Vraždy podle Jidáše (1999)

Lambertův osud trochu připomíná osud Kevina Costnera - oba krátce zazářili (Costner však neúměrně více), ale druhá půle devadesátých let pro ně znamenal prudký sešup (což je zvláště u Costnera smůla) a i když se oba občas snaží navrátit na vrchol tím, čím měli úspěch dříve, nějak to nefunguje. Lambert tu vsadil na kombinaci thrilleru a lá Tah jezdcem a režísérem jeho prvního a možná i jediného hitu Highlander. Výsledek je sice více než zdařilý, ale přesto mu něco chybí. V oblasti žánru je jedná bezpochyby o poměrně zdařilé dílko, které však absencí čehokoliv "navíc" ztrácí naději na úspěch. Výborná věc pro video, výborná věc pro televizi - avšak nedostatečná pro comeback či jakýkoliv výrazný zápis do filmové historie.

Uprchlík (1993)

Když se člověk podívá na jméno režiséra a jeho ostatní filmy, nechce se ani věřit, že tehle parádní (snad až na ten zbytečně přehnaný konec, kdy se dva doktoři perou jako malí kluci) film natočil. Jedno ze stěžejních děl let devadesátých. P.S. Lima asi při svém tvrzení, že jde o nejlepší thriller devadesátých let pozapomněl na Mlčení jehňátek a Sedm. :-)

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Obyčejný thriller s dobrou atmosférou. Ve svém žánru se sice jedná o lehce nadprůměrné dílo, ale určitě se nejedná o nic, co by mi vyrazilo dech jako tomu bylo v případě Sedm nebo Mlčení jehňátek. Už nyní jsem zvědav na Fincherovo pojetí. U jiného režiséra bych už nyní tvrdil, že je to zase jeden další zbytečný americký projekt - ale Fincher by do toho nešel, kdyby v tom neviděl potenciál pro ještě kvalitnější film. Z kladů zaujala hlavně Noomi Rapace a vůbec se nedivím, že si jí všiml i Ridley Scott, který jí obsadil do svého Promethea).

Old Boy (2003)

Čekal jsem zázrak, ale ten se nekonal. Hlavní problém je, že jsem se z nějakého důvodu vůbec nedokázal vcítit do emocí, na kterých by měl být takový film postaven.

Red Force (1986)

Serie Red Force byla u nás poměrně známá a protože si z ní nic nepamatuju, i když jsem jí viděl v dětství, rozhodl jsem se trošku osvěžit si paměť. Na půl druhé hodiny jsem se tak trochu opět přenesl do dětských let, což ještě umocnil fakt, když Michelle vytáhla kazetu s důkazním materiálem, která měla stejný obal jako našich pár prvních videokazet, na kterých jsme právě sledovali tyto filmy, a scénou kdy jde jeden z hrdinů kolem plakátů filmů promítaných v době natáčení v kinech, kde se mi podařilo identifikovat horor Chud, Noční můru z Elm Street, Star Wars: Návrat Jediho a Jestřábí ženu. Dostalo se mi přesně toho, co člověk může od osmdesátkového hongkongského filmu očekávat: špatný scénář, špatné herecké výkony umocněné ještě hodně ale hodně příšerným dabingem (a to nepatřím mezi kritiky českého dabingu), velmi jednoduchý příběh, nelogické chování některých postav (např. v baru jsoiu padouchem vystříleni zbytečně desítky lidí, jen cílové osoby ne); to vše však vyváženo velmi dobrou akcí, kvalitní choreografií, ze které jako by čišel Jackieho rukopis (ač s tímto filmem nemá co dočinění) a hlavně neskuteně příjemnou a charismatickou Michelle Yeoh se svou neskutečnou pohyblivostí. Takže celkově spokojenost. Hodnocení bere v úvahu hlavně akce a bojové scény - filmařsky je to tak na dvě hvězdy.

Vánoční koleda (2009)

Trvalo mi dlouho, než jsem se po těch prapodivných ukázkách odhodlal si to pustit. Z výsledku jsem trochu rozčarován. Asi do půlky filmu to byla víceméně pětihvězdičková záležitost, ale postupně film ztrácí na kvalitě a skončil na průměrných třech hvězdičkách. Proč tomu tak je? Ačkoliv je každému od začátku jasné schéma příběhu (náprava bezcitného lakomce skrze prozření), je začátek příběhu poměrně dobře napsaný. Bohužel poté začne příběh ztrácet dech a to zvláště díky infantilním "létacím" akcím, které nemají v příběhu žádný smysl a jsou zde jen pro oslavu 3D technologie. Zatímco Duch minulých vánoc se líbil, duch letošních vánoc na mě působil jako ožralý buran v hospodě. Filmu taky neprospěla přílišná polarizace nálady mezi začátkem a koncem filmu. Je škoda, že se Zemeckis nezdržel této infantilnosti a nevyváženosti. Další důsledek nevyhraněného profilování filmu, kdy se autoři snaží podchytit všechny a nakonec vytvoří nestravitelný galimatyáš pro všechny (pro dospělé přiliš infantilní, pro děti příliš děsivé a nepochopitelné).

Maniac Cop (1988)

Tento film jsem viděl v osmi letech a pak na dvacet let na něj zapomenul. Nyní, když jsem ho shlédnul znovu, jen s podivem kroutím hlavou, jak se mi některé scény (hlavně rozřezání ve vězení, probodení trámem a ruka vynořující se z vody) vybavovali těsně před tím, než nastali. Za to jsem si vůbec nepamatoval, že tam hrál Bruce Campbell a že tak Lesní duch Armáda temnot nebyly první (a nepočítám-li, že jsem ho záhlédl v Xeně a v pár dalších miniroličkách jako v Kongo, tak i poslední) filmy, které jsem s ním viděl. Snímek je prostě typické béčko osmdesátých let, jakých k nám v době těsně po pádu režimu přícházeli po desítkách. Špatný scénář, špatné i když ne úplně tragické výkony (ani Bruce Campbella jsem tu moc nepoznával), po většinou nezajímavá režie plus to, že z každého políčka filmu je cítit nízký rozpočet je vyváženo docela dobře temnou atmosférou, kterou v některých scénách zdařile podtrhuje hudba a na začátku i poměrně nápadité vraždy (bohužel nápaditost se po prvních dvaceti minutách vytrácí). Celkem mě zaujala finální scéna, kdy auto sjíždí do vody - jestli to misto Campbella byl opravdu kaskadér, tak ta scéna byla dost o hubu. Úplný shit to není, ale více jak 40 % nedám ani náhodou.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Tento film má dvě obrovské přednosti: herecké výkony a vynikající režii. Příběh je trochu slabší než v jedničce a občas se objeví poměrně nudná pasáž. Za hlavní zápor považuji ten trošičku "přiblblý" konec, který mi prostě k tomuto filmu neseděl (Stone si podobnou věc mohl schovat na nějakou rodinnou komedii). Ale jinak slušný snímek, ke kterému se sice člověk nebude vracet, ale rozhodně nemá pocit promrhaných 133 minut. Eli Wallach se nám za těch čtyřicet padesát let od špagety westernů hodně smrsknul, ale jeho účast určitě potěšila.

Milion let před Kristem (1966)

Další film mého dětství (s trochou nadsázky řečeno, protože stejně jako mnoho další filmů mého dětství byl starý už čtvrt století) shlédnutý na kazetě s rychlodabingem (ne, že by tam bylo co rychlodabovat). Upřímně řečeno si teprve nyní dávám dohromady střípky a musím říci, že si toho pamatuju překvapivě hodně i přesto, že jsem to nějakých dvacet let neviděl a ani v dětství to nepapřilo mezi kazety, které bych sjížděl pořád dokola. Nyní s odstupem času musím řící, že tento film je hlavně důkazem krásy Raquel Welch, která ač ji sluší spíše tmavé vlasy, vypadá fakt nádherně. Zdatně jí přitom konkuruje fenka tmavého kmene. Ale přesto film sehrál v mém životě dost výraznou úlohu v tom, že spolu s filmem "Cesta do pravěku", obrázky Zdeňka Buriana a romány Eduarda Štorcha utvářel mou první představu o pravěku (no, mohl jsem dopadnout i hůř, kdybych viděl místo tohoto filmu Emmerichovu verzi pravěku). Dokážete si představit, jaký otřes jsem zažil, když jsem ne dlouho po tomto filmu viděl poprvé Jurský park. :-D Ale přes veškerou naivitu tohoto dílka musím říci, že se jedná o zajímavý projekt a o zajímavou vizi původního lidského společenství vyšperkovanou něčím, co se podobalo zápasům v blátě (až na absenci bláta) mezi dvěma hlavními samicemi. Proto musím - i když trochu s nadsázkou - dát 3 hvězdy, které zohledňují i dobu, ve které film vznikl.

Glen, nebo Glenda (1953) odpad!

Nebudu něčemu dávat hvězdičky jenom proto, že je to vyjimečně špatné.