Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Tento film má dvě obrovské přednosti: herecké výkony a vynikající režii. Příběh je trochu slabší než v jedničce a občas se objeví poměrně nudná pasáž. Za hlavní zápor považuji ten trošičku "přiblblý" konec, který mi prostě k tomuto filmu neseděl (Stone si podobnou věc mohl schovat na nějakou rodinnou komedii). Ale jinak slušný snímek, ke kterému se sice člověk nebude vracet, ale rozhodně nemá pocit promrhaných 133 minut. Eli Wallach se nám za těch čtyřicet padesát let od špagety westernů hodně smrsknul, ale jeho účast určitě potěšila.

Milion let před Kristem (1966)

Další film mého dětství (s trochou nadsázky řečeno, protože stejně jako mnoho další filmů mého dětství byl starý už čtvrt století) shlédnutý na kazetě s rychlodabingem (ne, že by tam bylo co rychlodabovat). Upřímně řečeno si teprve nyní dávám dohromady střípky a musím říci, že si toho pamatuju překvapivě hodně i přesto, že jsem to nějakých dvacet let neviděl a ani v dětství to nepapřilo mezi kazety, které bych sjížděl pořád dokola. Nyní s odstupem času musím řící, že tento film je hlavně důkazem krásy Raquel Welch, která ač ji sluší spíše tmavé vlasy, vypadá fakt nádherně. Zdatně jí přitom konkuruje fenka tmavého kmene. Ale přesto film sehrál v mém životě dost výraznou úlohu v tom, že spolu s filmem "Cesta do pravěku", obrázky Zdeňka Buriana a romány Eduarda Štorcha utvářel mou první představu o pravěku (no, mohl jsem dopadnout i hůř, kdybych viděl místo tohoto filmu Emmerichovu verzi pravěku). Dokážete si představit, jaký otřes jsem zažil, když jsem ne dlouho po tomto filmu viděl poprvé Jurský park. :-D Ale přes veškerou naivitu tohoto dílka musím říci, že se jedná o zajímavý projekt a o zajímavou vizi původního lidského společenství vyšperkovanou něčím, co se podobalo zápasům v blátě (až na absenci bláta) mezi dvěma hlavními samicemi. Proto musím - i když trochu s nadsázkou - dát 3 hvězdy, které zohledňují i dobu, ve které film vznikl.

Glen, nebo Glenda (1953) odpad!

Nebudu něčemu dávat hvězdičky jenom proto, že je to vyjimečně špatné.

Sociální síť (2010)

David Fincher je prostě génius. Nedokázal jsem si představit, jak převést příběh zakladatelů facebooku na plátna kin takovým způsobem, aby to nenudilo. On to zase dokázal.

Králova řeč (2010)

Porovnám-li svůj příspěvek s některými jinými, je zřejmé jak jeden film může být pro jiné lidi o něčem jiném. Někdo vidí překrucování dějin. Jiný v tom vidí poselství o tom, jak „má vládnoucí kasta vždy pravdu. Já vidím obyčejný příběh člověka bojující se svým strachem. Osobně mě to velmi připomíná tolik nepochopeného Alexandra Olivera Stoneho. Je to o boji člověka, jeho překonávání slabostí – převážně psychických – a to vyžaduje obrovsky pevnou vůli a mnoho odvahy. Takové filmy mám rád, protože tvoří protiváhu dokonalých, hrdinných a vše umějících hrdinů, kterými jsou kina každoročně plně zásobena. /// Film je to takový zvláštně komorní. Na první pohled neobsahuje žádný do očí bijící vychytávky. A přesto nebo spíše proto je tak mnohem krásnější než mnoho jiných zběsile sestříhaných, „přefiltrovaných“ či rádoby originálně pojatých snímků. /// Herecké výkony snad ani netřeba vyzdvihovat. To už sama jména napoví. Colin Firth, Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter jsou herecká extratřída. Potěšil i návrat Guy Pearce, kterého jsem na plátně neviděl už mnoho let (nepočítám-li L.A. Přísně tajné, které si jakožto jeden z mých nejoblíbenějších filmů čas od času pustím) a musím říci, že za tu dobu se na něm věk docela podepsal./// Ještě jedna poznámka pro "historické hnidopichy": Tyto filmy se nedají sledovat jako historické pojednání. To snad od nich nikdo ani čekat nemůže. Jde spíše o lidský příběh. Navíc co člověk, to jiná interpretace dějin.

Hellraiser (1987)

Nevím, co k tomu napsat. Podle pár scén, které jsem občas zahlédl, jsem čekal, že se bude jedna jen o stupidní drasťárnu. Další díly možná takové i byly, ale zde se mi dostalo hororu s poměrně slušným, i když nedotaženým, nápadem, slušnou atmosférou a zhmotnění bylo uděláno fakt zajímavě. Na druhé straně stojí realizace, která je opravdu příšerná. Scénář je velmi slabý. V příběhu jsou kiksy a nelogické chování některých postav. Herci jsou vesměs nesympatiční a nazývat je herci je asi příliš odvážné. Hudba průměrná. Režie střídá slušné momenty s těmi špatnými. Je škoda, že autoři si neuvědomili, že některé efekty vypadají v kontrastu se zhmotněním atd. dosti směšně a s vývojem technologií se tak budou jevit čím dál víc. Když to sečtu, bylo to lepší než jsem čekal, ale nad dvě hvězdy nepůjdu.

Fantomas (1964)

Dnes klasika, která ovšem oproti např. Podivnému dědictví značně "zrezavěla". Fantomas je jistě jednou z nejlepších francozských komedii. Její slabinou ovšem je někdy až přílišná polarizace dvojice Marais - Funes, kdy Marais byl málem "superhrdina" zatímce Funesova postava byl takový malý "kazisvět" (to se v dalších dílech ještě stupňovalo).

Četník ze Saint Tropez (1964)

Jedna ze stěžejních francouzských komedií, kterou jsem i jako dítě viděl mnohokrát. Z dětství si pamatuju, že ze všech četníků dávali jen tento díl a "Četník a mimozemšťané". Vím, že má dětská duše byla hrozně zmatená tím, jak může v každém díle mít jiné podřízené. Ostatní díly jsem viděl až když je dávala Nova /to už mi táhlo na 20/ a kromě jednoho dílu, u kterého jsem se také dosti bavil (ten, jak se stane chybou počítače velitelem policejní stanice), mi ostatní díly nepřipadali už nijak zábavné. Možná to je tím, že se na tyto díly už nejsem schopen podívat svýma dětskýma očima, kterými stále vidím tento díl. Ale spíše to bude vážně tím, že tento díl. Tvrdý četník, přísný, ale milující otec ("Tohle byla děvenko nejdelší noc, jakou jsem kdy prožil, tak si dávej dobrý pozor na to, co mi teď povíš.") mi byl velmi sympatický. Komediální scény jsou zde vyvolány spíše shodou okolností, zatímco v dalších dílech spíše dementním jednáním jednotlivců (což koneckonců odlišuje dobré a špatné komediální scénáře). I přes výjmenované klady to v konkurenci s komediemi typu Podivné dědictví, Spaceballls, Velký bazar, Bažanti, Bažanti jdou do boje, Pelíšky atd. nemohu ohodnotit plným počtem bodů.

Maratónec (1976)

"Je to bezpečné?" Pokud se opotíte byť jen z představy zubaře, tak odovědi je: "Ne,není to bezpečné." :-)

Sheena (1984)

Herecky netalentovaná, ale za to sexy dívka pobíhající polonahá v džungli mezi zvířaty a za znění pěkné hudby bojující s padouchy - to je Sheena.