejně spolehlivě převládá.