Diktátor (1940)

Chaplin ve své vrcholné formě,tentokrát útočící na diktátory osobně i na jejich diktátorské,tedy totalitní společnosti.Jako kritik je nemilosrdný a opět velmi zábavný.Některé scény a gagy jsou opravdu neuvěřitelné a k popukání.Nutno dodat,že pro generace,co nezažila válku to není tak sugestivní,jako pro ty,co válku zažili.A jak to muselo působit ve své době bych opravdu chtěl vidět.Válečná komedie s prvky dramatu je opravdu kritika samovládců se vším všudy,nemilosrdná a zdrcující.A taky sakramentsky zábavná.A naplno ho dokáží docenit jen Ti,kteří v něčem takovém žili,to je samozřejmě jasné.Já to beru jako zpracování obrazu doby Chaplinovým filmařským okem a to se povedlo.Mám jen drobounké výhrady k posloupnosti jednotlivých scén,které do sebe místy úpně přesně nezapadají a malinko "pokřivenému"konci,ale není to nic zásadního,takže dávám 90% a doufám,že taková doba nás už nikdy nepotká.

Světla velkoměsta (1931)

Začína zvuková éra ve filmu a Chaplin přichází s tímto filmem,který je možná trochu opomíjený.Ano,za nejlepšími Chaplinovými skvosty ("Cirkus","Moderní doba","Kid","Diktátor","Světla ramp"))možná malinko zaostává,ale pořád je to Charles ve svém příjemném hávu a balení.Je to vlastně romantické komedie s prvky dramatu,kde je poslepováno několik opravdu vtipných scén a zasazeno do mírně kritického pohledu na život té doby.Několik scén je opravdu nádherných(večírek,boxerské představení)a budeme si je pamatovat navždy,stejně jako velmi jímavou a také velmi silnou rovinu filmu se slepou květinářkou(Virginia Cherrill je opravdu úžasně přirozená).Chaplin byl sociální a společenský kritik své doby,ale uměl při tom zamyšlení pobavit a rozesmát,jako málokdo jiný a jeho filmařství bylo příchodem zvukového filmu podrobeno opravdu těžké zkoušce,protože on byl především komik a příběh vyprávěl pomocí mimiky,gest a ztvárněním scén.Ano tenhle film je černobílý a němý,ale je velmi lidský,nápaditý a příjemný.Možná není tolik známý,protože není tolik zábavný,jako Chaplinovy slavnější kousky.Ano,chvílemi je to opravdu groteska trhající bránici a chvílemi drama,jak vyšité,takže ta mírná nevyváženost může někomu vadit,ale co chtěl Chaplin říct,je myslím jasné naprosté většině.Vzhledem k ostatním Chaplinovým kouskům dávám 85% a je to další příklad toho,jak i po takových letech nemusí film ztratit nic se svého filmařského kouzla.

Můj otec George Voskovec (2011)

Dokument o Jiřím Voskovci,který tu už dlouho chyběl a který mapuje jeho život v USA.Divák se z něho dozví spoustu nových a zajímavých věcí(jak se například nemohl uplatnit ve filmu,kvůli svému přízvuku),které Voskovec po příchodu do Ameriky zažíval a hodně o tom,co dělal a jak se uplatnil třeba na divadelní scéně(včetně několika ukázek jeho skvělého divadelního herectví).Osobně jsem se dozvěděl spoustu nových informací,nejen o Jiřím Voskovci,ale i o jeho životě v zámoří a jeho práci.Tohle už mělo být natočeno dávno,,protože Jiří Voskovec bezesporu patří mezi československou hereckou elitu.Režisérka Libuše Rudínská prokládá pohled na Voskovcův život rozhovory s lidmi,kteř ho znali a mapuje tak částečně i jeho emoce,chování a sny.Trochu mi tu scházela(pro srovnání)linie Werichovy tvorby po odchodu Voskovce do Ameriky.I když je to známé,patřilo by to sem.Jinak co se týče technických kvalit dokumentu,musím říct,že do kin se moc nehodí,neb na velkém plátně je vše vidět a slyšet a tenhle film technicky patří do velmi slabého průměru,jak co do kvality obrazu,tak do kvality zvuku,takže se hodí spíše do televize,kde by si ho ale většina lidí neměla nechat ujít.Opravdu se hodně dozví.Protože mi tam nějaké informace sem a tam scházely a technicky se nejedná o žádný zázrak,koukám-li na to,jako na film pro kino,dávám 70% a Amerika je holt Amerika.

Bláznivá střela - Amerika v ohrožení (2008)

Podle českého překladu čtvrtá"Bláznivá střela"(s tou to ale nemá opravdu nic společného,snad kromě Leslieho Nielsena)opět v rukách Davida Zuckera,tentokrát jako úlitba teenegerům.Nutno říct,že ne moc povedená.Ne,že by to nebylo místy vtipné a zábavné.I několik skutečně dobrých nápadů se tu najde(jak se na Zuckera sluší) a takové parodování Michaela Moorea(který vypadá,že spapal všechnu moudrost světa a myslí si,jak není objektivní)je opravdu nápadité a vtipné.Potíž je v tom,že to nějak nedrží pohromadě a je v tom příliš(anti)-amerikanismu a americké(anti)-politiky,takže pro neameričany to není ani zajímavé a vtipné jen částečně.Sama představa,že Moore natáčí dokument podporující terorismus mě opravdu pobavila a po chvíli přemýšlení,jsem dospěl k závěru,že by mě nepřekvapilo,kdyby to opravdu udělal(což už by žádná parodie samozžejmě nebyla-to jen tak na okraj).Chápu,že chtěl Zucker trochu Ameriku zkritizovat,nebo spíš americkou společnost a politiku,ale neudělal to zrovna dobrým způsobem.Chvílemi jsem se dost nudil a opravdu vtipných scén je tu jen pár.Za těch pár dobrých nápadů dávám 35% a chtělo by to nějaký svěží vítr do těchto zatuchlých vod.

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

Třetí"Bláznivá střela"a třetí kriminální parodie se vším všudy.Kvalita nám opět trochu klesla a přibylo fekálního humoru(trapné a zbytečné,bohužel u dnešních rádoby komedií zcela běžné).Několik scén je opravdu povedených a velmi vtipných(předávání Oscarů)a Leslie Nielsen je tady stále ještě cekem zábavný a koukatelný.Scénář je opět velmi jednoduchý a film několikrát spásně zachraňuje několik vtipných a zábavných momentů.I když se k tomuhle dílu nebude vracet tolik divákuů,jako k dílům předešlým,pořád jde o zdařilou parodii a to hlavně s přihlédnutím ke dnešní komediální tvorbě.Dávám 60% a jen říkám škoda,že na režisérské stoličce nezůstal Zucker,protože Peter Segal nic extra nepředvedl a odvedl"jen"standartní práci.

Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991)

Druhá"Bláznivá střela",tentokrát trochu více"bondovská",ale pořád v první řadě parodie a to pořádně praštěná.Vše tu celkem funguje,i když občas ztrácí dech a už není tak vtipná jako ta první.Je tu spoustu nových a originálních nápadů(kde je Zuckerové berou by mě opravdu zajímalo) a třeba milostná scéna je opravdu k popukání.Scénář místy trochu skřípe a Zucker to místy přežene,aby se potom zbytečně dlouho(na parodii)nic nedělo,ale pořád je to velmi slušná a nadprůměrná zábava,která pobaví a rozesměje.Tentokrát to Frank má u mě za 65% a spousta dnešních tvůrců parodií by se tady mohla učit.

Bláznivá střela (1988)

Akční,kriminální komedie,vlastně parodie,která,ač nejsem příznivce parodií,patří mezi to nejlepší,co v žánru vzniklo.Trio Zucker-Zucker-Abrahams tady ukazují,že se opravdu dá natočit vtipná parodie,s odkazem na spoustu filmů,která není nechutná,trapná a nudná.Samozřejmě velkým základem je,že člověk zná co nejvíce parodovaných snímků,protože jen tak si film opravdu vychutná.Samozřejmě scénář je velmi jednoduchý a má účel jen v tom,jak zparodovat tu ktero scénu a nějak je propojit.To se tu celkem daří,i když pár nelogičností a hluchých míst se tu najde.Spousta toho zachraňuje Leslie Nielsen,který je tady opravdu vtipný a zábavný.Myslím,že většinu diváků to slušně pobaví a rádi se do tohohle praštěného policejního světa občas vrátí.Já dávám 75% a bobr byl opravdu pěkný.

Yes Man (2008)

Komedie o rozvedeném chlápkovi,který se rozhodne svůj život od základů změnit tím,že na každou žádost a prosbu odpovídá slovíčkem"ano".Film má pomalejší rozjezd,ale jakmile nabere tempo,je to opravdu slušná a zábavná komedie se vším všudy.Osobně mě nejvíc bavila ona romantická poloha,kdy hlavní hrdina,díky svému"ano"potká dívku,kterou by jinak nepotkal.Těšil jsem se,jak se jejich setkání bude vyvíjet a netěšil jsem se zbytečně.Spousta komických situací je samozřejmě založeno na "gumovém" Carreyho obličeji,ale naštěstí to režisér ani Carrey nepřehání a nikdy se to tak nedostane do oné roviny přeplácanosti a trapnosti.Carrey je totiž pro tuhle roli opravdu jako stvořený,neb jeho rozevlátost a bujarost,s jakou si"ano"užívá,je pro něj jako dělaná.Navíc to mezi ním a Zooey Deschanel příjemně jiskří,takže to není jen zábavné,ale i příjemně romantické.Scénář je celkem jednoduchý a místy příliš na Carreyho spoléhá a režisér Reed taky nevytáhne žádné eso z rukávu,ale pořád jde o zdařilou a nadprůměrnou komedii,na kterou se člověk jednou za čas rád podívá.Takže"ano" a 70% k tomu.

Zombieland (2009)

Akční horor,který je vlastně jakousi dobrodružnou,apokalyptickou podívanou.Režisér Fleischer neměl žádné velké ambice a nesnažil se o "nic extra",takže vše je zabaleno ve velmi zábavném hávu,s občasnými lekačkami a zombáckou krví.Musím říct,že jsem od filmu nic velkého nečekal a byl jsem velmi příjemně překvapen.Co se děje a proč se tak děje je vysvětleno několika jednoduchými větami(pořád říkám,že nemoc šílených krav je šílená)a jde se rovnou na věc.Je to zábavná jízda od začátku do konce,s několika poselstvími pro lidstvo samotné a opravdu hustými zombíky.Všichni hlavní herci jsou skvělí a Bill Murray je naprosto excelentní(škoda,že je ve filmu jen několik minut)a film posouvá o něco výše.Je tu spousta vtipných a vtipně-nechutných scén(nic pro slabší nátury)a akční sekvence jsou zvládnuté skvěle a s chutí.Finále filmu v lunaparku je opravdu vynikající a pomáhá filmu v závěru udržet tempo.Ano,jistě,příběh je jednoduchý a scénář prostý.Ale zpracování a přístup tvůrců k látce mě moc bavil,stejně jako apokalyptické záběry umírající civilizace.Škoda jen nevyváženosti příběhu a opravdu velmi jednoduchého(skoro bych řekl odfláknutého)scénáře.Také mohl být víc vykreslen profil hlavních hrdinů.I přesto jsem spokojen a dávám zombáckých 70% a jdu se mrknout,kdo to venku škrábe na dveře.

Nic proti ničemu (2011)

Filmová libůstka Petra Marka,která svou příslušnost k hnutí Dogma '95 opravdu nezapře,takže je to celé opravdu syrové,obraz je ve starém(a již nepoužívaném)formátu 4:3, kamera se ostří za pochodu a někdy ani to ne,taky se hezky a pořádně pohupuje(jak se na ruční kameru sluší),zvuk snímaný naživo působí chvílemi jako z obrovské haly a chvílemi jako z koupelny.Taky je chvílemi hercům sotva rozumět atd.Prostě Dogma je Dogma.Tolik k technické stránce filmu,kterou nazývám "filmovým fujtajblem".Jinak sám příběh manželů,kteří chtějí adoptovat dítě a vetřou se tajně na sraz adoptovaných lidí,je celkem zajímavý a místy opravdu vtipný.Je to vlastně komedie,plná sociální kritiky a sondy do dnešní společnosti.Je tam hodně trapných momentů a taky hodně těch syrových.Je vidět,že film vlastně neměl téměř žádný scénář a vše se vymýšlelo na place a při filmové práci.I když se většina herců velmi snaží,místy je film dost utahaný a sterilní,filmově sterilní.Je to vlastně profesioální film natočený velmi amatérsky,místy až příliš(samozřejmě schválně).Petr Marek by měl dělat jednu věc pořádně(a určitě by mu to prospělo)a ne několik,ale napůl.Mirka Spáčilová bude mít asi radost,já ovšem moc ne.Jako jedna bakalářská epizoda v televizi večer na ČT 2 prosím,ale proč na tohle chodit,abych to viděl na plátně,to skoro nevím.Za těch několik vtipných momentů a hereckých okamžiků dávám 40% a myslím,že adoptovaný nejsem.