Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Sci-Fi

Recenze (2 211)

Nákaza (2011)

U málokterého filmu je důležitý kontext tak, jako u Nákazy. Kdo ho viděl před rokem 2020, resp. před rozšířením nákazy covidu, ten nejspíš podlehl té masivní mediální masáži mnohem rychleji. Já se z nějakého důvodu Nákaze vyhýbal až do dnešního dne, takže jsem covid vnímal míň vyděšeně a mohu s čistou hlavou porovnat, jak moc se už před deseti lety, tvůrci přiblížili skutečnosti. Asi by se dala napsat studie, jestli je scénář takové nákazy natolik predikovatelný, že se může s realitou téměř přesně překrývat, nebo jestli se prostě NĚKDO nenechal tímto filmem inspirovat a nešlo o cílenou akci. To už záleží na tom, kde se na škále důvěry pohybujete. Poslední dva roky mimo jiné přispěly k tomu, že se lidé vyhranili a jasně demonstrovali, jakou pozici ve stádě mají. Většina diváků se pohybuje někde mezi extrémem v podobě tupé ovce, která nekriticky přijímá jakékoliv nařízení a informaci z vládou ovládaných médií a druhým extrémem, kdy někteří lidé považují všechno za konspiraci. Tito nedůvěřivci pak stejně tupě následují kohokoliv, kdo jde proti proudu. Pro ty může být Nákaza skoro důkazem, že to někdo už před deseti lety naplánoval. Je až zarážející, jak moc to tvůrci trefili. Vlastně když tak o tom přemýšlím, tak jde spíš o instruktážní video, nebo zfilmovanou krizovou příručku, aby si všichni udělali představu, jak by to mohlo vypadat. Tomu by odpovídal i fakt, že taková koncentrace hvězdných jmen se nevidí ani v Avengers...snad je v tom snaha dostat tento film mezi co nejvíc lidí a dát mu váhu, aby to nebyl jen další thriller, jakých už pár natočeno bylo. Pokud tam ta ambice byla, stejně vzala trochu za své... nakonec se totiž tvůrci stejně neudrželi a procpali tam pár vyloženě hollywoodských scén, které asi měli diváka uklidnit, že je to "jen" film. U američanů totiž jeden neví, co je může opravdu zpanikařit. Umím si představit, že po tomto filmu vzrostl nákup železných zásob, dezinfekcí a roušek o stovky procent. I s odstupem, kdy jsme mírnější verzi nákazy všichni zažili, je totiž tento film zneklidňující díky tomu, že popisuje jak snadné je pandemii vyvolat, jak málo stačí lidem k tomu, aby se chovali jako zvěř a jak složité je v celosvětovém měřítku, dostat nákazu pod kontrolu.

plakát

Love, Death & Robots - Jibaro (2022) (epizoda)

Tato epizoda mezi ostatní moc nezapadá. Je to fantasy/mysteriózní úlet o střetu hluchého vojáka a jakési bytosti. Výrazový tanec je působivý, ale já osobně jsem moc neocenil divokou kameru a zvuk, který měl evokovat paniku na obou stranách. Přetože bylo až nepříjemné to sledovat a poslouchat, v závěru jsou tam silné emoce. Převládá smutek...bez patřičného vysvětlení, sice nedával útok bytosti smysl, ale zato chování vojáka už bylo v režimu, který všichni známe. Konec byl tvrdý a surový...sdělení obdrženo.

plakát

Love, Death & Robots - V klenutých sálech pohřbený (2022) (epizoda)

Uspěchané. Jak co se týče likvidace týmu, tak závěru. Vlastně je to jen jeden velmi dobrý a silný moment, obalený v působivé atmosféře a graficky atraktivním prostředí. Celovečerák by mě ale v tomto duchu nebavil.

plakát

Love, Death & Robots - Masonovy krysy (2022) (epizoda)

Zábavná hříčka, kde vysloveně doufáte, že to skončí...tak jak to skončí. Změnit názor a udělat nakonec správnou věc, je ctnost, která není vůbec samozřejmá.

plakát

Love, Death & Robots - Roj (2022) (epizoda)

Neskutečná animace, ale na to v jakém prostředí se to odehrává, je příběh poněkud fádní a předvidatelný. Přitom první třetina byla parádní. Závěr byl utnutý dost necitlivě, jako když spisovatel zmuchlá stránku s povídkou, se kterou není spokojený a hodí ji do koše.

plakát

Love, Death & Robots - Tým zabijáků (2022) (epizoda)

Co k tomu dodat? Střet komanda se zabijákem, který se vymkl kontrole. Nadávky, krvavá jatka, střílečka... . Nic víc, nic míň.

plakát

Love, Death & Robots - Noc mini mrtvých (2022) (epizoda)

Vlastně pravý opak předchozí epizody. Tady jde o víceméně zábavné a zrychlené nic. Moc pěkně udělané, ale obsahově poloprázdné připomenutí pomíjivosti a především nicotnosti naší planety ve vesmírném měřítku.

plakát

Love, Death & Robots - Tep toho stvoření (2022) (epizoda)

Je jasné, že tohle není pro každého. Psychedelická a současně poetická povídečka, která jde pod povrch. Prioritně nemá ohromit obsahem, ani zpracováním, ale přesto má vyvolat především emoci a to se v druhé půli podařilo. Melancholická fůze stroje a vědomí.

plakát

Love, Death & Robots - Děsivá výprava (2022) (epizoda)

Parádní atmosféra i animace, jen ten příběh mi připadal docela přitažený za vlasy...i v rámci žánru mi připadá divné, proč se ta potvora usadila v podpalubí lodi, i ten způsob komunikace... . Nějak mi v tom něco vadilo.

plakát

Love, Death & Robots - Tři roboti: Strategie úniku (2022) (epizoda)

Staří známí roboti z první série, opět na exkurzi světem, ve kterém lidstvo vyhynulo. A znovu se vcelku vtipně podivují nad absurdním chováním lidí, které tomu předcházelo. Na zahřátí fajn epizoda.