Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Sci-Fi

Recenze (1 822)

Fešák Hubert (1984)

Díky tomuto filmu jsem si uvědomil jaké štěstí jsem měl, že pro mou generaci byly filmy pro pamětníky obsazeny takovými esy, jako byl např. Burian, Haas, Ferbasová a většinou šlo o opravdu zdařilé kousky. Jemný a inteligentní humor kolem solidního příběhu. Vcelku lituji diváky, kteří jako já viděli Fešáka Huberta poprvé. Těžkopádný příběh a vyčpělou režii nespasí ani skvělí herci, protože jejich role jsou šablonovité a dialogy nevtipné. Nadužívaná hudba, která měla evokovat staropražskou atmosféru taky nepomáhala. Velmi přeceňovaný a z mého pohledu neatraktivní film.

To já ne, to on (1980)

Inu není každý den posvícení. Ale Pierre tady selhává hned ve třech disciplínách a to zamrzí. Nápad to nebyl špatný a asi pět scén pobavilo, ale jako celek tento film nefunguje. A aby toho nebylo málo, nefunguje docela dlouho...minutáž je přepálená nejen na tehdejší poměry. Navíc ten závěr... . Škoda, komedií se točí jako šafránu a vypadá to, že v archivu francouzských komedií, už nic moc kvalitního co bych neviděl, prostě nevyhrabu.

plakát

Star Wars: The Bad Batch - Cut and Run (2021) (epizoda)

SW byly vždy cíleny na celou rodinu, takže asi nemá cenu lkát nad tím, že se Filoni vydal po "dudlíkové cestě". Zvlášť u animované divize. Když ale pominu roli padavanů a jejich mistrů, kde se není čemu divit, tak to začíná to být trochu klišé. Nacpat k tvrďákům děti a vyprávět akčnější babysiting story...to už tady bylo a není to tak mandalodávno. Snad se z Omegy vyklube víc, než jen bezpiňďouří miniklon a tvůrci mají v plánu rozvinout něco originějšího, než že jde o prototyp klonomanželky. Úplně vidím to finále, kde válka skončí a rozjede se výroba ženských klonů pro miliony klonovojáků, kteří najednou nebudou mít do čeho píchnout...tedy pardon, nebudou vědět co s volným časem. Pořád se mi to líbí víc než M, ale trochu se obávám, že výsledkem této série bude jen odhalení, podle koho byla Omega vyprojektovaná. Prostě se bude dobrodružně prchat před Impériem.

plakát

Život v barvě s Davidem Attenboroughem (2021) (TV seriál)

David Attenborough je živoucí legenda a jednou se stane i jeho život námětem pro zajímavý dokument. V kombinaci s přírodopisnými filmy od BBC, které vynikají skvělými záběry a relativně fundovaným výkladem by se tedy zdálo, že je úspěch zaručen a nebude co vyčíst. Jenže těch filmů vzniklo za ta léta mnoho a některé nasadily laťku pekelně vysoko. Aniž bych chtěl srovnávat a analyzovat, tak mi trochu vadí to roztahování do více epizod. Nemálo opakujících se záběrů a opakování již řečeného jinými větami svádí k doměnce, že byť bylo materiálu hodně, tvůrci by si s tímto tématem (v té obecné rovině) vystačili se dvěma hodinovými epizodami, nebo třemi čtyřicetiminutovými. Ale je to maličkost...u tak kvalitních tvůrců je možná lepší když něco přebývá, než když chybí.

plakát

Star Wars: The Bad Batch - Aftermath (2021) (epizoda)

Uz při prvním setkání s Bad Batch v CW jsem v komentáři psal, že je to skvělý potenciál pro celovečerák...pár měsíců a máme tady dokonce seriál. A jaký seriál! Skvělá animace, pár nových nápadů a opět celé SW universum otevřené pro spoustu příběhů. Bad Batch se tak mohou potkat se starými známými postavami z CW, takže snad nezůstanou ladem i záporáci jako Asajj Ventress, Cad Bane a hlavně Maul. Filoni opět potvrzuje, že jeho přínos pro SW je obrovský. Pro mě osobně byla tato první epizoda mnohem hodnotnější a obsahově plnější, než celý přehypeovaný Mandalorian. Konečně se zase mám nač těšit.

The Divide (2011)

Zavřít skupinu lidí do uzavřeného prostoru a sledovat jak se sami sežerou mě nebaví. Je v tom dekadentní zvrácenost. Poznání že pod tlakem je člověk schopen nevídaných zvěrstev, mě totiž ničím neobohacuje. Je to neustálé se přehrabování v kupě hnoje, které člověka přiměje jen k myšlence, že pokud Bůh stvořil člověka k obrazu svému, vyvstává otázka, jestli ho propustili za dobré chování, nebo z pekla, blázince, kriminálu prostě zdrhl. Je to napsané vcelku mizerně a natočeno nezajímavě, ale našlo by se pár silných momentů, které by dokázal šikovný mozek rozvést mnohem lépe, než jen do exibice lidské pokleslosti. Jenže tvůrci uvízli někde napůl cesty mezi psychologickým dramatem a polohororem. Třeba španělská Díra, byla v tomto ohledu mnohem zdařilejší a co se týče psychologie postav, tak pro mě je pořád ukázkovou prací Derabontova Mlha. Každopádně umím si představit, že po shlédnutí The Divide by se v podobné situaci chytrý člověk nezdržoval představováním a rovnou by spolupřeživší zredukoval na dva kusy...pěknou ženskou a snadno ovladatelného hňupa. To už se dají hrát i karty.

The Power (2021)

I když The Power nesklízí skvělé recenze, vůbec nepochybuji o tom, že by Corinna Faith nic na výsledném sestřihu neměnila. Přestože ani já nejsem vysloveně nadšený, tak na mě uděla velký dojem preciznost s jakou je tento film nejen napsaný, ale i natočený. Ano je tam spousta tmavých scén...ale ne bezúčelně. A ano, v některých pasážích ztrácí příběh dech...ale to jen proto, že si to nejlepší Corinna Faith nechala do závěrečných pár minut. A nakonec ano, od určitého okamžiku je to předvidatelné...jenže na tom nesejde, protože závěrečný výkřik dává slůvku power docela jiný význam. A pro mě osobně i povyšuje The Power z pouhého hororu, na psychologické drama. Kdyby byl tvůrcem muž, měl bych jisté pochybnosti, jestli jsem v si v tom nenašel víc, než sám autor zamýšlel. Jenže stačí trochu zapátrat na webu a bude vám jasné, že tahle paní měla vše promyšlené. A to se cení.

Rodina na baterky (2021)

Nabízí se srovnání s Croodsovi, nebo kterýmkoliv jiným animákem na téma rodina, protože právě ta je ústředním motivem. Ale ani ta "sci-fi" zápletka neodvede pozornost od toho, že jde o stokrát omílané klišé...rodiče nechápou své děti, děti nechápou, proč je rodiče nechápou...diváci chápou obě strany a blahosklonně přihlíží, jak to všem postavám nakonec dojde... .  Narozdíl od Croodsových, mě to tentokrát nějak minulo. Těch fórů totiž moc není a když jsou, nejsou až na pár výjimek chytré, ani cool. I když uznávám, že prasopes byl bezva a pošahaní roboti byli ucházející, jde o podivný mix, ve kterém se střídají docela infantilní scény se záchvěvy originality velmi nerovnoměrně. Osobně mám raději vyhraněnnější animáky, které se nebojí riskovat a přichází s něčím opravdu svěžím. Mitchells sice nejsou průměrný film, ale současně nejsou dost wow, abych si je někdy pustil znova.

Gundala (2019)

Oceňuji velkou míru autentičnosti, kdy se Anwar nesnaží kopírovat západ, ale naopak pracuje s originálním námětem z roku 1969. Gundala je totiž první vlaštovka Bumilangit Cinematic Universe (BCU)...což je indonéská obdoba MCU. Takže vlastně takový Iron Man. Tím ale veškerá spojitost končí, protože tady se pohybujeme v úplně jiných vodách. Nicméně společně se solidní akcí (indonésští kaskadéři si svou mzdu opravdu zaslouží) a pár vtipnými momenty, je právě ta neotřelost největší devizou filmu. Bohužel se to nedaří moc dobře prodat. Přerod Sancaky v Gundalu je fajn, člověk si nemůže nevzpomenout na Kick-Ass, nebo třeba Říkali mi Džigu, kdy se úplně obyčejní chlápci snaží popasovat s nově nabytými schopnostmi. Jenže sebelepší hrdina je bez pořádného padoucha poloviční. Syn blesků, jak je taky Gundala nazýván, stojí proti chlápkům s klacky a sekyrkami, které má pod palcem zjizvený korumpér... . Velkou slabinou je politické pozadí, které je zvlášť pro nás, obyvatele Babišstánu, jen takové senátorské škádleníčko. Záporáky lepší úrovně ale mohla reprezentovat smečka sirotků /nenechte se zmást, vyrostli z nich ukázkoví badaasové, kteří by si určitě zasloužili více prostoru. Vlastně by si zasloužili prequel v duchu Sebevražedného oddílu. Takže potenciál Gundala má a pro diváky přesycené západní šablonovitostí, by mohla být tato lehce patetická asijská kuriozita vcelku stravitelná. Přesto...i když jsem opakovaně viděl spoustu větších blbostí, podruhé už bych tento film vidět nechtěl... .

Mortal Kombat (2021)

Hry nehraju, takže pro mě je Mortal Kombat pouhým pokusem o reparát pětvadvacet let staré popkultovky. I jako adaptace hry je to velmi hloupý film, což by ničemu nemuselo vadit, pokud by se podařilo diváky zabavit zajímavými souboji, hudebním podmazem, hláškami.... . Bylo to tam a v solidní kvalitě, ale přesto se žádné tvůrci slibované wow nekoná, protože jako film to prostě nefunguje. Určitě je to mnohem lepší kousek než Andersonovo Monster Hunter, ale pořád je to jen prostoduchý klip, který nemůže ani nepříliš náročného diváka nadchnout. Možná by tomu pomohlo velké plátno, ale v mém případě by to na víc než průměr stejně nestačilo.