Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Francouzská,animovaná a naučná klasika,natočená zábavnou a velmi vstřebatelnou formou,o lidském těle a jeho fungování.Neznám nic komplexnějšího a natočeného tak,aby tomu porozuměli úplně všichni a ještě se pobavili.Animace je jednoduchá,ale přesně plní svůj účel a ukazuje,jak je důležitý obsah a jeho vyprávění,nikoliv samotná forma vyprávění.Jasných a životních 100%.

Živá planeta (1984) (seriál)

Dokumenty Davida Attenborougha jsou neuvěřitelně živé,strhující a maximálně profesionálně natočené.Navíc jsou natočené s velkým nadšením a srdcem,což je katapultuje o laťku výš,než ostatní dokumenty.A přesně takový je i tenhle seriál,vyprávějící velmi komplexně o naší planetě a životu na ní.Jasně živých a nezapomenutelných 100%.

Kulový blesk (1978)

Další z řady typických českých komedií,skvěle napsaných i natočených,jak je u pánů S&S zvykem.Sám nápad s"největší stěhovací akcí"je přinejmenším trochu podivný,ale je úsměvný a zpracován s gustem a humorem,dosahujících těch nejlepších českých kvalit a tradic.Samozřejmě tomu vévodí celá plejáda skvělých českých herců a je opravdu radost se na ně dívat.Tahle komedie má spoustu nezapomenutelných hlášek(...já neházel,jen jsem řídil palbu....) a scén(...vlak z Vizovic...)a pokaždé mě spolehlivě pobaví a rozesměje a v tom je její skutečná síla,takže se na ní díváme zas a znova a bude se tak dít stále.Jasný důkaz toho,jak má vypadat vtipný scénář,který je divákovi i vtipně servírován(ovšem s gustem,grácíí a bez podbízení se a nevkusu).U mě jasně kulových 100%.

Musíme si pomáhat (2000)

Skvěle napsané a režírované okupační drama,které chvílemi působí jako válečná komedie.Je vidět,že Hřebejk je opravdu skvělý režisér a zvládá i vážná témata,včetně toho válečného.Opět má po ruce vynikající herce(Polívka-Dušek-Šišková-Huba jsou opravdu excelentní) a opět dovede nadchnout-slzami i smíchem.Velký filmový zážitek,včetně skvělé kamery a hudby.Nádherná(místy až dusivá)atmosféra,že jsem si chvílemi připadal,jako bych tam byl.A zase nám Hřebejk ukazuje vlastnosti nás-lidí,jací jsme a co nás především drží při životě.Nádherný,dojemný a silný film.U mě jasných 100%,protože pomáhat si opravdu musíme,ne?

Czech Made Man (2011)

Černá komedie,která je vlastně drama,volně inspirované skutečnou postavou"made in česko",která stojí a padá s Honzou Budařem.Osobně mi do role padl a neměl jsem s ním žádný problém.Film je celkem vtipný a zábavný,ale chybí mu souvislý a slušný scénář.Takhle to vypadá,že režisér spojil několik epizodních nápadů dohromady a propojil to různými efekty a kamerovými machrovinkami(místy dost zbytečnými),takže to celé pohromadě drží jen tak tak hlavně díky výbornému Budařovi.Pokud divák jeho vyprávění a stylizaci přijme,bude se slušně bavit,pokud ne,bude se vskutku velmi nudit.Na filmu je také vidět,že vznikl velmi rychle a na nějaké(aspoň malé)přemýšlení a pilování nebyl čas.Takže je opět vidět,že pokud film nemá slušnou nosnou myšlenku,může zůstat jen v průměru,ač se tvůrci snaží sebevíc.Pro mě to jako černá komedie(zbytečně nenatahovaná)celkem ušlo a dávám(především zásluhou Budaře)trhlých 60%.

3 (2010)

Další film Toma Tykwera,který je německy intimní a nekonvenční.Velmi dobře napsané rodinné drama s prvky komedie(myslím,že ty u někoho zdaleka převládnou),velmi zručně a nápaditě režírované a příjemně zahrané.Režisé má náhodu opravdu rád,takže nechá dlouholetý manželský pár,aby se zamiloval do jednoho muže.Někdo řekne-zajímavé,někdo divné,někdo skandální a někoho to ničím nepřekvapí.Podle toho bude taky na film reagovat.Řemeslně je natočen opravdu skvěle,včetně kamery(občasné rozdělení obrazu na několik částí je opravdu oživující),zvuku a hudby.Postavy jsou skvěle prokreslené(to přece Tykwer umí),jen myslím bude mít někdo problém s jejich uvěřitelností a chováním.Místy mi to připadlo trochu moc vykonstruované,ale nijak co by příliš vadilo.Místy taky střihač moc tlačí na pilu a divák se v tom ztrácí,protože se tu opravdu hodně mění lokace a místa,což může působit trochu chaoticky.Rozhodně film bourá společenské konvence a tabu,s kterým se potýká každá společnost,protože je vázána určitými pravdly,proti kterým se pak velmi těžko bojuje.To je myslím hlavní poselství tohohle filmu,který ho navíc servíruje s citem,humorem(některé scény jsou opravdu k popukání) a patřičnou intimitou.Osobně bych trochu zrychlil tempo vyprávění v první polovině,která se místy trochu vleče.Spousta lidí asi film šokuje,či bude zhnusena.No a to je dobře.Rozhodně bude většina odcházet z kina velmi přemýšlivě a to i díky typickému Tykwerovu konci.Tohle společenské drama rozhodně stojí za vidění i když většina se k němu už asi nevrátí.Takže Trojce dávám 75% a jdu se mrknout po nějakém mikroskopu.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý Potterovský film opět v režii Columbuse a přestože nám hlavní hrdinové malinko povyrostli,film zůstává stále dětským,i když v určitých scénách potemněl a spousta malých dětí měla jistě noční můry(hlavně baziliškovské).Narozdíl od jedničky tu už k nějakým změnám oproti knize došlo a sice trochu přibylo akce a o dost se pokrátily vysvětlující pasáže,či samotné vyučování v Bradavicích(což je podle mě škoda,protože na to jsem se těšil a ve filmu je toho opravdu méně).Poznáme domov a rodinu Rona,která je klíčová pro další děj(nutno dodat,že Doupě jsem si přesně takhle představoval) a spousta dalších postav-Lockhart(vynikající Branagh),otec Malfoy(též skvělý Isaacs) a spoustu dalších.Ústřední trio je skvělé a je radost se na ně dívat,včetně Radcliffa,který se od prvního filmu více snaží.Fanoušci knihy budou spokojeni,jako jsem byl já a divák knihy neznalý vše pochopí jedna báseň.Triky a celá vizuální stránka se výrazně zlepšily a vypadají opravdu skvěle.Kouzelnický svět krásně žije a dýchá a je opravdu velká radost se na něj dívat.Škoda,že některé pasáže z knihy chybí(kromě vyučování vypadlo i několik opravdu vtipných věcí),ale vše z knihy ve filmu být prostě nemůže,neb by musel mít tak 5 hodin(teda já bych to bral!).Oproti jedničce přibylo také trochu mystiky a tajemna.Myslím,že ke spokojenosti naprosté většiny fanoušků knih i diváků.Takže tady to má u mě Harry za tajemných 80%(oproti prvnímu dílu je tu opravdu kvalitnější vizuální stránka,studio už nešetřilo,ale zase je tu oproti knize několik změn,které myslím nic extra nepřinesly,takže mě to vychází na shodné hodnocení s jedničkou) a hurá na třetí díl v režii Alfonso Cuaróna!

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Skvělá knižní předloha(nebál bych se použít slovo geniální!) se dočkala filmového přepisu,kterého se ujímá specialista na rodinné podívané Chris Columbus.Velmi věrně se drží předlohy,za což je dnes někým kritizován,já bych se ho ale dovolil alespoň trochu zastat.Myslím,že když se tenhle film začal točit,spousta lidí si ani neuvědomila,do čeho,že to vlezla.Jak na zpracování,tak na atmosféru a vymýšlení všeho je to velmi složitá látka a podle mě se spousta věcí vymýšlelo až na place(proto také některé triky nepůsobí nejkvalitněji).Problém měl jistě i scénarista Steven Kloves a to jak knihu přepsat,co tam nechat a co ne.Dnes je mu neustále spíláno za"otrocký přepis knihy"atd.Opět bych si dovolil,zastat se ho.Je nutné si uvědomut,že pokud se přepisuje jakákoliv kniha na plátno,přepisuje se zejména pro čtenáře a fanoušky knihy.A i když producenti scénáristy tlačí,aby byl film"čitelný"pokud možno pro všechny,NIKDY toho nelze dosáhnout.A tak vždy budou mít z filmu podle knihy největší požitek Ti,co jí četli.Je tomu tak i zde.Columbus je zručný řemeslník a servíruje nám rodinou fantasy podívanou se vším všudy,která se tady opravdu drží knihy.Žádná vlastní invence,žádné vlastní nápady-což je tady logické,protože studio mělo strach,co by tomu řekli fanoušci knihy a hlavně,že by nemuseli na další filmy přijít.Dětští herci jsou velmi slušní,i když Daniel Radcliffe by měl trochu víc zatlačit na pilu.Dospělí herci jsou skvělí-zejména Rickman-Coltrane-Smith-Cleese-Walters-Harris-a svým filmovým postavám vdechli ten správný život..I divák neznalý knihy tady ovšem vše pochopí a příběh se před jeho očima krásně rozjede.Hlavní hrdinové jsou ještě děti a tak film dětsky působí(nechápu,jak se tomu může někdo divit),ale není v něm nouze o napínavé scény a trochu toho strašidelna.Velmi slušný rozjezd ságy(můžeme jen spekulovat,jak by vypadal v režii Stevena Spielberga),příjemná,napínavá a správně kouzelnická podívaná.Tady to má Harry u mě za krásných 80%(zejména za to,jak je chvílemi vidět,že studio šetřilo,i když to na druhou stranu chápu-nevědělo se,jak to bude zajímat diváckou obec a v tomhle filmu se může utopit opravdu hodně prostředkůl) a držím mu moc palce!Byl tady vytvořen nádherný a podmanivý svět,který začal žít svým životem a do kterého se budou chtít všichni vracet,stejně jako já.P.S.Moc jsem si užill i hudbu Johna Williamse,která je jako vždy nádherná a pulzující životem.A je to podle mě to nejlepší,co složil od"Jurského parku".

Rio (2011)

Tým"Doby ledové"přesedlal tentokrát na papoušky a v jejich duchu se nese i temhle film.Roztomilá rodinná podívaná je skvěle vizuálně zpracovaná,vtipná(pro děti velmi vtipná) s poměrně jednoduchým příběhem o papouškovi,co neumí létat a je poslední svého druhu.Takže musí získat srdce své papouščí královny.Vypravíme se s ním do Ria,které je opravdu úchvatně zachycené(včetně karnevalu) a samozřejmě tam čeká spousta nástrah(papoušek Kakadů jako padouch je opravdu super nápad)včetně pašeráků(papoušků samozřejmě).Příběh je obdařený spoustou postav-většinou zvířecích,ale jsou tu i lidští hrdinové.Celé je to velmi příjemně režírované,má to spád i vtip a většina diváků bude modroopeřenci držet palce během celého filmu.Myslím,že tady ani nevadí,že je děj jednoduchý a neoplývá žádnými zvláštními nápady.Rodinná podívaná má hlavně zabavit(pokud možno celou rodinu)a to se tady skutečně daří(stejně jako u "Doby ledové").Jako milovník papoušků dávám brazilských 75% a jdu se učit létat.P.S.3D jsem si tady opravdu užil a to mohutně!

Mamma Mia! (2008)

Muzikál s velmi jednoduchým a trochu(víc)trhlým dějěm,který musí odzbrojit každého,kdo je úplně normální.Skvělé písničky,které ani po tolika letech nezestárly(ABBA je prostě ABBA),skvělé duo Meryl-Amanda,skvělé trio Collin-Pierce-Stellan(myslím,že o kritice jejich zpěvu tenhle film není) a opravdu roztomilé a vtipné love-story se vším všudy(včetně trhlých rodičů).Příjemná a pohodová atmosféra,která vydrží celý film a divák si připadá jako na dovolené.Takovou pohodu si člověk u filmu často neužívá.Režisérka věděla,co chce a její cílem bylo především přinést dobrou náladu.To se jí,myslím,podařilo na sto procent.Muzikálová čísla i choreografie písniček jsou skvělá a opravdu jsem si to užíval.Exteriéry nádherné,takže člověk měl chuť skočit co nejdřív do moře a zpívat.U mě jasných 80% a to bez pardonu.