Goemon (2009)

To, co bych neodpustil vysokorozpočtovému filmu americké produkce, v Goemonovi velmi rád přehlédnu. Triky stály za prd. Ale tento film nestál jen na nich, takže proč nepřimhouřit oko. Zvlášť když jich tam bylo opravdu požehnaně a výrazně se podílely na zajímavém vizuelu celého filmu. Příběhu tento polokomiksový look velmi slušel, herci odvedli kus dobré práce a navíc nebyl scénář tak pitomý, jak by klidně mohl být. Takže paráda. A pokud se vyžíváte v intrikaření, tak budete vysloveně nadšeni. Hodnocení 70%

Vetřelec ³ (1992)

Když se podíváte na režijní filmografii Davida Finchera, zjistíte že všechny jeho filmy vysoce převyšují průměr. Jenže...ve Vetřelci 3, se pustil do pokračování série, která se stala legendou a jejíž první dva filmy nasadily laťku pekelně vysoko. I když je mi to líto, tak musím konstatovat, že nejenže laťka zůstala nepřekonána, ale nedošlo ani k pokusu o její překonání. Chápu, že vynikající režisér jakým Fincher bezesporu je, si chce filmovat po svém. Chápu i scénáristu, který se nechce nechat vmanipulovat do obehrávání starých motivů. Ale nepochopím producenty, kteří nakonec vzali střih do vlastních rukou a z vize režiséra, udělali kompromisní slátaninu. Zatímco Cameron se rozhodnul pojmout pokračování Vetřelce jako akční jízdu, Fincher používá aliena spíš jako vzteklého psa, který naruší zaběhnutý chod věznice a jeho zabijácké choutky slouží jako záminka, pro odkrývání charakteru postav. A ano, jako vězeňské drama to funguje dobře. Ovšem sci-fi, horor je to mizerný. Pokud je na scéně digitální alien, je to bída a potvrzuje se pravda, že počítačové nuly a jedničky, dobrou masku ještě stále nepokoří. I když tuto nedokonalost vynahrazuje skvělá práce s kamerou, po asi čtvrtém shlédnutí, ubírám svému předchozímu hodnocení jednu hvězdu. Vetřelec 3 sice není úplně špatný film, ale je o několik levelů pod Vetřelcem a navíc svým mrzkým koncem, nepřímo dohnal tvůrce pokračování, k provádění scénáristických kotrmelců. Takže nepřímo nese i odpovědnost za nepříliš zdařilého Vetřelce: Vzkříšení. Od tohoto dílu, to jde s alienem pěkně z kopce. PS: Po shlédnutí režisérského sestřihu si člověk uvědomí, že svůj díl na kvalitách tohoto filmu nesou jak producenti, tak nezkušený Fincher. A že je to velká škoda, protože trojka má mnoho dobrých momentů.

Vetřelci (1986)

Pokud jste sledovali zrod této legendy chronologicky, jistě jste si všimli, že film Vetřelec byl spíš ponurý horor, než akční nářez. Prostě taková seznamovačka s jedním milým parazitem. Mohlo se natočit pokračování v podobném duchu, ale naštěstí se tak nestalo. Většina z nás si po Alien říkala, co že je to vlastně za týpka. Kudy chodí, tudy kouše, stolovací návyky nic moc... . Autoři scénáře Aliens se rozhodli tuto zvědavost vyslyšet a vetřelce nám pořádně představili. K tomu jim náramně posloužila lidem tolik vlastní hamižnost a podceňování neznámeho. Takže už víme, že to nejsou zrovna demokrati, ale že žijí v monarchii v čele s královnou. A že monarchii jen tak cvaknutím spouště u samopalu, nesesadí ani parta mariňáků. Také víme, že včas utéct je sice dobrý nápad, ale mnohem lepší je zůstat doma a nikam neletět. Dvojka nemá zdaleka tak hutnou atmosféru jako Vetřelec, ale bohatě to vynahrazuje napětím a akcí. Skvělá ukázka rozdílných přístupů k podobné látce, naštěstí se stejně výborným výsledkem. Je spousta důvodů, proč může být i tento film pětihvězdičkový. Cameron spojil akci s poctivou filmařinou a svým pověstným perfekcionismem. Takže posunul křenícího se vetřelce jemným plácnutím po zadečku, vstříc dalším konfrontacím se šťavnatým lidstvem. Nejlepší outspace masakr všech dob. Ale... i když dávám plný počet zubů, tak na prvního Vetřelce, Cameronovi Vetřelci nemají. xxxxxx Po shlédnutí director's cut jdu s hodnocením dolů. Zatímco první půlka filmu je skvělá, mám za to, že v té druhé mohlo být naopak ještě dalších 15 minut ušmiknouto.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Některé filmy potřebují čas, aby jim člověk mohl přijít na chuť. Dal jsem tedy Vetřelci: Vzkříšení šanci a podíval se na něj dokonce už potřetí. Jenže předtím jsem se mrknul na Vetřelec a taky na Vetřelci a pro jistotu i na Vetřelec 3. Ve srovnání s jedničkou a dvojkou, povzbuzuje čtyřka pouze k útrpnému pousmání. Béčkový scénář a místy zesměšňující režie, jsou hlavním důvodem, proč není čtvrtý film o vetřelci horor. Další věc, která filmu škodila, byla překvapivě hudba. Resp. některé momenty, které měly podtrhnout rádoby dramatickou scénu, vyzněly právě díky hudbě směšně. Triky byly buď vynikající, nebo hrozné...speciálně posledních 10 minut. Jinak bylo obsazení fajn a Sigourney Weaver konečně dostala možnost ukázat, že je dobrá herečka. Její role Riplyové, přerostla ze studené mrchy, přes neohroženou bojovnici a zdeptanou fatalistku, v dramatickou a nejednoznačnou osobnost. Ostatní herci jí vcelku slušně sekundovali. Škoda jen, že Jeunet neobjevil Audrey Tautou dřív, aby jí mohl nahradit divně hrající Winonu Ryder. Ron Perlman perlil jako vždy, skoro to vypadá, že si dialogy pro své postavy píše sám. Přestože nápad jak vrátit Ripley do hry nebyl špatný, tak Vetřelec: Vzkříšení, do rodiny filmů o alienech moc nezapadá a fanoušky tohoto věčně se usmívajícícho fešáka, jistě nenadchne.

Cashback (2006)

I přes trochu pomalejší rozjezd, který by nejednoho mohl přimět ukončit to trápení předčasně, jsem nakonec spokojený. Nebýt těch prvních deseti uplakaných minut, kdy nás Ellis nutí sledovat Bena trápícího se rozchodem, dal bych s radostí 5*. Nakonec se totiž Cashback překlopil do úsměvného, milého příběhu o poněkud trouboidním mladíkovi a jeho cestě za štěstím. Díky osazenstvu obchodního domu kde pracuje, není film utahaný, ale dokonce je místy i vtipný. Cashback má bezelstnou atmosféru, kterou nenarušuje žádný padouch a tak nezbývá než jen sledovat, jestli si to nakonec Ben nezkazí sám. Hodnocení 87%.

Hledám Amy (1997)

Spousta nadšených reakcí a občas střízlivé hodnocení. Podle mého názoru, by to mělo být v opačném poměru. Dva vtipné okamžiky a pár kapek romantiky, zcela pohřbila záplava žvástů, ze které by se dalo vybrat sotva deset minut zajímavých dialogů. Postavy velmi často balancovaly mezi syrovou realitou a nepravděpodobnými reakcemi. Chápu nadšení požíračů popcornu, protože Hledám Amy působí jako film, který má hloubku a děj a přesto člověk všemu rozumí, aniž by musel příliš přemýšlet. Jenže toto téma se dalo zpracovat mnohem, mnohem líp a neuškodilo by, kdyby si roli Holdena zahrál někdo jiný. Affleka mám rád, ale tady působil...tak nějak ztraceně a mimo. Stejně tak Alyssu, by mohla ztvárnit sympatičtější a hlavně zajímavější herečka, než J. L. Adams, která sice odváděla slušný výkon, ale... . Hodnocení 60%

Země ztracených (2009)

Nemůžu se ubránit podobnosti s Caveman, kde zaperlil podobným způsobem Ringo Starr. Celá Země ztracených se nese v duchu parodie. Ale neptejte se mě kterých filmů. Je to podivná směsice dobrých a trapných nápadů, slušných a příšerných triků a řízeného paherectví, které staví na jednoduchém scénáři. A přesto je to vcelku sympatické a zábavné.

Identita (2003)

Kdyby vypnuli elektřinu, nebo kdyby se mi nutně chtělo čůrat a odešel bych od filmu cca 5-7 minut před koncem, nejspíš bych dal 4*. Identita má výbornou atmosféru a ucházející příběh, který vás sice nenutí přemýšlet, ale pokud se necháte vést a pouze pozorujete co se děje, tak vás zaujme. Hned od začátku máte pocit, že všichni protagonisti jsou více, či méně šibnutí a až do poloviny filmu odhadujete kdo z nich je, resp. není zabiják. Do té doby vše funguje výborně. Jenže pak přijde okamžik, kdy příběh klopýtne a i když pak dlouho balancuje na pomezí akceptovatelnosti, ve finále spadne s těžkým žuchnutím do latríny po okraj plné dalších slušných filmů, které jsou zprasené debilním koncem. Pokud si chcete film užít a překonáte zvědavost, doporučuji ukončit sledování v okamžiku, kdy od Cusacka uslyšíte větu, "viděl jsem tebe".

Vzhůru do oblak (2009)

Pixar sem a Pixar zase tam...cokoliv udělají, vzbudí pozornost. A oprávněnou. Chtělo by se říct, že si toto studio, posouvá každým filmem laťku výš a výš. Jenže ono to nejde donekonečna. Vzhůru do oblak, je v kontextu s ostatními filmy Pixaru, co se týče zábavnosti, asi nejslabší. Ale na druhou stranu naznačuje ohromný potenciál animovaného filmu. Dělat animáky o zvířátkách, skýtá jakous takous jistotu, že cílová skupina dětiček dá producentům solidně vydělat. Ale pustit se do příběhu spíš pro dospělé, zaujmout a přijít s něčím novým, to už chce odvahu. A za tuto odvahu, si Vzhůru do oblak zaslouží 5*. Ale pokud mám hodnotit film komplexně, tak posledních 20 min. se mi vůbec nelíbilo a postavy psů mě vysloveně rozladily. Což ovšem v pohodě dorovná vynikající animace, dobré nápady i vcelku sympatické postavy. Škoda jen, že tvůrci zůstali v půli cesty mezi filmem pro dospělé a animákem pro děti.

Manželství po italsku (1964)

Filmy jako je Manželství po italsku se špatně hodnotí. Ve srovnání s tou hromadou rádoby komedií, či dramat, kterými nás dnešní filmaři zásobují, je nepatřičné hodnotit hůř než čtyřmi hvězdami. Jenže mě občas tento film nudil a nebýt skvělé Lorenové, třem hvězdám by neušel.