Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Sedm orientálních povídek v rukou mistra české animace Karla Zemana.Co napsat víc-pohádky jsou nádherně napsané,skvěle animované a mají úžasnou atmosféru.Celé je to krásně tajemné,chytré a pohádkově dobrodružné.Nejvíc budou nadšené děti,ale myslím,že i leckterý dospělý pookřeje.Zeman je perfekcionista s obrovskou fantazií a proto vše zobrazuje,jak to vidí,včetně násilí a smrti.Prostě to tam patří.Myslím,že je to jeden z nejlepších animovaných počinů vůbec a bylo by dobré tohle ukazovat,aby dnešní mladičká generace viděla,jak vypadají opravdové pohádky,točené mistrovsky a s gustem pro dobrý pocit z filmařiny,nikoliv pro peníze.U mě jasných 100% a hlas Jana Třísky je vskutku nezapomenutelný.

Život, svoboda a pronásledování na Planetě opic (1980) (TV film)

Další televizní pokračování opičí ságy,ke kterému napsal scénář Pierre Boulle,autor skvělé knižní předlohy k prvnímu filmu.Nevím,kdo ho pro tohle přemluvil a co ho k tomu vedlo(no jasně vím,dukáty),ale nutno dodat,že srovnám-li to s ostatními pokračováními,působí tohle celkem slušně a místy je to vcelku příjemný sci-fi thriller(ovšem televizní).Logika tu nedostává,díky autorovi,tak na frak a vizuální stránka filmu je také slušná.I tak to lze ale doporučit pouze skalním fandům a opicím(ty budou nadšené).Vzhledem k ostatním dílům série,dávám opičích 45% a říkám"už to opravdu stačilo".

Zrada a chamtivost na Planetě opic (1980) (TV film)

Další televizní počin na opičí téma,takže tomu můžeme s klidem začít říkat seriálTen má tady navíc(opět)velmi slabý scénář,který nemá s původním tématem vůbec nic společného a je to vlastně úplný paskvil.Budu-li se na to dívat,jako na jeden díl seriálu a přimhouřím obě oči,je to vcelku slabší,ale průměrné dobrodružné sci-fi,kde se divák úplně nenudí a pár scén je celkem vydařených(jako pokračování "Planety opic"by to ovšem nemělo vůbec šanci),takže dávám 40% a opravdu se těším na"Zrození".

Zapomenuté město na Planetě opic (1980) (TV film)

První z řady televizních filmů na volný námět"Planety opic".Je tu vcelku jakž takž průměrný scénář,slušně vizuálně zpracovaný a hlavní hrdinové i zápletka udržují poměrně slušné napětí,i když na televizní úrovni.Samozřejmě film nepřinášíá nic nového,jen se opět opakuje a parazituje na slavném filmu.Tady ale říkám vcelku-budiž-neb jde o televizní volné pokračování,kde se divák dozví,jak to bylo s jeho oblíbenými hrdiny dál a nebude se úplně nudit,nebo znechuceně odvracet hlavu.Dávám zapomenutých 45% a opice,jsou holt opice.

Poznání na Planetě opic (1980) (TV film)

Pokračování filmu"Návrat na planetu opic",kterému se nepovedlo vzkřísit legendu a jelikož šlo o televizní(levný)film,producenti dál ždímají a ždímají.Tentokrát je stále se opakující scénář o trochu lepší než ten minulý a několik scén je celkem vyvedených(na televizní poměry)a koukatelných.Jako pokračování je to ale velmi slabý odvar,který lze doporučit jen skalním opičím příznivcům.Nejkvalitnější jsou tu opět masky a výprava,logiku tu prosím nehledejte-asi se unavila a odešla odpočívat(ono vlastně není divu,tvůrci se do příběhu tak zamotali,že nechápou nic ani sami).Dávám 30% a přeji opicím už klid.

Návrat na Planetu opic (1980) (TV film)

Pokus o vzkříšení opičí ságy(proboha,nechte jí už spát!)se opět nepovedl.Scénář pouze a opět kopíruje,co už jsme viděli a nic nověho nepřináší.Navíc ve snaze objasnit neobjasnitelné se dopouští spousty chyb a přehmatů.Režie je průměrná a televizní,stejně jako herci.Tohle může možná zabavit dítě nebo teenegera na 92 minut,ale to je vše.Přece jen vizuální stránka filmu není úplně špatná,takže za ní dávám 20% a nestačím se divit,co se dá z jednoho skvělého filmu vyždímat.

Bitva o Planetu opic (1973)

Pátá"Planeta opic"je už opravdu vaření z vody,bez špetky nápadu,navíc plná logických chyb v rámci celé ságy.Někdo tu chtěl zřejmě celou ságu uzavřít a napravit jí pokaženou pověst.No,akce se nezdařila,neb film zabředl ještě do větší nudy a nesourodosti,než díl předchozí.A většina věcí tu opravdu nedává smysl.Doporučuji jen skalním příznivcům v případě,že bude venku kalamita a půjde jen jeden televizní program a tam poběží tohle.Za asi tří slušné scény dávám 20% a končím to trápení.

Dobytí Planety opic (1972)

Čtvrtý díl opičí ságy a prakticky stejné schema,aneb vyždímeme z této látky co se dá.Nutno říct,že scénář,ač slabý,pár nápadů má a herci se jej snaží na plátno převést,co nejlépe to jde.Kazí jim to ovšem velmi toporné a vysvětlující dialogy,které se odvolávájí na předešlé díly a cosi dovysvětlují.Výsledek je tragicky a triskní-chvílemi film působí jako slušně-průměrné akční sci-fi a chvílemi jako hloupé sci-fi o ničem.A jako pokračování má opět pachuť něčeho viděného.Prostě nic moc podívaná s pár dobrými okamžiky,vcelku slušně zahraná.Dávám 35% a mlčím.

Útěk z Planety opic (1971)

Potřetí se divák podívá s opicemi na planetu Zemi do 20.století,kde tři opičí hrdinové zvěstují co se stane a co divák zná z předchozích filmů.Pokud by šlo o úplně jiný film s úplně jiným názvem,vcelku by šlo o příjemné sci-fi.Jako třetí díl opičí ságy působí dojmem"to už tu opravdu bylo!" a navíc s velmi poslepovaným a hloupoučkým scénářem(asi aby ho v celé síle pochopila typická americká rodina).Herci se snaží,hudba je taky dobrá a několik scén je celkem slušných a nezanedbatelné není ani poselství.Nic víc,nic méně.No,já dávám s rozpaky 50% a žel bohu vím,že to má ještě pokračování.

Do nitra Planety opic (1970)

Vcelku slušné pokračování slavného filmu,tentokrát už zcela vymyšlené a bez knižní předlohy.Sám o sobě je film pměrně dobře fungující dobrodružné sci-fi,na kterém mi ovšem vadí,že víceméně kopíruje první film jednak příběhem a jednak zúročuje vše z prvního filmu-výpravu,stavby,masky atd.(proč to nevyužít,když se nám to tu válí).Taky nechápu proč postava Charltona Hestona dostala tak málo prostoru.Myslím,že když už někdo chtěl pokračovat a navázat,šlo to udělat zajímavěji a inteligentněji.Na druhou stranu to mohlo dopadnout hůř a pravda je,že je na co se dívat.A velkolepý závěr to ještě trochu zvedá,takže dávám niterných 60% i bez masky.