• Krátkometrážní

Láska a lidé (1937)

Zajímavý snímek. Dramat s tragickým koncem u nás v té době moc natočeno nebylo, atraktivní jsou záběry z automobilových závodů. Jsem rád, že jsou takové filmy uváděny i přes zhoršenou kvalitu kopie.

Růže pro všechny (1967)

Sexy ptákovina s božskou CC. Atraktivní prostředí Rio de Janeira.

Řeka a smrt (1955)

První třetina je trochu zmatečná a v postavách jsem se ztrácel. Pak jsem se ale zorientoval a viděl působivé drama o nesmyslných vraždách ze cti. Buňuel vzpomíná, že v Mexiku se skutečně poměrně často vraždilo naprosto bez smyslu a důvodu. Uvádí příklad : Jeden člověk klidně čeká na autobus. Přijde jiný člověk a požádá o informaci : "Jezdí tady autobus do Chapultepecu? "Ano," odpoví ten první. "A do toho a toho místa?" - "Ano." - "A do San Angela?" - "To ne," odpoví tázaný muž. "Tak tady máš," praví ten druhý, "za všechny tři." A vpálí mu tři kulky do těla a na místě ho zabije.

Požár v opeře (1930)

Divadlo plánuje nasadit do repertoáru Offenbachovy "Hoffmanovy povídky". Hlavní roli má zpívat dosud málo známá zpěvačka. Důvod je prostý - tato pohledná dívka se líbí mocnému pánovi (Gründgens), který je štědrým mecenášem divadla. Avšak ona se zamiluje do jeho tajemníka (Fröhlich)... Přímo při slavnostní premiéře vypukne požár. Zajímavostí je, že Offenbach svoji slavnou operu ani nestihl plně dokončit. Při provedení ve Vídni skutečně vypukl požár, který si vzal i několik lidských životů, a z divadelních předsudků se vyvinula pověra, že Hoffmanovy povídky jsou prokleté. Celé čtvrtstoletí se je nikdo neodvážil uvést... Naštěstí nakonec zvítězil zdravý rozum a opera si razila vítěznou cestu světem.

Liliom (1934)

V kině Ponrepo běžela verze, která měla asi osmdesát minut. Čestný host, kameraman Axel Block vysvětloval, že v této verzi úplně chyběly scény z nebe. Pro československý trh teda zjevně šla zkrácená verze. Plná verze je na "ulož.to", ale bohužel bez titulků. Tento snímek je jediná Langova spolupráce s kameramanem, který točil s Wellsem, Clairem, Hitchcockem a hlavně Dreyerem ("Upír" a "Utrpení Panny orleánské").

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Naprosto vynikající! Výborné hlášky, skvělí herci, skvělá hudba (Vlastimil Hála zhruba v téže době dělal na úžasné desce Modrého efektu "Nová syntéza") a k tomu zajímavá forma využití kreslených pasáží. Jen tu Bohdalku nemám rád, do krásné ženy má daleko, hrát tam Olinka Schoberová, tak by byl tento film naprosto dokonalý.

Objížďka (1968)

Není to špatný film, disponuje skvělou hereckou sestavou a rovněž muzika (často převzatá) je výborná. Chybí ovšem více dějových zápletek. Po patnácti minutách bych dal klidně čtyři hvězdičky, postupně však mé počáteční nadšení přece jen ochablo. P. S. Je vidět, že i Josef Mach se dal strhnout novou vlnou, krásné jsou scény, kdy se mladá dívka koupe nahá.

V hodine dvanástej (1958)

Výborné válečné drama a utajený klenot slovenské kinematografie. Skvělý nápad - deset zajatých mužů, pět dostane svobodu, na zbylé čeká smrt, ale kdo se zachrání, o tom musí rozhodnout oni sami.

Znovu po smrti (1991)

Vynikající! Skvělý film o odkrývání tajemství ženy, která ztratila paměť. Nůžky jako hitchcockovský fetiš. Romantika, napětí, humor; jen bych si představoval pohyblivější kameru.

Papežův vymítač (2023)

Kromě třech dílů klasiky "Vymítač ďábla" je to můj jediný film s touto tématikou a jsem naprosto spokojený. Jasně, Friedkinovo veledílo překonáno nebylo, ale v kině se jedná o silný zážitek. Pěkné spojení duchovního tématu s odlehčeným humorem. Jasně, je zde spousta klišé, ale ve kterém žánru nejsou?