Alois Nebel (2011)

V českých vodách velmi zajímavý přírůstek,který se hned tak nevidí.Režisér Tomáš Luňák adaptoval stejnojmenný komiks a poprvé v české kinematografii použil rotoscoping,technologii,která kombinuje kreslen a hraný film a jejíž realizace je patřičně náročná technicky i finančně.Temné,černobílé drama,zobrazující život výpravčího na jedné socialistické železniční stanici,kterého přepadají podivné stavy a honí ho stíny minulosti.Vizuálnímu pojetí snímku se opravdu nedá nic vytknout a je skvělé a hodné ocenění.Stejně tak střih,zvuk a hudba.Herci sem skvěle zapadají a jejich výrazové prostředky jsou opravdu zajímavé(i když některé charaktery nejsou divákovi moc srozumitelné).Precizně působí drsné reálie,plné drobných detailů a zajímavých maličkostí.(i když místy působí dost nerealisticky jako Hlavní nádraží v r.1989).Tím výčet kladů končí,což je opravdu škoda.Nejsem znalec původního komiksu,takže nevím,nakolik se film od předlohy liší,ale filmový příběh je opravdu velmi slabý a scénář poměrně dost nemotorný a bez nápadu.Téměř vůbec nejsou vysvětleny vztahy některých postav a co a proč dělají.Místy se děj rozplývá v oné mlze do ztracena a nezůstává z něj téměř nic,než ona skvělá vizualizace,což ale samo o sobě k dokonalému zážitku nestačí,když divák občas nechápe co a proč se děje a ztrácí příběhovou nit.Čekal jsem hutnou atmosféru a tu jsem téměř nedostal(až na pár skvělých scén).Chtělo to více vypilovat postavy a příběh samotný.Za nápad(v české kinematografii dosud nevídaný)a zpracování dávám 60% a výpravčí jsou fakt divní týpci.

Johnny English se vrací (2011)

Pokračování příběhu agenta MI 7,který se nese v duchu prvního filmu a je tak stále akční komedií s prvky parodie na špionážně-bondovský žánr.Rowan Atkinson je tu vidět mnohem více,příběh je prakticky a hlavně o něm a i když herci okolo něj(zejména Dominic West a Gillian Anderson-tu jsem si opravdu užil a s povzdechem si vzpoměl na její Scullyovou a"Akta X")jsou skvělí,dělají mu jen křoví.Opět to není nic originálního,ale opět jsem se slušně bavil skvělým gagům a vtipům.Tentokrát je tu mnohem více detailů a vtípků menších a méně těch gagů velkých.Takže film nesklouzá k takové roztříštěnosti(i když chvílemi je tu patrná také)jako ten první.Díky různé kvalitě a dynamičnosti scén chvílemi sklouzává,stejně jako první film,k epizodnosti,což mu lze ale opět vzhledem k žánru odpustit,neb to tady moc nevadí.Začátek je opravdu vynikající,pak se střidájí klidnější scény s těmi našlápnutějšími a konec je opravdu přímo šílený a možná i malinko přehnaný.Ale vlastně mi to tady ani nevadilo.Spíš jsem tu postrádal charizmatického padoucha ála John Malkovich z prvního filmu.Ten tady bohužel schází.Jinak je to slušně odvedená filmařina,včetně hudby,střihu a kaskadérských kousků.A možná se mohl režisér Oliver Parker vytasit s něčím originálním,ale jak tak o tom přemýšlím,radši v této době vsadil na jistotu.Takže srovnám-li to s prvním filmem,je to prakticky na stejné úrovni,divák se stále pobaví a užije si akce a Beanovských parádních grimasů.Dávám tedy stejných 70% a vypadá to,že English je stejně nesmrtelný jako Bean.

Johnny English (2003)

Rowan Atkinson jako agent MI 7 a vše je tím vlastně řečeno.Akční komedie,vlastně spíše trochu parodie,na špionážní filmy a hlavně na bondovky.Je to vcelku vydařená komedie s typickým britsko-Atkinsonovským humorem,prokládaná špionážní akcí ve stejném stylu.Vcelku slušně jsem se bavil,zejména na téma věčné rivality Angličan-Francouz,i když skvělých vtipů,nebylo tolik,jako jsem čeka.Atkinson je skvělý a vtipný,i když film občas směřuje k epizodnosti a trochu se tak rozpadá hlavní příběh.Hodně zachraňuje skvělý John Malkovich a opravdu kouzelná English-girl Natalie Imbruglia.Trochu se to tu občas také přehání s"fekálním humorem",který je spíše úlitbou teenegerům.Režisér Peter Howitt zvládá skvěle"bondovské"scény a Atkinson zase ty vtipné vsuvky.Celkově jde o zdařilou a nadprůměrnou dobrodružnou komedii,která slušne pobaví a rozesměje,i když žádný extra zázrak se nekoná..U mě to má Johnny za nebezpečných 70%,protože jsem přihlédl ke skvělé hudbě,kameře a střihu.

Zneužívaný (2011)

Velmi silné téma,ke kterému se režisérka Ivana Benešová postavila formou fiktivního dokumentu(film se natáčel 4 roky a natočilo se kolem 80-ti hodin materiálu).Dospělý třicátník v něm vypráví,jak byl jako malý týraný svojí matkou,kterou při potyčce v 18-ti letech zabil.Takže divák sleduje současný Filipův život(po propuštění z vězení),do nějž jsou jako vzpomínky z dětství vkládány hrané pasáže.To je bohužel největší kámen úrazu,protože i když se oba hlavní herci(malý představitel Filipa a jeho matka)velmi snaží,vše vyznívá velmi křečovitě,podivně a místy trapně.Ano,jistě,režisérka nemá žádné zkušenosti,neb je to její první dlouhý film,ale asi právě proto měla zvolit kratší formát do televize a ne celovečerní film do kin.I ostatní výrazové a filmové prostředky jsou totiž velmi slabé,včetně kamery,která místy působí opravdu značně chaoticky.Hlouba postav tu není vůbec promyšlená,stejně jako neexistuje žádné režijní vedení nebo koncept.Je to škoda,protože je to silný příběh a několik dobrých nápadů a scén tu je.Pomáhá i hudba Jana P.Muchova,která je zajímavá a nápaditá.Nakonec největší mediální kampaň(ať už záměrně či nikoliv)způsobilo ono téma a údajné skandální části scénáře,kterých se hned chytla média.Podle mě to byl jen zbytečný mediální humbuk.Po chvíli přemýšlení dávám za několik slušných scén a hudbu 35% a nemám,co bych dodal.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Seriál,který vypráví o minulé době,o historii,o normalizaci a o lidech,co v ní žili.Začíná v šedesátých letech a postupuje k dnešku se svými hrdiny.K přesnému vymezení doby používá dobové,dokumentární a autentické vsuvky,které dodávají ten správný historický a nostalgický nádech.Způsob vyprávění je příjemný,stejně jako dobové věci,kostýmy a celá výprava.Takže,kdo nemá rád nostalgii a retro,není to nic pro něj.Velmi příjemní jsou i herci a zejména na Ninu Divíškovou,Veroniku Freimanovou a Svatopluka Skopala je opravdu radost se dívat.Vyprávění je chvílemi dramatické a chvílemi vtipné,tak,jak to v životě bývá a myslím,že velmi nenásilně a přitom pravdivě přibližuje dobu lidem,kteří jí nezažili a připomene těm,kteří jí zažili.Nemá cenu spekulovat o věrohodnosti detailů,protože to může být zážitek konkrétního člověka a tak je ho třeba brát.Stejně tak je nepodstatné se zamýšlet nad věkovým růstem hlavních hrdinů,protože je prostě nebude nikdo náročně maskovat,neb to není nijak podstatné a všichni normální diváci to pochopí,že?Myslím,že jde o jeden z nejlepších seriálů posledních let,kterému bych jen malinko vytkl,že se občas trochu zamotá moc příběhů dohromady a chvílemi se toho tak děje moc a chvílemi pak téměř nic.Taky komentář Vojty Kotka se občas míjí účinkem.Ale nejsou to žádné zásádní námitky,takže dávám 80% a Vyprávějte dál.

M*A*S*H - Nashledanou, sbohem a amen (1983) (epizoda)

Celovečerní film,zakončující jeden z nejlepších seriálů všech dob.A to bez debaty.A čas ukázal,jaká je to pravda.Pořád a stále,i tolik let po jeho vzniku se na to koukáme pořád a znovu a pořád a znovu nás příběhy mobilní armádní chirurgické nemocnice číslo 4077 baví,dojímají a rozesmívají.Není to ani jinak u tohohle velkého finále,kde tvůrci pochopili,že v nejlepším je dobré přestat(kéž by tohle motto bylo akceptováno i dnes tvůrci seriálů).Ano,je tu trochu vidět nevyváženost v dějové přímce a tempu vyprávění,což je pochopitelně dáno jednak vyčerpáním látky,vztahů a vtipů,ale taky únavou všech zúčastněných.Dvanáct let se natáčelo a dvanáct let to bylo na vrcholu oblíbenosti a sledovanosti.Zdá se to až neuvěřitelné,ale je to tak.Právě proto je to takový fenomén.V porovnání s celým seriálem je tenhle zakončující film méně vtipný,nehýří tolika nápady a je samozřejmě a logicky smutný.Všechny postavy jsem si natolik oblíbil,že se s nim chci setkávat pořád a pravidelně a protože žiju v době,v jaké žiju,tak to naštěstí není problém.Dávám 90% a nashledanou!!!

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Kombinace hraného a kresleného filmu,která tady dosahuje absolutní dokonalosti a je příkladem toho,jak má takový film vypadat.Režisér Robert Zemeckis s produkčním Stevenem Spielbergem za zády natočili vskutku technicky revoluční film,kde je ovšem snénář a samotný příběh stejně kvalitní,jako vizuální stránka filmu.Animované městečko Kreslounov je opravdovou pastvou pro oči a přehlídkou úžasných nápadů.Film je jakousi směsí akční komedie,která se chvílemi mění až na parodii drsných detektivek a jejich hrdinů.Bob Hoskins je vynikající,stejně jako super padouch Christopher Lloyd a kreslení hrdinové jsou jako živí a naprosto excelentní.Naprostá většina lidí si musí tenhle film zamilovat,protože ma skvělý nápad,je vtipný,výborně zpracovaný a Alan Silvestri k tomu složil skvělou hudbu.Dokonalá podívaná pro celou rodinu,ke které se rádi budem vracet znovu a zas.Takže kreslím jasných 100% a dodávám,že duo Zemeckis-Spielberg je dvojka k nezaplacení.

Schindlerův seznam (1993)

Mistrovsky natočený válečný film,který není o válce,ale o válečných hrůzách.Film byl natočen podle knihy Shomase Keneallyho"Schindlerova archa".Film vypráví,dnes už velmi známý,příběh německého obchodníka Oskara Schindlera,který během druhé světové války záchránil více než tisícovku polských židů před smrtí v koncentračních táborech tím,že je koupil od správce ghetta a nechal je pracovat ve své továrně.Film má strhující scénář,který mapuje skutečné a historicky podložené skutečnosti oné temné doby a podílelo se na něm několik lidí,kteří tyto události přímo zažili.Také proto je film velmi silný a místy působí skutečně a děsivě autenticky.Nebudu se tu rozepisovat o historických skutečnostech a skutečném Schindlerovi,či jeho opravdové motivaci,to ať zhodnotí a napíší jiní,povolanější.Já budu komentovat jen film a filmařinu z něj vycházející.A ta je beze vší pochybnosti skvělá!Spielberg tu opět předvádí svůj režisérský um a smysl pro detail,vyprávění a polohu jednotlivých postav.A vezmu-li v úvahu,že na začátku natáčení ještě přes satelit střihal "Jurský park",film tak žánrově odlišný,nebojím se to podat jako další důkaz jeho geniality.Černobílá Kaminskiho kamera dodává ,už tak dramatické atmosféře,další kousek,stejně jako(opět)geniální Williamsova hudba.Tenhle filmový zážitek se jen tak z paměti vymazat nedá a to nejen kvůli síle samotného příběhu,ale i kvůli zpracování a hercům.Liam Neeson a Ben Kingsley jsou opravdu skvělí,stejně jako celý herecký tým,z větší části složený z méně známých jmen.Opravdu nádherný a silný film,patřící bezesporu do zlatého fondu kinematografie,který se po právu pyšní 7 Oscary.Opravdu byla šťastná náhoda,že byl onen ztracený seznam Schindlerových židů nalezen v r.1999 v podkroví jednoho bytu v Hildesheimu,kde Schindler pobýval několik měsíců před svou smrtí v r.1974.Film má velmi hluboké a jasné poselství a já doufám,že se dostane k co nejvíce lidem,hlavně k těm,ke kterým se dostat má.Protože pokud se z historie nepoučíme,jsme odsouzeni ji opakovat.To nám chtěl Spielberg sdělit především a tím nejlepším možným způsobem,že nám totiž vyprávěl příběh svým filmařským srdcem,plným až po okraj filmařiny a radosti z ní.Dávám jasných 100% a nenám co dodat.P.S.A že by Spielberg onu scénu ve sprchách opravdu"vykradl"z Herzova filmu?Myslím,že ne.Její podobnost je prostě čistě náhodná.

Sběratel kostí (1999)

Skvělou knihu Jefferyho Deavera dostal do rukou režisér Phillip Noyce a protože jde o kriminální thriller,je tu režisér jako ryba ve vodě,neb je to jeho oblíbený žánr,který opravdu umí.Samozřejmě je tu oproti knize několik změn a některé části tu chybí(jak jinak při předělávce knihy),ale hlavní kostra zůstala vcelku zachovaná a režisér se jí drží,co může.Trochu mu to komplikuje hlavní hrdina,který je upoután na lůžko,takže i když je Denzel Washington velmi charizmatický a snaží se,co to jde,chvílemi nemá co hrát a ve filmu je jakési vzduchoprázdno.Naštěstí to hodně zachraňuje mladá Angelina Jolie,která je opravdu skvělá a divák se s ní veze celý film.Příběh je patřičně napínavý a atmosféra slušná a i když někdo možná odhalí vraha dříve(zejména Ti,co pravidelně pijí kávu s Columbem),rozuzlení je patřičně napínavé a dramatické.Stejně tak i honba za tušenými obětmi,trochu podobná pátrání ve filmu"Sedm".Nevím,proč se na tenhle film snesla taková vlna kritiky při uvedení do kin,neb znám mnoho horších thrillerů,které tomuto nesahají ani po kotníky.Ano,není to žádný excelentní zářez,ale je to velmi solidní thriller se skvělou kamerou,hudbou a Angelinou.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale za ten mysteriózní nádech a Angelinu se přikloním výš a dávám sběratelských 75%.

Honba za klenotem Nilu (1985)

Pokračování "Honby za diamantem"opět s Kathleen Turner,Michaelem Douglasem a Dannym DeVitem,kteří jsou i tady výborní a tím film několikrát zachraňují.Příběh je vcelku slušný a jako samostatný film bych ho pro pobavení hodnotil mnohem lépe,ovšem pokud to beru jako pokračování,musím srovnávat s prvním filmem a tady narazí kosa na kámen.Lewis Teauge totiž není Robert Zemeckis a tak je režie průměrná,bez nějakého zvláštního nápadu a invence.A i na hercích je vidět,že hrají spíše sami,než by se z nich snažil režisér něco vymáčknout.Dobrodružná podívaná se tentokráte odehrává v Africe a díky kameře si ji divák opravdu vychutná a je to další plus snímku.Samotný příběh je vcelku jednoduchý a podobný filmu prvnímu,jen se nyní budou hlavní hrdinové honit za úplně jiným bohatstvím.Pravda je,že při srovnání s jinými filmy dobrodružného žánru,vychází tenhle poměrně dobře,jako malinko lepší průměr i přes své nedostatky.Škoda,mohl dosáhnout na víc,kdyby režisér přitlačil na pilu a přidal také pár nápadů.I takhle je ale film vcelku slušná a zábavná podívaná a pár scén člověku v paměti zůstane.Dávám tedy 60% a z vlastní zkušenosti přidávám,že Nil je opravdu nádherný.