Smrtonosná past (1988)

Samozrejme naprosta klasika a spicka akcniho zanru.McTiernan ve sve zivotni forme a Willis jakbysmet!!!Takhle ma vypadat akcni thriller se vsim vsudy!!!Skvele napsany,mistrovsky rezirovany s perfektnim citem pro atmosferu a akci.Bezchybne pokoukani a navic o Vanocich!!!Jasnych 100%.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

"Jeden prsten vládne všem...."Mistrovské fantasy dílo,jedno z nejlepších,které kdy spatřilo filmové plátno.Ukázka toho,jak má vypadat předělávka knihy-jasně,čtenáři,nerozčiluj se-Jackson něco přehodil sem,něco sem,něco poupravil a něco vypustil.Ale to je právě přepis na filmové plátno,neboli,jak tu knihu vidím já scénárista a já režisér.Takhle přepsat knihu je opravdu mistrovský kus-a takovouhle knihu obzvlášť!!Je tady vidět dokonalost v každém detailů-od výpravy,masek,lokací,kamery až po nádherné ztvárnění Tolkienova světa,kde jsou všechny postavy neuvěřitelně živé a pulzující životem.Opravdu velkolepý rozjezd trilogie,o kterém se bude hodně dlouho mluvit.Jasných 100% a kdybych mohl ještě něco přihodím.Od téhle doby už se vše bude s tímto filmovým klenotem a vlastně celou trilogií srovnávat a"svět skutečně už nikdy nebude jako býval předtím".Teď myslím hlavně ten svět filmový.Jackson svým mistrovským přepisem a geniální režií,které vévodí perfektně zvládnutá vize,hloubka postav i všech lokací,které vypadají,jakoby vypadly z knihy,dokázal téměř nemožné-zavděčil se jak čtenářům(až na vyjímky,které já označuji za šťouraly),tak všem ostatním.A je to hlavně tím,že věnoval stejnou pozornost každé maličkosti a každému detailu,na nic totiž nezapoměl a nic nedělal jen ptoto,že to dělá.Dělal to s nadšením a plným Tolkienovským srdcem,které donesl až k divákovi.A k vizualizaci celého filmu není také,co dodat-mistrovství nad mistrovství,stejně jako výběr herců a ztvárnění všech postav(tady bych vyzdvihl kromě těch hlavních především Cate Blanchett,Hugo Weavinga,Liv Tyler a Iana Holma).Prostě omračující a nádherné!P.S.Jinak,než v rozšířené verzi si už film nedovedu představit a mít jí ve sbírce je vlastně pro každého filmového fandu povinnost,neb spusta věcí se tam ukáže a dovysvětlí.Tak mě napdá,kam se poděl ten prsten po dědečkovi?

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Pokračování jednoho z nejlepších sci-fi všech dob,které svého staršího bratříčka ještě překonává(což je opravdu neuvěřitelné).Lucas moudře svěřil režii Irvinu Kershnerovi a sám se chopil"pouze"produkčního dohledu a bděl nad pokračováním příběhu a vlastně celým zpracováním.Příběh opravdu velmi potemněl a atmosféra je naprosto dokonalá.Divák tu objeví spousta nových prostředí a několik nových postav,důležitých pro další děj.Celý vesmír je opět absolutně detailní a zpracován způsobem,až se tají dech,včetně akčních scén a velkolepých vesmírných bitev.K tomu opět skvělí herci(trio Hamill-Ford-Fisher nemá opravdu chybu)a geniální hudba.Prakticky není možné nic vytknout a podle mého je tohle nejlepší díl ságy spolu s "Návratem Jediho"a"Pomstou Sithů"(ano,završení nové trilogie a přechod Anakina na temnou stranu je pro mě opravdu geniální).Takže dávám jasně imperiálních 100%,ač by si tenhle skvost zasloužil víc,už kvůli závěrečnému rozuzlení vztahu Vader-Luke,které je opravdu omračující(a muselo tehdy působit jako blesk z čistého nebe).Opravdu klobouk dolů před logikouu a provázaností celého příběhu!Do tohohle světa se budeme chtít vracet pořád a pořád a pořád.

Vetřelci (1986)

Cameron přebírá režisérskou taktovku po Scottovi a natáčí jeden z nejlepších filmů všech dob.Klasický sci-fi horor přeměňuje ve válečné akční sci-fi a rozpoutává na plátně válečné peklo.Perfektní a precizní scénář,mistrovská režie,parta mariňáků a jedna Ripleyová s malou holčičkou.Výsledek-atmosféra přímo dýchá z plátna a diváka nepustí ani na vteřinu z dohledu.Cameron přesně ví,jak udržet diváka ve filmové hypnóze a předvádí svůj mistrovský um a cit pro detail,atmosféru a napětí.Velmi mu k tomu pomáhá Stan Winston,který je mechanický bůh a budiž mu česta a sláva na věky věků.Hodně tvůrců se tady může učit,jak má vypadat válečný,sci-fi,či akční film.Ano,Cameron zvládá vše dokonale a při tom nezapomíná na postavy samotné a umí je perfektně napsat a zasadit do děje,takže Ripleyová je jedna z nejlepších akčních filmových hrdinek všech dob,bezesporu.A malá hočička,která přežila beze zbraní a výcviku?Nádherný Cameronův nápad,který nepotřebuje komentář.Dnes už si film nedovedu jinak představit,než v režisérském sestřihu,který ke geniálnímu filmu,objasnil pár detailů navíc a ještě kousek té geniality přidal.Nemám vůbec nic ,co bych vytkl.Je to podívaná,ke které se budem vracet zas a znovu a tak pořád.Dávám naprosto jasných 100% a je to opravdová válka.

Pelíšky (1999)

Další ze skvostů české kinematografie,patřící bez debat do zlatého fondu českého kulturního dědictví.Skvělý Jarchovského scénář,perfektně navozující a popisující atmosféru konce let šedesátých v tehdejším Československu,mistrovská a citlivá Hřebejkova režie,která je plná humoru a nadsázky a přitom je neuvěřitelně živá a plná emocí.K tomu vynikající herci,kde úplně každý má své místo,přesně ví kým je a divák nemá problém tomu uvěřit.Hořká komedie,kde se skládá mozaika několika osudů a která je až po okraj naplněná životem,historií,humorem a vtipem.Spousta hlášek je dnes už legendárních a opravdu nezapomenutelných.Když jsem jsem tenhle film viděl poprvé,téměř jsem se nepřestával smát.Dobu,kterou film popisuje jsem totiž nezažil.Pro ty,co onu dobu zažili to vlastně taková komedie není,vytváří pro ně hořkou pachuť něčeho,čemu se tolik smát nemohou,ač by chtěli(takhle vypadala reakce mých rodičů).Jarchovský napsal scénář volně na motivy knih Petra Šabacha(hlavně"Hovno hoří")a naprosto skvěle vystihl postavy i dobu.K tomu divák dostává skvělý a lidský příběh,který je tak plný emocí a humoru,že na něj hned tak nezapomene.A proto se na to budeme dívat zas a znovu a zas a znovu se budem smát a plakat.Bez nejmenší debaty dávám 100% a kdybych mohl,dám ještě víc.Honzo děkujeme!!!

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Natočit pokračování geniálního filmu,které překoná originál je opravdu machrovina.Co se k tomu dá říct-absolutně jedno z nejlepších akčních sci-fi všech dob!Precizní(a opět geniální) scénář,bombastická atmosféra,napětí až do konce a k tomu mistrovská a bezchybná režie!!!Prostě nádhera-takhle má vypadat skutečný megafilm,hodný toho jména!!!Cameron překonal sám sebe a opět dokázal svůj filmařský um,talent a cit.Je vidět,jak ho lákají nové technologie a dokáže jich perfektně využít,naservírovat divákovi s plnou parádou a posadit ho do křesla.Mistrovsky odvedená práce,každá složka filmu(kamera,zvuk střih,hudba)je absolutně dokonalá a celé je to nezapomenutelný zážitek a jasný zlatý fond světové kinematografie.A vizuálně je film absolutní bomba a působí tak pořád i po letech.Přelomové triky a precizní Cameronovská vizualizace opravdu neomrzí a proto se na to budeme dívat zas a znovu a zas a znovu budeme žasnout.Navíc Cameronova vize budoucnosti je dokonale temná a nikdy neomrzí.Tekutý kov je prostě svinstvo,dostane se Vám všude a stejně ho chcem vidět zas a znovu a pořád!Protože je to jedna velká nádhera!Jasně tekutých 100% a kdyby to šlo,dá ještě víc.Jamesi,děkujeme!!!P.S.Bezesporu nejlepší Arnoldův film.

Návrat do budoucnosti (1985)

Jedna z nejlepších sci-fi komedií vůbec a pro mě nejlepší film s časovým paradoxem!!!Tandem Spielberg-Zemeckis bez chyby a volba M.J.Foxe naprosto geniální o Lloydovy ani nemluvě!!Myslím,že jde o nejlepší výkon jeho kariéry.!Perfektní,skvělý a neuvěřitelně zábavný film,na který se díváme zas a znova a přemýšlíme,jak to s naším osudem vlastně je a zda bychom chtěli(a měli?)něco měnit.Jedna velká paráda!!!!Opravdu jde o jeden z nejoriginálnějších filmových příběhů,jaký kdy byl pro film stvořen a napsán,geniálně napsán a taky geniálně režírován!!!.Jasných 100% a kdybych mohl,dám ještě vic.P.S.Tohle dodávám mnohem později,protože nemohu jinak-film v listopadu 2010 vyšel kompletně zremastrovaný na BRD a všichni,kdo se na tom podíleli,mají můj nehynoucí obdiv.Všechny řii filmy mají mistrovskou kvalitu jak obrazu,tak zvuku a proto by tahle edice neměla chybět v žádné filmové sbírce!!!Howgh!!!

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Vrchol ságy a vrchol filmařiny vůbec!!!Jako celek působi naprosto a neuveřitelně!!!Hluboká úcta všem,kdo tohle stvořili a nejvetší Jacksonovi,kterému se podařilo přesvědčit ty správné lidi,že by tohle bylo fakt dobrý biják!!!!No a on je to jeden z nejlepších filmů všech dob!!!!Jestli si myslíte,že nevydržíte sedět v kine 3 a půl hodiny,jděte na tenhle film a přesvědčte se o opaku.Jackson má velké Tolkienovské srdce(opakuji to znova) a převedl knihu na plátno tak,jak jsem si ani v nejlepších snech nedovedl představit.Ano,ve filmu toho dost chybí,ale to u přepisu takového díla ani jinak nejde,ale Jackson z knihy vytáhl Tolkiena se vší parádou a invencí sobě vlastní.A opravdu mistrovsky!Vše doplňuje geniální hudba Howarda Shorea a všichni opět hrají jak o život a tady vyzdvihuji zejména Elijaha Wooda,Seana Astina,Billyho Boyda,Iana McKellena a Andyho Serkise.A kdo tvrdí,že poslední film nepřináší nic nového,tak je opravdu mírně,ale opravdu mírně(vlastně spíš teda více) mimo.Každý díl trilogie je jiný a přináší něco nového a jiného.Tenhle film přinesl kromě 11 Oscarů nového hodně,jak v příběhu samotném,tak v chápání některých postav.To je jasný fakt.Takže královských 100% nejen pro"Návrat krále",ale i pro celou ságu.P.S.Doporučuji shlédnout rozšířené verze všech tří filmů-je to opravdu skvělý a nový zážitek a u"Návratu krále",kde je navíc 52 minut je to vlastně nutnost,protože je tam toho hodně,ale opravdu hodně navíc.Potom už se k původním kinoverzím nikdy nebudete chtít vracet..Takže pane Tolkiene,děkujeme.Bez Vás by tenhle geniální film nemohl vzniknout.Je to bezesporu jeden z nejkrásnějších fantasy filmů,(beru to totiž jako celek)který kdy spatřil filmové plátno.A který díl mám nejradši?Inu upřímně všechny tři(ovšem v TOPce bylo místo jen pro jednoho)!A doufám,že se mi někdy přestane zdát o ohnivém oku.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Superduo Spielberg-Lucas přichází se sým superhrdinou,který je poctou všem dobrodružným hrdinům-jednak těm z let dvacatých a třicátých(takže těch"klasických") a jednak těm dnešním,takže vlastně úplně všem.Určitě netušili,že stvoří legendu a jednoho z absolutně nejoblíbenějších filmových hrdinů.Spielberg chtěl natočit bondovku a od Lucase dostal archeologa Jonese.Není to neprůstřelný hrdina a vlastně dobrodružství nevyhledává,spíš ono vyhledává jeho a při tom si opravdu vytrpí své,čímž působí jako obyčejný člověk a divák má pocit,že jím vlastně může být také,což je první z celé řady důvodů,proč je Indy tak oblíbený."Dobyvatelé ztracené archy"bylo moje první setkání s archeologem v klobouku v našem vesnickém kině a se skvělým(jak mám rád originál!)dabingem Jiřího Štěpničky.Od té doby se všechno změnilo a já propadl filmu naplno a celým srdcem(ostatní prominou,ale pro upřímný cit je v našem srdci nekonečně místa).Od té doby jsem se začal zajímat o vše,co s filmem souvisí(včetně hudby),vše možné četl a sbíral.Mistrovské dílo Lucas-Spielberg-Ford!!!Precizní a dokonalé od začátku do konce,od kamery po triky.Geniální hudba(Johne proboha,jak jsi vymyslel ten neuvěřitelně geniální hlavní motiv?)Prostě nádhera a nádhera.Skvělý příběh se skvělými nápady,precizmí režie,bezchybní herci a ...Archa-víc už si nelze přát!!!Každý detail má přesně své místo a celý film má neuvěřitelně dokonalou a provázanou atmosféru.Viděl jsem už nejmíň 50x a doufám,že to ještě nejmíň 50x uvidím!!!Bezesporu jeden z nejlepších filmů všech dob!!!Tady má u mě Indy jasných 100% a zkouším švihnot bičem a ještě něco přidat.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Opět celé absolutně geniálni,jako ostatně všechny-dnes už 4 díly!!!Skvělý tandem Lucas-Spielberg,kteří opravdu stvořili mistrovské dílo,parodující i samo sebe.Precizně napsané,-tady je přesně vidět kvalitní a mistrovsky odvedená scénáristická práce,režírované se spoustou neuvěřitelných nápadů(je opravdu až neuvěřitelné,kolik geniálních scén tenhle film obsahuje!!!) a geniálně zahrané.Doplnit Forda Connerym byl opravdu mistrovský tah.Oba dva jsou skvělí a neuvěřitelně to mezi nimi jiskří.Opět uvidíme skvěle vybrané lokace a uslyšíme legendární a geniální Williamsovu hudbu.Je to vskuttku mistrovské dílo a ukázka toho,jak má vypadat dobrodružná akční komedie se vším všudy.A proto ostatním tak nezbývá než opisovat.Jasný a neoddiskutovatelný zlatý fond.Osmdesátá léta byla na tyhle filmy opravdu úrodná a díky tomu se máme na co dívat a na co vzpomínat.Když takovýhle film vznikne dnes-je to hotový zázrak.Takže Georgi a Stevene děkujeme a děkujeme a já dávám křížových 100% a kdybych mohl,dám ještě více.Halelujá!!!!P.S.Stala se neuvěřitelná věc a "Poslední křížová výprava"o malininko předčila "Dobyvatelé ztracené archy" a proto je za všechny filmy právě ona v mé TOPce.