Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Sci-Fi
  • Animovaný

Recenze (2 923)

plakát

Futurama - Až na dno (2023) (epizoda) 

Z nekorektní hravosti se stala trochu zoufalá snaha to nepodělat a dodat neškodný animák i pro nefandy. Smrdí to stejným humrorem, jako Disenchantment. Tzn. zatuchle neostrým žvaněním přitrapnělých kravin. Za mě, se tahle řada nepovedla a nemyslím, že by to vylepšil český dabing. Kouzlo staré Futuramy je pryč, asi byla ta pauza moc dlouhá a tvůrci se posunuli jinam .. . .

plakát

Bílá paní (1965) 

"Na co potřebujeme strašidla, když máme národní výbor?"...., .... "Vždyť tady žádnej most není!  Furt s tou pravdou...drž hubu a plav!!". Jasně trezorová záležitost, plná narážek na poměry socialismu. Dnes už je to jen vtipné a absurdní, ale tenkrát bylo obrovsky odvážné takový film udělat. Přestože je až po okraj nacpaný tehdejšími hvězdami... včetně těch, které byly v přízni strany, cenzory to neobměkčilo. Zvlášť v první půli bylo těch rýpanců požehnaně. Ale aby bylo jasno, Bílá paní není jen politickou satirou, ale i velmi dobře zpracovanou fantasy-komedií s výbornými triky. Společně se Světáky a Nocí na Karlštejně, je Bílá paní jasným důkazem, že Podskalský byl jeden z našich nejlepších režisérů.

plakát

American Horror Story - Multiply Thy Pain (2023) (epizoda) 

Opět solidně natočené, znepokojivé, ale samozřejmě je brzy soudit, jestli se z toho vyklube další řada, kde forma válcuje obsah. Scény, které jsou jen na efekt, tady ale zatím prim nehrají, tak uvidíme.

plakát

Batman: The Doom That Came to Gotham (2023) 

Díky vyfikundaci, nebo chcete-li vychytávce zvané prostě Elseworlds, mají tvůrci neomezené možnosti jak naložit s DC postavami. Vysílají je do jakéhokoliv času i událostí zcela bez vazeb na cosi, co je honosně nazvané kánon. Batman se už v komiksech utkal s Jack Rozparovačem, Drákulou, nebo třeba s Predátorem. Je jen otázka času, kdy si to rozdá se Santou Clonem. Ale popravdě, já to vítám. Je to příležitost pro šikovné tvůrce a díky nim existuje i svět, kde Batman a Superman vyrůstají jako bratři v jedné rodině, nebo je Superman vychováván opicemi...jakože Tarzan. Je velká škoda, že se filmy DC drží tak moc kánonu a ve snaze budovat širší universum po vzoru konkurence, nevyužívá potenciál Elseworldu. Batman: The Doom That Came to Gotham je jedna z výjimek. Zprvu jsem ale moc nadšený nebyl...začátek jako z Věci, přešel do Lovecraftova Cthulhu a ještě do toho byl zamotaný Ra's al Ghul, démoni... . Skoro práce spíš pro Constantina, než Batmana. Navíc se v první třetině nakupilo pár hloupých chyb. Když s Brucem 20 let putují po moři mladí lidé, napadne vás, proč si na cestu bral mimina. A také, že pokud se B. Wayne po dvaceti letech vrátí a hned druhý den se zjeví Batman...nebylo by to podezřelé snad jen těm z Daily Planet (...kteří díky skvělému maskování-brýlím nepoznali, že dělají se Supermanem). Jenže tyto věci záhy přestaly být důležité, protože tvůrci stvořili poměrně zajímavý svět, který v rámci příběhu o historii Gothamu a příchodu Cthulhu, nabídl neotřelé originy nejen pro typicky batmanovské postavy jako Pinguin, Ra's al Ghul, Poison Ivy nebo Harvey Dent, ale taky třeba pro Green Arowa a překvapivě i Waynova otce. V tomto ohledu mě to potěšilo, byť se za znalce ani fanouška DCU nepovažuji. Naopak o to víc mě překvapuje, jak s takovým potencionálem filmová divize (ne)zachází. Je tedy fajn, že Batman: The Doom That Came to Gotham dostal aspoň animovaný film. Scénář je solidní a šikovně využívá divácky známé motivy, ale zároveň na diváka neklade nároky...nemusí mít DCU nastudováno. Vlastně by to mohlo fungovat i bez Batmana, resp. scénář by obstál i jako samostatný Cthulhu film. Nicméně tohle spojení s Batmanem vypadá moc dobře, má temnou atmosféru, ne tak úplně happy konec a najdou se i dobré hlášky, jako: "za jiných okolností bychom mohli být spojenci, možná přátelé", pronese ona. Na to jí Batman probodne srdce a odpovídá: "jenže moji přátelé často umírají". Velmi dobrá druhá půle a neotřelé motivy, se rovná 4*. Lepší než většina hraných předražených DC digistupiďáren. Od DC nefandy, je to velká pochvala.

plakát

Asteroid City (2023) 

Díky tvůrcům jako je Wes Anderson si připomínám, že Hollywood není jen fabrika na plytké, propagandistické, morálně závadné a časožroutské slaboduchárny. Patří mezi asi deset režisérů, jejichž práci sleduji. A to i přestože jeho filmy nepřijímám bez výhrad; i přes některé momenty které mi nesednou, je pro mě filmařskou živou vodou. Jsem divný chlápek zrozen ve znamení Střelce. Wes Anderson píše postavy, které mluví mým jazykem. Bez obalu, dialogy jsou úsporné, postavy říkají co si myslí bez ohledu na následky a reakce okolí. Komunikují bez přetvářky a intrik, které si mnozí lidé pletou s "dobrými způsoby a slušností". Nejde o plané žvatlání, ale naopak o něco, co si lidé říkají, když k sobě mají blízko. Když se nebojí obnažit, když se chtějí sdílet. Je možné, že je to vliv "texaství", protože se to vyskytuje podezřele často právě u rodáků z této specifické oblasti. Nu a pak tady máme skvělý vizuál a formát, ve kterém se prolíná to nejlepší z divadla a filmu. Vynikající herce, kteří jsou i kvůli dvěma minutám ochotni v jeho filmech účinkovat....hádejte proč? Protože být toho součástí je otázka herecké prestiže...kvůli takovým filmům si mnozí herci tuto profesi vybrali. Astronomické sumy za popcorňárny, jsou často náplast za zpronevěření se herectví....tomu opravdovému. Aby pak mohli přijmout roli v něčem... . Asteroid City má vše, co mám na tvorbě Andersona rád. I přes ten formát - film o divadelní hře, je po dlouhé době snímkem, který je vstřícný i vůči popcornářům. Pro ně to sice bude jeblý art, ale má potenciál zabavit i vydunělé hlavy. Všichni herci do jednoho jsou skvělí, vizuál je vymazlený....když tohle většině diváků stačí u mainstreamových filmů....na co by si tady chtěli stěžovat? Na divoký a zmatečný závěr? Ano, to dává smysl. Na občasné manýry...kdy už bylo těch "zákulisních" scén nadužíváno? Jo, taky bych meeting s herci vystřihl. Ano, Wes Anderson mi opět nedodal film, ze kterého bych byl nadšený od začátku do konce, ale stejně mi udělal radost, pobavil mě a stále zůstává v mé TOP 10. A budu se i nadále těšit na další jeho film.

plakát

Nocebo (2022) 

Opět se vyplatilo sednout k filmu a vědět jen, že jde o Thriller / Psychologický, ve kterém hrají Eva Green a Mark Strong. Pokud se dokážete vhodně zpomalit a soustředit bez odbíhání, nebo vyrušování kolemů, tak ten potenciál vás drapnout a vmáčknout vám do hrudi tíživou atmosféru, tak to v sobě Nocebo má. A to je pro tento film, společně s výkony herců klíčové. Obsahově nejde o nic moc originálního a důvtipnější člověk vcelku brzy rozklíčuje oč jde. Přesto si dlouho nebude jistý záměrem jedné z postav, resp. invencí scénáristů, protože od první minuty je zřejmé, že tvůrci vědí co a proč dělají. Všechno funguje moc dobře, žádný nesmyslný, nebo rušivý moment jsem nezaznamenal. Ale možná bych si ho ani nevšiml, protože Eva Green. Nejde o to, že je to krásná ženská...tady je to vedlejší, protože na roli Christine bylo potřeba hlavně špičková herečka. Což Eva rozhodně je, jak už v mnoha rolích potvrdila. A když píšu A, musím zmínit i B, což je Chai Fonacier. Když vedle sebe stály malinká podsaditější Filipínka a relativně vysoká, štíhlá Evropanka, mohlo by to zvlášť na muže působit jen jako velký kontrast, ale díky tvůrcům jste vnímali spíš sílu, která z nich vyzařovala a také moc a bezmoc, která je obklopovala. Ta byla kontrastní hlavně vůči scéně, která ukáže jak to bylo "předtím". Nízké hodnocení považuji za selhání diváků, kteří se nejspíš pod vlivem trailerů navnadili na horor...přestože tvůrci nic takového nenabízí. Jde o thriller s velmi slušnou atmosférou, který staví především na hereckých výkonech a precizní filmařině. Ne na tricích, ne na twistech, lekačkách, gore výjevech. Samozřejmě má také přesah, který nejspíš pár diváků, vlastníků textilu z Filipín nenadchl. Ale i kdyby tento film vznikl právě proto, aby konzumenty ze západu upozornil na fakt, že za jejich pohodlí a blahobyt teče pot a krev jinde...je to podle mě v pořádku. Suma sumárum, velká spokojenost, vlastně nemám co vytknout-nenudil jsem se ani minutu. Je to u mě tak na 90%, ale když vidím to podhodnocení...vyšroubuji to na full.

plakát

Futurama - Jak jsem se stal hračkou (2023) (epizoda) 

Každý druhý má pocit, že jde o tvůrčí úpadek, ale spousta fanoušků si vytváří očekávání a jsou natolik zkostnatělí....v zajetí svých "pravidel", jak má probíhat třeba vztah Leely a Frye, že přišli o nadhled a neumí se nechat pobavit další pitominkou, která je přitom tak okatě přehrávaná....tvůrci pro jistotu naznačují těmto TV fanprudičům...to je vtip, vy buřtosauři! Vyšší hodnocení nedám jen kvůli uspěchanosti některých pasáží, díky kterým tato epka působí neosobně...jako generovaná UI.

plakát

Blue Beetle (2023) 

Black Panter pro Afroameričany, Shang-Chi pro komunitu asijských Američanů, Ms. Marvel pro americké muslimy ...přitom nejpočetnější národnostní skupina v USA jsou Hispánci/Latinoameričani, tak kde to vázne? Jediný hrdinský, či superhrdinský film s compadros je kreslený Spider-man. A možná tak ještě Zorro mstitel. Jinak se to v komiksech jen hemží otrokáři a imperialisty. A to je řeč převážně o Marvelu ... . DC zatím zaostává mnohem víc....proč už dávno nevznikla Supergirl se Salmou, nebo Penelope? Proč se v Batmanovi neobjevil Del Toro, nebo třeba Peňa? Superman s tváří D. Treja by byl taky pecka... . No, co už. Teď tady máme Bugmana. Další přírůstek do Insekt Team America, kde už si hoví Ant-man, Vesp, Spider-man... . A jak si oproti svým hmyzím kolegům Modrobrouk vede? Co se týče originu, tak příběh je nejtuctovější z tuctových a to včetně úmrtí člena rodiny...je neuvěřitelné, že všechny komiksové postavy musí být zdeptaní sirotci, nebo musí projít traumatem z úmrtí některého z rodičů. Asi je to má posílit a jinak by to nešlo. Superman je v tomto nepřekonatelný...ten příjde o rodiče, druhého otce a ještě celou rodnou planetu... . Blue Beetle může být v klidu, protože mu pořád zbyla velká část rodiny, která je ústředním motivem celého příběhu. Naštěstí to není tak otravné, jak by se mohlo zdát a dokonce se najde i pár vtipných momentů. V tom má brouk blízko k pojetí prvního Ant-mana a to včetně prvního testování schopností. Ta odlehčenost je na místě, divák pak snáz odpustí, že se jede podle notně ohraných notiček a že je toho CGI opravdu hodně. Z toho poblikávání a světýlkování se chtělo mým očím blinkat. Zvlášť v závěru, už na mě bylo té svítivé modré a červené moc. Jinak co dodat...je to lepší než třeba poslední Transboti a co se týče scénáře, tak asi i než Black Hrouda a Flašinetář, ale pořád je to druhá liga...spíš krmivo pro jasnou a zanedbanou cílovku, než film na kterém by se mělo stavět, nebo by měl doplňovat nějakou rozsáhlejší ságu. Prostě jednohubka. PS: Vzhledem k tomu, že je mi toto etnikum díky svému temperamentu a naturelu mnohem sympatičtější, než "to druhé", ukřivděné, uplakané a protěžované, jsem možná smířlivější...pokud to tak nemáte, půl hvězdy z mého hodnocení ignorujte.

plakát

Invaze - Hlas z onoho světa (2023) (epizoda) 

Velikou slabinou této epizody, je ta nešťastná linka a Aneeshou. Nejen že je to velmi nesympatická postava, ale dění kolem ní je nezajímavé, bez atmosféry, dynamiky....je to ucintané a kazí to všechny epizody, kde se objeví. Vrcholem je opět závěr s Micuki a tentokrát stojí za zmínku i slušný úvod a linka s vojákem. Místy je to sotva za 1*, ale nemálo momentů za 4*... .

plakát

Ahsoka - Část 6: Daleko, předaleko (2023) (epizoda) 

Po minulé epizodě to tady bzučelo jak v úlu, samé superlativy a výroky jako best epizoda ever apod. Tak já tohle prožívám až teď, u této epky. Za mě má úplně všechno, co jsem měl rád na starých filmech a navíc i to, co mě bavilo u CW. V některém z tehdejších komentářů jsem se zasnil, že by bylo skvělé udělat hrané filmy o čarodějnicích, kde by se objevila Assaj Ventress, Savage, Bane (to už se bohužel vyplnilo u plechové hlavy). Tato epizoda je moc pěkný průnik směrem, který se mi velmi zamlouvá. Filoni je pro mě Santa, kterému se sprčil budík a nadělil mi dárek už teď. V této epce funguje všechno. Od luxusního, filmového vizuálu, přes obsazení herců, po scénář, který považuji za nejlepší v rámci dosavadních hraných seriálů. A to se dá čekat i velmi zajímavý vývoj v další epizodě. Parada.