Star Trek: Nová generace - Hra (1991) (epizoda)

Návrat Wesleyho je oživením, aj keď sú s ním spojené aj romantické chvíle či spomínanie s Picccardom na akademické časy a problémy, čo pôsobí prinajmenšom nudne a možno je to na hranici trápnosti. Na druhej strane zápletka s ovládnutím Enterprise je výborná a v závere sa k nej pridáva aj silný trilerovský nádych, na aký v startrekovskom univerze nie sme celkom zvyknutí.

Total Recall 2070 - Eye Witness (1999) (epizoda)

Klasické vyšetrovanie vraha je ozvláštnené tým, že je v ňom zapletená aj psychicky labilná manželka hl. hrdinu a jej myseľ si s ňou zahráva. Epizóda ťaží aj so silne trilerovej atmsoféry. Dokonca aj malý chlapík z vedenia polície nečakane vystrkuje rožky.

Star Trek: Nová generace - Marná oběť (1991) (epizoda)

Začiatok na planete slabší, aj keď sa odohráva v exteriéri, následné vyšetrovanie a pátranie po záhadnej bytosti naberá na zaujímavosti. Rovnako aj dilema, čo s tvorom po vypátraní spraviť. Až priveľa priestoru dostáva postaršia vedkyňa a jej osobné problémy, je však na druhej strane kvalitne zahraná.

Star Trek: Nová generace - Podporučík RO (1991) (epizoda)

Enterprise opäť "namočená" v konflikte nejakej cudzej rasy. Zachraňuje to zápletka so sprisahaním, akčne nabudení Kartasiánci a aspoň na chvíľu závan scén v exteriéri. Postava Ro mi neprišla dvakrát sympatická a pre seriál úplne zbytočná, takže s Piccardom vôbec nesúhlasím - žiadna hanba pre Federáciu.

Rab Ráby (1965) (TV film)

Na filme silne poznať, že má (iba) televízne spracovanie. Celý čas sa viacmenej iba kecá, takmer výlučne sa odohráva len v interiéroch a najakčnejší pohyb je, keď niekto prejde z jedného konca izby do druhého. Na hlbšie pochopenie deja treba poznať historické pozadie, ako aj pomery a hlavne napätie medzi vtedajším Rakúskom a Uhorskom. Film samotný toto poznanie neprináša, napriek tomu sa snaží z neznámeho človeka spraviť hrdinu. Herecké výkony sú však nadštandartné.

Total Recall 2070 - Assessment (1999) (epizoda)

Ďalšia z radu epizód, ktoré si berú na paškál pôsobenie androidov v seriáli a pochybnosti v ich loajalite ľudstvu. Epizóda je aj nadpriemerne akčná a záverne vyznieva až nebývale depresívne. Napriek niekoľkým flešbekom jedna z najlepších častí.

Total Recall 2070 - Bones Beneath My Skin (1999) (epizoda)

Po dlhšom čase opäť konfrontácia medzi človekom a androidom. Viac ako pohľad na danú vec ma ale zaujal nekompromisný záver a tiež atypické obsadenie komika Henryho Gibsona. Došlo aj

Star Trek: Nová generace - Darmok (1991) (epizoda)

V podstate fajn epizóda o hľadaní cesty v komunikácii a nedorozumeniach medzi navzájom cudzích rás. Aj keď na druhej strane má aj dosť "ale". Problém v komunikácii by mohol byť naprieč vesmírom námetom pre každý druhý-tretí styk s novou civilizáciou, doteraz ale každý hovoril "anglicky". Tam, kde zlyháva univerzálny prekladač, vyhráva Piccard? Ako keby nestačilo preprogramovať prekladač na potrebné reálie. Ten jazyk je celkom jednoduchý (a tým aj nepoužiteľný), všetci opakovali viacmenej tých istých 20-30 slov a fráz opakovali ešte oveľa menej. Radšej preto neísť do detailov. Pobyt na planéte mi zasa pripomenul Jamesa T. Kirka z TOS-ky.

Star Trek: Nová generace - Usmíření 2/2 (1991) (epizoda)

Namakané zavŕšenie dvojepizódy. Intrigy, Romuláni, boj za česť a Data ako dočasný kapitán hviezdnej lodi. Krásne romulánske lode na obrazovke vždy rád vidím. Akurát tej akcie mohlo byť aj viacej a prvok Tashinej dcéry je zbytočnosť. Worf na klingónskej lodi príliš dlho nepobudol a očakávane sa vrátil späť aj so stiahnutým chvostom.

Total Recall 2070 - Restitution (1999) (epizoda)

Zavŕšenie predchádzajúcej epizódy, ktoré nadväzuje hneď na niekoľko predchádzajúcich epizód a vytvára viditeľnejšiu prepojovaciu sieť naprieč seriálom. Nechýbajú ani slušné akčné scény a divák je istý čas držaný pekne v napätí, či dôjde alebo nedôjde k zrade.