• Krátkometrážní

Vražda ing. Čerta (1970)

Vlastně je to hrozná blbost, ovšem vizuálně se jedná o jedinečný snímek. Škoda, že paní Krumbachová nedostala na režisérské židli více příležitostí. Stylově jeden z posledních filmů šedesátých let, který ovšem uvízl až v letech sedmdesátých (podobně jako "Valérie a týden divů" či třeba "Ucho").

Kohout plaší smrt (1961)

On to není špatný film, ale má tu slabinu (jak zde uvádí půlka komentářů), že se z větší části odehrává v noci, a moc toho opravdu neuvidíte, včetně grandiózního finále. Musel jsem si znovu pustit začátek, abych pochopil...

Po stopách krve (1969)

Do třetice vynikající kalašovka. Pamatuji, že mě dostala už jako kluka. Právě první tři díly ze zlatých šedesátých plus "13. revír" považuji za to nejlepší, co u nás na poli celovečerní kriminálky vzniklo.

Věra Lukášová (1939)

Možná se zde najde pár světlých momentů (například kamera na houpačce), ale celkově na mě film působil slabým dojmem. Kromě mlaďoučkého Rudolfa Hrušínského hrají všichni dost příšerně, dialogy jsou nepřirozené a ty exteriérové  mají navíc špatnou kvalitu zvuku (je hrozně slyšet, že byly namlouvány někde ve studiu). Jeden z našich nejslabších filmů třicátých let, co jsem viděl.

Misery nechce zemřít (1990)

Naprosto parádní thriller. Pamatuji, že jsem o něm dokonce na střední škole psal slohovou práci.

Něžná (1969)

Další tragický ženský osud v režii Roberta Bressona. Dominique Sandaová je asi nejkrásnější ženou v jeho filmografii a také díky ní se na film hezky kouká. Obecně Bressona uznávám jako režiséra s vlastním stylem, ale mezi mé oblíbence přece jen nepatří, byť jeho filmy hodnotím vysoko, ale ta jiskra mezi nimi a mnou prostě nepřeskočila...

Racek má zpoždění (1950)

Jedna z nejlepších budovatelských komedií, co jsem zatím viděl. Hlášky jako kráva a k tomu neodolatelný flákač Rudolf Deyl mladší, který si vždy najde skulinku, kterak si dát v pracovní době šlofíčka. Mojí rodině komunisté také ublížili, ale ani kvůli tomu nebudu všem agitkám automaticky dávat odpad jako někteří zdejší inteligenti... Asistentem režie je Oldřich Lipský, jeho bratr Lubomír si zde střihl miniroličku.

Vrah skrývá tvář (1966)

Asi to není nejlepší Kalašovka, ale přesto se jedná o špičku naší tvorby v žánru krimi. Správně ponurá atmosféra a slušné napětí, kdo je vrahem. Kdybych měl vybrat pět nejlepších českých krimi filmů, většinu by tvořila díla Petra Schulhoffa.

Sextánka (1936)

Já si teda nemyslím, že by to byl špatný film. Krásné jsou záběry z jedoucího vlaku či třeba takřka leoneovské detaily očí. Rovněž pokus o sebevraždu, upřednostnění kariéry před mateřskými povinnostmi, nebo naznačení možného sexuálního vztahu mezi mladistvou studentkou a jejím profesorem u něho v bytě má, myslím, k tuctovosti tehdejší filmové produkce poměrně daleko. Herecké výkony jsou možná průměrné, ale celkově dávám tři silné hvězdičky. Kdyby snímek končil smrtí studentky, přidal bych i čtvrtou.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

Jedna ze špičkových českých veseloher. Září zde hlavně Iva Janžurová, která zvládla zahrát tři různé postavy s velkým přehledem, myslím, že právě zde a v "Morgianě" předvedla svůj nejlepší výkon vůbec. K tomu plejáda dalších skvělých herců i v menších rolích (Filipovský, Menšík, Kostelka, Kopřiva, Svěrák...) a krásná Olga Schoberová. Velká paráda.