Gravitace (2013)

Moc nechápu tak vysoké hodnocení, protože film by se podle mě dal popsat dvěma slovy: "Vesmírná nuda." Cuaróna mám hodně rád, vždyť Great Expectations a Children of Men patří mezi mé vůbec nejoblíbenější snímky, tady jsme se ale s mexickým tvůrcem minuli o celé světelné roky. Celou dobu se ve filmu neděje prakticky nic a dialog s vymyšleným Clooneym jsem fakt nepochopil.

Mission: Impossible II (2000)

Nejslabší díl celé série. Varovat mě měly už dlouhé vlasy Ethana Hunta, ale zpětně se ukázalo, že vždy nejsou na škodu (viz Ghost Protocol). Podivná zápletka, která byla velmi nepřesvědčivá a kterou nemohlo zachránit ani spoustu akčních scén. Po perfektní jedničce je druhý díl ledovou sprchou, nefungovalo tu opravdu prakticky nic.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Knižní předlohu mám rád a ani film nebyl až tak špatný, ale...Bylo to pojaté až příliš jako pohádka na dobrou noc pro tříleté zbožné děti. A malá Lucinka se svým kapesníčkem, který ji podává budoucí mladý profesor X, mě vytáčela opravdu neskutečným způsobem. Ony všechny dětské postavy působily dost trapně. Alespoň trochu to zachránila Tilda v roli čarodějnice, i tak je ale výsledný dojem dost rozpačitý.

Jurský park (1993)

Jurský park mě ve filmovém provedení bavil snad ještě víc než knižní předloha. Ta je sice obsáhlejší a jde ve určitých směrech víc do hloubky, film je ale natočen takřka bez chybičky. Děti mě tedy po většinu času otravovali podobně jako doktora Granta v úvodu filmu, ale dalo se to přežít. Ostatní postavy všechny výborné, vyniká mezi nimi určitě Malcolm se svou teorií chaosu. Velmi pozitivně na mě působily i některé vedlejší role, například Samuel L. Jackson jako John Arnold. Díky perfektním trikům je snímek skvělou podívanou a příběh je vystavěn velmi logicky, tudíž je člověk celou dobu v určitém napětí, zároveň si však vše dokáže pořádně užít. Upřímně pochybuji, že jakékoli pokračování Jurského parku někdy bude mít takovou kvalitu, jako Spielbergův film z roku 1993.

Lotrando a Zubejda (1996)

Krásná česká pohádka, která je nezapomenutelná díky skvělému příběhu i výborným písničkám. I všichni herci neskutečně baví a vše to dovršuje Zdeněk Svěrák jako vypravěč. Teď už klasika mezi našimi pohádkami.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Dokonalost. Jackson vytahuje to podstatné z knižní předlohy a servíruje to divákům na stříbrném podnose potřísněném černou krví skřetů. Úžasná přehlídka hereckých hvězd, kteří spolu vytvořili první díl nejlepší trilogie všech dob. Kamera a exteriéry jsou pochopitelně nepřekonatelné, vše doplněné perfektním hudebním doprovodem. Zmínit musím ještě casting, který zaslouží metál. Málokdy se podaří skloubit charakter postavy a osobnost jejího představitele, tak jako se to podařilo v Pánovi Prstenů.

Dokonalý trik (2006)

Mistrovské, tajemné, mysteriózní střetnutí dvou kouzelnických mistrů v podání dvou vynikajících herců. Výborný Michael Caine by ve filmu rozhodně chyběl a už jeho úvodní řeč mě přinutila sledovat obrazovku bez mrknutí. Scarlet taky super, na tu se člověk vždy rád podívá. Celý film je jedním velkým gradujícím uměleckým dílem a Nolan opět dokázal, že patří mezi nejlepší. Are you watching closely?

Spider-Man 3 (2007)

Pro mě osobně je to nejlepší díl staré trilogie s Tobeym Maguirem. Vnitřní Spidermanův konflikt jsem si vyloženě vychutnával a celý film mě přišel zajímavější než první dva díly.

47 metrů (2017)

Chápu že ne každému se film líbil, ale já jako fanoušek žánru jsem byl po jeho shlédnutí nadšený. Příběhu nechybí napětí a nejsou v něm žádné hlouposti typické pro thrillery se žraloky. Celková stopáž je podle mě velmi rozumná. Celý snímek mě velmi bavil a proto nemůžu hodnotit jinak než za 5.

Vražda v salónním coupé (1997) (divadelní záznam)

Má nejoblíbenější Cimrmanova hra, už nikdy nezapomenu větu "Eréč piklóš neméči, huňár scépeň kámoš". V roli Trachty je podle mě nejlepší Zdeněk Svěrák.