• Krátkometrážní

Milenky starého kriminálníka (1927)

Celkem povedená komedie, byť úctyhodná vyřídilka Vlasty Buriana tu prostě chybí. Nejsilnější scény - divoká jízda automobilem a Burianův popis, kterak vraždil své milenky. Ovšem ten moderní rádoby hudební doprovod je něco strašného, naštěstí se zvuk dá vypnout (učinil jsem tak asi po deseti minutách), ale v kině by mě to teda štvalo... Pro budoucí generace - tento film uvedla Česká televize dne 2. června 2021 na programu Art.

Jeřábi táhnou (1957)

Nádherný snímek, kamera je přímo lahůdková a šikovná hlavní herečka vypadá jako Audrey Hepburnová. Další ruský film, který v kategorii "válečný" patří ke světové špičce.

Žalozpěv stezky (1955)

Opravdu krásný snímek, který vám ukáže život chudé indické rodiny. Vtáhne vás do děje a vy prostě musíte cítit s dětmi, pro které je vysněnou věcí náhrdelník a spatření jedoucího vlaku silným zážitkem. Rovněž se jedná o parádní režisérský debut autora, kterého ovlivnil například italský snímek "Zloději kol".

On zázračným studentem (1925)

Moje třetí celovečerní groteska s Haroldem Lloydem a opět jsem nadšen, ty filmy jsou pořád krásné, zábavné a nadupané (viz třeba záběry z fotbalového zápasu).

Krutý příběh mládí (1960)

Spíše zklamání, Óšima umí lepší kousky. Film u mě neboduje ani jako nová vlna (dám přednost naší či francouzské), ani jako generační výpověď (mnohem lepší jsou snímky jako "Rebel bez příčiny", naše "Probuzení" či třeba německý "Die Halbstarken"). Ovšem muzika je zde hodně dobrá a zaujalo mě, že i v Japonsku mají něco na způsob pochodující dechovky.

Mazlíček (1934)

Taková roztomilá blbůstka. Huga Haas zde dokazuje, že s přehledem zvládal různé role (porovnejte filmy "Muži v ofsajdu", "Bílá nemoc", "Poslední muž" či tento snímek), líbila se mi i paní Pechová (opravdu škoda, že nedostala v našem filmu více příležitostí). Oceňuji, že režisér Frič i zde natočil některé scénky ve stylu němého filmu a také prokázal talent při navazování některých scén. Zajímavou postavu ztvárnil pan Hart, jeho dvoumetrový sedminásobný vrah, který se chce přečíst "Kulihráška mezi hračkami", je velmi dobrý. Silné tři hvězdičky.

Ulička v ráji (1936)

Nádherně dojemný snímek s chaplinovskými rysy. Oceňuji, že některé scény jsou natočeny v duchu němého filmu. Víra v člověčenství a šťastný konec je zde dokonale nakažlivá. Jeden z nejkrásnějších filmů pro pamětníky. Jeho výrobcem byla společnost Moldavia film.

Roma (1972)

Tento film, to je Řím ve dvou hodinách. Krásné památky, ruch ulice, laciné kabarety, vyřvané domy s opravdu ošklivými prostitutkami. Rodina, církev, fotbal, snad nic podstatného tu nechybí. Asi nejlepší je módní přehlídka oblečení duchovních s parádním hudebním doprovodem. Pro mě jeden z nejlepších Felliniho filmů (třináctý ohodnocený, počtvrté dávám pět hvězdiček). V jedné ze svých knih Fellini píše o Věčném městě : "Řím je matka, lhostejná, a proto ideální. Je to matka, která má příliš mnoho dětí, a proto se ti nemůže věnovat a také od tebe nic nečeká a nežádá. S radostí tě uvítá, když přijdeš, a nechá tě zas klidně odejít..."

Vražda ing. Čerta (1970)

Vlastně je to hrozná blbost, ovšem vizuálně se jedná o jedinečný snímek. Škoda, že paní Krumbachová nedostala na režisérské židli více příležitostí. Stylově jeden z posledních filmů šedesátých let, který ovšem uvízl až v letech sedmdesátých (podobně jako "Valérie a týden divů" či třeba "Ucho").

Kohout plaší smrt (1961)

On to není špatný film, ale má tu slabinu (jak zde uvádí půlka komentářů), že se z větší části odehrává v noci, a moc toho opravdu neuvidíte, včetně grandiózního finále. Musel jsem si znovu pustit začátek, abych pochopil...