Andaluský pes (1929)

Pred-film Krížnika Potěmkina. Moje prvé stretnutie s Buñuelom. Nezabudnuteľné. Inak je to veľmi zvláštny pocit, sedieť v kine na úplne nemom filme, v ktorom sa neozve jediný zvuk. Pri niečom takom krátkom je to ešte zvládnuteľné, ale niečo cez hodinu si neviem ani predstaviť. (Lumiere - 1.10.2014)

Křižník Potěmkin (1925)

Scéna s kočíkom! Konečne som ťa videla, dokonca na plátne. (Lumiere - 1.10.2014)

Metropolis (1927)

Wow. Veľkolepý film a krásna hudba. Trochu naivné, najmä Mária s Frederom, ale taká scéna so smrtkou a davové scény a zrod Mensch-Maschine. Spomenula som si na Kraftwerk okamžite. Keby som film videla pred mojím rozhovorom s Ralfom H., určite by som sa ho opýtala aj na Metropolis. Inak, film nemal titulky a tých popiskov bolo celkom dosť, škoda, že som väčšinu svojej stredoškolskej nemčiny zabudla. (Lumiere - 8.10.2014)

Dva dny, jedna noc (2014)

Marion mám čím ďalej, tým radšej. S touto postavou som si spomenula na tú jej z Inception, nejako sa s ňou tie depresívne postavy vlečú. Na film som išla, nemúdro, s rozbehnutou bolesťou hlavy a odišla som s migrénou, takže sa mi zdalo, že film je neskutočne dlhý, ale nehovorím, že ma nebavil. Ľahko sa dá vcítiť do hlavnej postavy aj do jej kolegov, veľmi ale fandila aj pánovi manželovi. Neviem o depresii veľa, len to, že je to olovená vesta, z ktorej sa "postihnutým" asi nikdy nepodarí úplne vymaniť, no Sandra mi príde veľmi verne napísaná. Držala som jej palce až do konca. (Kino Film Europe - Be2Can - 9.10.2014)

Vyšší moc (2014)

(Kino Film Europe - Be2Can - 11.10.2014)

Mulholland Drive (2001)

Skoro plná (mini)sála ľudí a aj tak mi počas niektorých napínavých scén nebolo všetko jedno. Keby Lynch natočil čistý horor, tak by som sa v kine asi veľmi bála. Myslím, že som vôbec /alebo skoro vôbec/ nepochopila, ako to vlastne bolo, ale napriek tomu som mala skvelý zážitok. Popravde, nešla som pátrať po vysvetlení príbehu, chcem si uchovať to tajomno. A ešte keď môže človek na plátne obdivovať herecké umenie majstra Badalamentiho a pána Cyrusa. Priceless. A scéne Naomi s tým starým ujkom: nebezpečne hot. Celé dobre toto, pán Lynch. Díky. (Lumiere - 10.10.2014)

Prolomit vlny (1996)

Môjmu vzťahu s Larsom neprospelo, že sa začal Antikristom. Melancholia to o niečo vylepšila a konečne sa mi po dlhom čakaní podarilo ísť do kina na Breaking the Waves. Vtipná príhoda: vďaka tomuto plagátu som bola až do zhliadnutia filmu presvedčená, že sa príbeh odohráva v nejakom 17.-18. storočí. Silly me. Vtedy predsa ešte neboli Roxy Music. A teda film moje očakávania nesplnil (ale pomaly som na dobrej ceste očakávania nemať, dosť to pomáha) ale ďalší Antikrist sa nekonal a za to som vďačná. Takže už o niečo smelšie budem pristupovať k Larsovej staršej tvorbe, ešte asi nebola taká uber-divná. (Lumiere - 11.10.2014)

Ida (2013)

Veľmi príťažlivý vizuál a teta Wanda. Čierno-biela k tomuto filmu naozaj ide. Dobrá téma, dobrá hudba. Len som niekedy pozerala tak nezúčastnene ako Ida. (Lumiere - 9.9.2014 - slávnostné otvorenie Projektu 100)

Nejhledanější muž (2014)

Je pravda, že som už dosť dlho nevidela nejaký špionážny triler. Ale nie je to jediný dôvod, prečo mi A Most Wanted Man tak sadol. Výborné herecké obsadenie, na ktorom je sympatický mix amerických a nemeckých hercov. Dúfam, že niekto urobí štatistik, koľko cigariet Hoffman vyfajčil a či s tým neurobil rekord. (Lumiere - 5.9.2014)

Zkrocení zlé ženy (1967)

Krásnu hudbu k tomu urobil Rota, tá sa mi snáď páčila ešte viac ako film. (Lumiere - 25.8.2014)