Paní Brownová (1997)

Billy Connolly a Judi Denchová sú vynikajúci, len ten príbeh mi prišiel taký obyčajný, bez väčších dramatických polôh. Brown je vtipná postavička, ale natoľko vystrkovala rožky, že tú bitku i následnú stratu pôvodneho statusu som mu doprial. Filmárčina je poctivá, zaujímavý vzťah dvoch hlavných predstaviteľov, celkový fíling presne v duchu Made in UK, ale tá vlažnosť príbehu majú na svedomí to, že už po pár dňoch film vyfučí z hlavy.

Zvoník od Matky boží (1997) (TV film)

Nie zlé spracovanie, ale videl som lepšie. Ťahá to predovšetkým dvojica diabolský Harris (výzor na spôsob Nosferatu) a zvodná Hayeková - ten jej dekolt, ani sa Quasimodovi nedivím, keď prenesie, prečo aj on nie je z kameňa. Zamaskovaný Patinkin v roli Quasdimodo iba priemer, hlavne keď to porovnám s Hopkinsom, Quinnom alebo Laughtonom. Spracovanie má čiastočné iný dej a Quasimodo nie je úplne pako, skôr príliš premúdrelý, číta a tlačí klihy. Síce to nie je na škod, ale už z toho ide iný fíling. Vzhľadom na televízne spracovanie má film celkom veľkú výpravu.

Světlo z ohně (1997)

Príjemné prekvapenie. Takéto komorné historické drámy Briti jednoducho vedia. Príjemná atmosféra, nenásilná romantika, ktorá je sprievodcom príbehu, nie celým jeho obsahom, ako to ve ľmi často býva. 31-ročná Sophie Marceau je kus a hoci som ju mal zaškatuľovanú ako nenáročnú herečku, ktorá sa rada zoblieka, milo ma prekvapila. Pod dobrým hereckým vedením zvláda viac a je dostatočne uveriteľná. Tri príbehové línie sa pekne dopľnajú. Spracovanie síce prípomína skôr televíziu, ale na druhej strane pôsobí kvalitne a atmosfericky, výborne vtiahne do deja. Je to jeden z tých filmov, ktoré majú dušu.

Poslední pomazání (1988)

Film je v podstate tuctový priemer, taká nenáročná akčná dráma, ktorá nenudí. Problémom je hlavný hrdina - katolícky kňaz. Nič proti kňazom, lenže tento fajčí, nosí rifle, pred ženami nemá problém sa ukázať hore bez, občas kľaje, klame, toleruje mafiánske praktiky svojej rodiny a to najdôležitejšie - stihne si ešte aj niekoľkokrát zašukať. Proste "typický" cirkevný predstaviteľ. Tom Berenger sa príliš na rolu kňaza nehodí, ale ak by bol trebars policajtom, aj celkové vyznenie a vierohodnosť filmu by bola niekde inde.

Balzac (1999) (TV film)

Škoda, že takmer celý príbeh skĺzava do romantickej polohy a od druhej polovice vyslovene nudí. Tiež sa Balzacovi ako spisovateľovi venuje príbeh až na jeho sklonku, až keď je známy spisovateľ. Nájde sa pár dobrých momentov, napr. tých s Balzacovou chladnou a vypočítavou matkou, na televízny film nie zlé spracovanie, aj Depardieu sa na hlavnú postavu celkom hodí (čo sa často nestáva), ale aj vďaka extrémne dlhej stopáži by som to na druhýkrát už nedal.

Doktor Mesmer (1994)

Príbeh o švajčiarskom šarlatánovi, ktorý si myslel, že má moc liečiť, pritom celý čas využíval iba "moc" placeba. Životopisný film síce prínaša niekoľko momentov zo skutočného života tohoto šarlatána, trochu podobného Rasputinovi, ale zasa ďalšie veci prekrucuje, idealizuje a príliš veľký priestor dostáva romantická poloha, na ktorú sa Rickman veľmi nehodí. Film ale dokáže ťažiť z veľkej Rickmenovej charizmy. Historická postava je určite zaujímavá a oplatí si o ňom čo-to prečítať, ale do filmu sa to prenieslo iba čiastočne, resp. prekrútene, preto celkovo iba priemer.

Panenka na řetězu (1971)

Typicky britský kúsok do krimi-trilerového žánru, v ktorom cítiť aj bondovský vplyv. Mysteriózna zápletka, takmer neohrozený hlavný hrdina v boji proti narkomafii, jemne akčnejší ráz a pochmúrnejšie pôsobiace prostredie Amsterdamu. Nie je to síce vyšperkované, občas nudí (dlhočizná naháňačka s motorovými člnmi) a občas sa divák aj pousmeje (súboje), ale v zásade ide o slušné dielo, v závere okorenené pomstou a na svoje roky aj originálnymi lokáciami.

Goya en Burdeos (1999)

Čisto štúdiové artové dielo s lacnými kulisami retrospektívne pojednávajúce o živote Goyu (španielsky maliar). Forma ma nejako nezaujala, na hlavnú postavu, ktorá vyzerela ako mrvola tlstého muža, sa nepozeralo príliš dobre, ale keď naozaj takto vyzeral, tak ok. Čo už, každý nejako musí vyzerať. V životopisnom Goyovom príbehu som sa strácal, podstatné momenty (strach sluchu) sa tu striedali s vatou a celkový výsledok vyznel tak nemastno-neslano. Spracovanie zasa vyzeralo ako by bolo televízne. Ak by som si chcel niekto pozrieť o Goyovi a nepozná ho, odporúčam siahnuť radšej po niečom inom.

La carne e il diavolo (1992) (TV film)

Celkom zaujímavá trilógia alebo možno miniséria odohrávajúca sa v Španielmi ovládanom novovekom Karibiku (Cartagena je dnes mesto na karibskom pobreží Kolumbie). Strieda sa tu viacero príbehových línií, ktoré odpovedajú skôr seriálovému spracovaniu. Síce žiadneho diabla divák neuvidí, ale niektorí jedinci nemajú ďaleko od diablom zapredanej duši - inkvizítori s veľkou mocou alebo mstiaci sa príbuzní. Nejaká tá erotika, černošské  krvavé obety a problémy s otrokárstvom do toho a v podstate zaujímavý výsledok je na svete. Škoda, že to nemá živšie tempo a naopak má telenovelovské romantické črty. Ani obsadením neoslní - céčkový akčný hrdina Lorenzo Lamas či večný záporák - tu už postarší Rik Battaglia sú slabšia náplasť.

Orlando (1992)

Prapodivné až nezmyselné dielo, ktoré mi vôbec nešmakovalo. Občas sa vyskytli nejaké zaujímavé momenty (napr. známy syntpopový spevák Jimmy Sommerville), ale bolo ich veľmi málo. Naviac prevláda veľmi pomalé tempo, hovorenie na kameru či divné poskakovanie časom. Už už som očakával aj nahupnutie do budúcnosti.

Časové pásmo bylo změněno