Bažanti kontra Dracula (1980)

Bažanti počtvrté a nutno dodat,že už ne tak povedení a v takové formě jako dřív.Samozřejmě zestárli,což by nevadilo,ale jejich nápady a gagy už nepůsobí tak svěže,ale spíš křečovitě.A režisér Desagnat se také moc nesnaží.Celkově je to lehce podprůměrná komedie,kde se pár dobrých vtipů najde,ale ke které se člověk už nevrátí,takže dávám 40% a beru to jako snahu z Charlotů ještě něco vyždímat.

Bažanti jedou do Španělska (1972)

Bažanti jedou tentokrát pod taktovkou režiséra Jeana Giraulta do Španělska.Je to opět klasická Charlotí komedie,i když myslím,že trochu slabší.Je tu spousta vtipných scén a gagů,ale jejich propojení je tady bez nápadu a nějaké invence.Zřejmě si s Giraultem tolik nesedí,jako se Zidim.Pořád je to ale příjemná a nenáročná komedie pro pobavení,jak jsme u Charlots zvyklí.Dávám malinko průměrných 55% a do Španělska se vždycky rád vracím.

Bažanti jdou do boje (1974)

Pokračování"Bažantů",tentokrát v zajetí zelených mozků a nuceného ostříhání(v době povinné vojenské služby u nás povinná podívaná).Jo,holt vojna je vojna.Les Charlots tady opět pod režijní taktovkou Claude Zidiho chrlí jeden gag za druhým(je vidě,že si sedli) a divák se opět směje jako pominutý.Opět jasný Charlotí zlatý fond a vůbec zlatý fond komedíí obecně.Ano,je to jednoduché,bláznivé a vlastně žádný extra nápad a příběh,že?Jak je ale vidět,to komedie mít nemusí,neb má hlavně bavit a bavit.Tady se to daří jedna báseň,takže dávám bojových 80% a ještě,že jsem na vojně nikdy nebyl.

Blázniví bažanti (1971)

Další z řady komedií s Les Charlots(první jejich společný) a myslím,že s"Velkým bazarem"a"Čtyřmi sluhy"je to Charlotí zlatý fond,na který nemůžu nikdy zapomenout a jako dítě jsem vždy mazal do kina s plnou polní.Tahle dobrodružná,válečná komedie ukazuje,jak se dají dohromady slepi pouhé nápady a díky charizmatu hlavních hrdinů a jejich smyslu pro humor to nejen celé dává smysl,ale je to ke všemu zatraceně zábavné.Dodnes se neomrzí a stále rozesmívá a rozesmívá.Komu se tohle po takových letech daří?Ano je jich pár,ale tolik zase ne!Bažantům dávám 85% a stále se u nich dobře bavím.

Velký bazar (1973)

Další můj oblíbený film s Les Charlots,kterým říkám"čtyřka pacientů",tentokrát na téma"jak zachránit malý obchůdek před invazí supermarketu".Film je opravdu velmi zábavně napsaný a Claude Zidi ho režíruje se snahou,aby se divák ani na chvíli nepřestal smát.A to se mu opravdu daří,neb film je skutečně prošpikovaný vtipnými nápady a gagy.Charlotům tu skvěle sekunduje Michel Galabru a film je stále a po letech vtipný,zábavný a kupodivu i aktuální.Tohle je podle mě jeden z nejlepších filmů Les Charlots,dávám,vůbec ne,bazarových,85% a zkusím do Tesca propašovat můj malý katapult.

Čtyři sluhové a kardinál (1974)

Pokračování filmu"Čtyři sluhové a čtyři mušketýři",které se natáčelo současně s filmem prvním a v českých kinech běžel tehdy pouze díl první a tento nikoliv(vysledovat důvod tehdejší ÚPF,jediného totalitního distributora zahraničních filmů,by byl jistě velký oříšek i pro profesora Langdona).Pokračování se nese ve stejném a parodickém duchu,jako film první,jen je o trochu méně legrační a zábavný.Režisér se jistě chtěl svézt na vlně popularity Les Charlots,než sejdou z očí a tím pádem i z mysli.Mohlo to být o trochu kratší,ale Charloti to vcelku zachraňují.Je tu trochu víc akce a vtipných scén se tu taky pár najde.Ano,scénář je velmi jednoduchý a režie je zcela podřízena Charlotům,ale je to milé a příjemné pokoukání,kde se člověk zasměje.Ano,není to nic extra,ale stále to předčí spoustu novějších filmů,které si na komedie jenom hrají.Když bych měl jmenovat nějakou slušnou nenáročnou,bláznivou komedii z evropské produkce(kromě českých)za posledních pár let,byl by to tvrdý oříšek a prsty jedné ruky bych ani zdaleka nespotřeboval,takže taky z toho důvodu tady dávám 50% a říkám,že je to přesný odraz doby,kdy byl tenhle komediální(únikový)žánr velmi populární.

Čtyři sluhové a čtyři mušketýři (1974)

Komedie s Les Charlots jsem měl rád jako dítě a i jako dospělý se k nim rád vracím.Tahle parodie na"Tři mušketýry"patří mezi moje nejoblíbenější počiny Les Charlots.Je to dobrodružná a skutečně zábavná komedie se vším všudy a i po několikátém shlédnutí většina scén"neztrapní"a zůstává stále a příjemně vtipná.Ano,je to jednoduché a je to bláznivé,ale plní to svůj účel a divák se baví.Na tyhle komedie byla 70.léta 20.století velmi úrodná.Dnes aby člověk takovouhle komedii nechal vypátrat,neb je jich méně než šafránu.Tady dávám mušketýrských 70% a kardinálem být nechci.

Strážci - Watchmen (2009)

Nejsem žádný komiksový čtenář a k jejich filmové podobě přistupuji jako ke každému jinému žánru,jen to nemohu srovnávat s předlohou.Na filmu je vidět,že tenhle komiks je přece jen jiný,než ostatní.Hrdinů tu máme mnoho,stačí si jen vybrat)jeden je divnější než druhý) a jakási alternativní realita,skládající se z několika vrstev příběhu z doby studené války má opravdu řádně temnou a zajímavou atmosféru i celé zpracování.Scénář si jede po své linii a vypráví velmi slušně příběh ústy jednoho z hlavních hrdinů.Režie Zacka Snydera je opravdu nápaditá a je vidět,že tenhle komiks je jeho srdeční záležitost.Herecké obsazení je skvělé-zejména Crudupa,,Wilsona a Carlu Gucino si divák opravdu užije.Vizuální stránka filmu je bezchybná,má ono komiksové ladění a onen zvláštní nádech,který mít má.I zvuková stránka je skvělá,stejně jako kamera a hudba.Trošku je podle mě nevyvážený příběh,který se chvílemi rozjede,pak se zabrzdí a zase rozjede,takže skvělou atmosféru a akci přeruší podivná nuda(i když temná)a to je škoda.Možná jen režisér váhal,jestli točí sci-fi,akční film nebo drama a tak tam chtěl mít pro jistotu vše,což podle mě zabránilo dojít k úplné dokonalosti.Je ale možné,že čtenáři komiksu právě tohle chtěli a budou nadšeni.Za sebe dávám 80% a spokojen jsem byl také,jen bych to možná malinko zkrátil( na SE verzi bych si asi netroufl).Na tomhle filmu mě bavila nejvíc jeho vrstva akční a zábavná,stejně jako ta filozofická.A svět je opravdu malej!

2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí (2008) (TV film)

Další z řady dokumentů,které označuji"Akta X",aneb na co Mulder se Scullyovou zapoměli.Dokument je velmi zdařile natočený a přináší velmi mnoho otázek a souvislostí.Nabízí pramálo odpovědí a s vysvětlením nejde nijak zvlášť do hloubky.To je u tohoto typu dokumentů ale běžné.Někdo může tvrdit,že je to demagogické,manipulativní a citové bombardování.Možná.Já říkám,že tady tvůrci sestavili ze svých názorů dokument a dokladují to obrazci v obilí(zcela nezpochybnitelnými),jejichž vznik mi nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit a jejich propojení s Mayským kalendářem(o kterém už něco víme,ale pořád je to žalostně málo).A tak se samozřejmě nabízí jednoduchá otázka-navštívila tuhle planetu kdysi mimozemská civilizace,která poučila Maye a nyní se opět ozývá?A ví něco,co my ne?Otázek mnoho,odpovědi žádné.I když myslím,že každému,kdo trochu přemýšlí,je jasné,že ve vesmíru sami být nemůžeme.Že by vznikl život jen na jedné planetě v tak obrovském prostoru je opravdu paranoidní představa.Zpracování tohohle dokumentu se mi líbilo a opět jsem se něco dozvěděl.Byl pojat pouze z jednoho možného pohledu,to mi ale nevadilo.Nevím,jestli by mu vyvážený přístup a střet protiargumentů k něčemu výrazně pomohl.Myslím,že ne,neboť mnoho věcí teprve objevujeme a v téhle oblasti je lidstvo prakticky v plenkách.A co říct k roku 2012?Ač jsem astrolog-amatér,nevím,ale jak koukám kolem sebe,myslím,že lidstvo potřebuje pořádnou facku,aby se vzpamatovalo,jinak to může zabalit.Tak uvidíme.Tady dávám tajemných 80% a jdu se mrknout s mým dalekohledem,co je na nebi nového.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

X-Meni opět navštívili filmové plátno,tentokrát by měl být divák seznámen s historií Wolverina,jeho životem,činy a motivací.To se scénáři celkem slušně daří,je tu opět pořádná porce slušné akce,i když dost nevyvážené-chvílemi je vynikající,chvílemí působí jako kvalitní televizní epizoda.Režisér Gavin Hood zrovna nějakými extra nápady totiž nehýří.Hugh Jackman je opět výborný a divák mu fandí,co může.Tentokrát mu skvěle sekunduje Liev Schreiber,který je záporák jedna báseň a oba film hodně zachraňují,stejně jako Lynn Collins jako mutantka Kayla.Linie příběhu a jeho srozumitelnost je dobrá,stejně jako logika všech důležitých součástí ságy v ději.Škoda,že některé postavy nedostaly více prostoru(a fakt mi tu chybí Storm a Mystique).A taky bych uvítal,kdyby Strikera hrál opět Cox-tenhle byl opravdu velmi nezajímavý.Naopak jsem se zaradoval z objevení Patricka Stewarta.Celému příběhu chybí duch X-Menů a komiksové srdce Singerovo.Teprve teď je naplno vidět,jaký byl Singer skvělý tah při rozjezdu ságy.Tohle je řemeslně a herecky slušné,ale něco prostě chybí.Takže dávám s malinko přimhouřenýma očkama,vzhledem ke kvalitám ságy a postav,mutantských 75%,protože jde pořád o slušný a nadprůměrný akční,fantasy thriller.