• Krátkometrážní

Přiznání (1950)

Celkem neznámý film jen málo známého režiséra nenadchne, ale ani nenudí. Obecně mě mrzí, že naše kinematografie padesátých let je dost přehlížena, zjevně z politických důvodů. Nespravedlivě, neboť spousta tehdejších snímků ty současné hravě strčí do kapsy. "Přiznání" je dnes cenné asi hlavně proto, že zde vystupují mladíčci - později legendy - jako Sovák, Lukavský či Lipský.

Vraždící buldozer (2009)

Ach jo. Zdejší publikum je vskutku pozoruhodné. Nejoblíbenější jsou tu samé sračky, ale jakmile dojde na béčkové horory, to jsou všichni rázem fanoušci Tarkovského. Proboha, když koukám na béčkový horor, tak asi neočekávám hluboké úvahy o smyslu života ani dokument o antických filozofech. Tady jde o trochu napětí a zábavy, a to se mi celkem dostalo. Takže nevím, co tu všichni řeší. Můj jubilejní sedmistý komentář.

Tichý Don III. (1958)

Povedené převedení velkolepého románu na filmové plátno. Na celkové ploše asi šesti hodin se muselo hodně proškrtávat, tak rozsáhlý tento román je. Myslím, že ideální by byl alespoň desetidílný seriál, ale jsem rád i za tuto filmovou verzi.

Král králů (1927)

Film zobrazuje život Krista od jeho zázraků až po zmrtvýchvstání. Představitel Ježíše, ač padesátiletý, se své role zhostil velmi dobře. Všechny ty davové scény jsou skvělé, ale asi nejvíce mi v paměti utkvěl subjektivní záběr, kdy slepá dívka poprvé uvidí Ježíšovu tvář. Viděno v kině Ponrepo s živým hudebním doprovodem klavír plus cello = úžasný zážitek.

Tichý Don I. (1957)

Právě jsem dočetl kompletní román a byl jsem hodně zvědav na tuto filmovou verzi. Tento první díl obsahuje první tři části románu (částí je celkem osm). Je zde vše podstatné, chybí například úplný úvod, kdy si otec Pantěleje - Prokofij -  přivede domů z války ženu Turkyni. Obyvatelé chutoru ji mají za čarodějnici. Starý Pantělej a synové Grigorij a Petro tak mají v sobě tureckou krev. Žasl jsem, že představitelka Aksiňji vypadá opravdu jako na kresbách, které jsou ve vydání, které jsem četl. Celkově se jedná o povedený snímek.

Máda da jo (1993)

Krásný snímek, jen málo režisérů se dokázalo rozloučit se svojí kariérou tak oslnivým způsobem. Profesor - pokud tedy na konci snímku skutečně umírá - umírá krásnou smrtí, naplněn svým životem (podobně jako hrdina ve snímku "Žít").

Švejk bourá Německo (1943)

Velmi hezké převedení Švejka do britského prostředí Druhé světové války. Dobře zvolený herec pro titulní úlohu. Na českou verzi s Rudolfem Hrušínským to samozřejmě nemá, ale jako představení Švejka v cizině výborné.

Na tý louce zelený (1936)

Tento film mě vyloženě potěšil. Hlášky jako kráva, krásné ženy Bušová a Ferbaska, komik Kohout a jako sňatkový podvodník božský Oldřich Nový. K tomu hezké písničky a občasné jízdy kamery. Průměrné hodnocení dokazuje, jak mají dnes lidé pokroucený vkus.

Křeček v noční košili (1987) (seriál)

Další parádní dílo z dob socialismu. Je neskutečné, jakou fantazií oplýval pan Macourek. Když k tomu přiřadím zástup skvělých herců, je vymalováno.

Kadetten (1941)

Povedený válečný snímek. Vzhledem k roku natočení je zřejmé, že měl posílit německé sebevědomí a nenávist k Rusům. V titulcích je uvedeno, že v rolích kadetů hrají dnešní němečtí chlapci ze stejného masa a ze stejné krve jako tehdy... Film je k dispozici na ulož.to, bohužel jen s anglickými titulky.