• Krátkometrážní

Na počátku byl hřích (1954)

Viděno v kině Ponrepo roku 2013. Něco málo z mých poznámek : jedná se o černobílý film, odehrávající se na vesnici v dřívějších dobách. Mladá, hezká služka na statku, pomocník Marco po ní touží. Jednoho dne ji povalí na zem a ona mu podlehne, Později zjistí, že čeká dítě. Chce, aby si ji vzal, ale on odejde do světa s cikánama atd. Nechci prozrazovat celý děj. Ve filmu je např. k vidění scéna páření koní - Marco se směje, dívka je vyděšená. Dále vidíme porod koně, hříbě se učí chodit atd. Krásný snímek plný venkova, přírody, lyriky, prací na statku. Režisér Čáp si udržel vysoký standard i v zahraničí.

Znamení kotvy (1947)

Výborný film, který mi evokuje díla Marcela Carného či český snímek "Kouzelný dům". Paní Baldová snad nikdy nehrála lépe, k tomu Štěpánek, Kohout, Struna, moje oblíbená Vítová, skladatel Srnka, kameraman Pečenka, spisovatel Drda a samozřejmě režisérská osobnost stále nedoceněného Františka Čápa. Velká paráda. Opět musím napsat, že čtyřicátá léta považuji spolu se šedesátými za zlatou éru našeho filmu.

Bitva o Hedviku (1972)

Není to tak špatný film, kamera je zde velmi dobrá, třeba hned v úvodu krásně prochází jedoucím vlakem.

Muž z Londýna (1974)

Film má dnes hodnotu hlavně díky dokumentárním záběrům z tehdejší Plzně a také z proseckého sídliště. K oběma místům mám citový vztah. K tomu plejáda našich skvělých herců (byť ne zrovna v nejlepší formě) a povedená hudba Zdeňka Lišky (ta melodie na elektrickou kytaru hodně připomíná legendárního "Jáchyma"). Jako bonus v závěru ukáže Jorga Kotrbová své krásné nohy (není divu, že se ji Jiří Sovák pokusí znásilnit...). Slušný průměr.

Cesta zpátky (1958)

Další krásný snímek pana Kršky. Rebelové bez příčiny chodili v padesátých letech i po Československu. Čím více pronikám do naší kinematografie tohoto období, tím ji mám raději, a je škoda, že spousta chytráků toto období odmítá s ohledem na komunistickou propagandu. Ano, v mnoha filmech byla, ale dokonce i ty mohou být kvalitní, obzvláště ve srovnání s tím průjmem, co se točí v novém tisíciletí. Pan Höger dostal v tomto snímku jen malý prostor, ale přesto svou postavu duševně vyčpělého a zklamaného starého člověka ztvárnil výtečně. Ještě chci dodat, že vizuálně mi tento snímek občas evokoval ranější díla Ingmara Bergmana.

Technika rozhlasu (1939)

Je fajn, že jsme se od reklam posunuli k naučného filmu. Ovšem téma fyziky je mi naprosto cizí, takže dokoukat to do konce je pro mě nemožné.

Kryštof Kolumbus (1923)

Film zachycuje přípravy na slavnou plavbu, které rozhodně nebyly jednoduché. Dále vidíme samotnou plavbu (přehledně zobrazenou také na mapě), objevení nové země, setkání s domorodci a triumfální návrat do Španělska. Režisérem snímku je Márton Garas.

Tajemství mumie (1921)

Panu hraběti je do jeho sídla poslána mumie, kterou získal. Poté, co je s ní chvíli o samotě, je nalezen mrtvý, hlava mumie zmizela... Případ pro postavu detektiva Joe Deebse (která se na plátnech kin objevila mezi léty 1915 a 1922 více než třicetkrát). Není to žádné veledílo, ale napínavý příběh příznivce němé kinematografie určitě nezklame.

Šilhavé štěstí (1960)

Výborný film, který mě opravdu bavil. Už ten úvod s němou groteskou je vynikající. Hlavní hrdina je opravdu smolař (místo první noci s dívkou je zmlácen na demonstraci policií; ve válce se oblékne do důstojnické uniformy, načež je zajat Němci, ve Stalagu je ovšem odhalen jako podvodník a považován za špicla atd.). Hlavní herec Kobiela má velké komické nadání. Mé první setkání s režisérem Munkem tak dopadlo na jedničku.