1883 - Spěchající mraky (2022) (epizoda)

Spoilery! Po předcházejícím odpočinku přichází seriál zase v plné syrovosti. Hodně drsný díl a parádní ukázka i temné stránky Indiánů, kteří se po masakru jejich osady neptají a rovnou jednají. Osadníci se nakonec do průseru dostali cizí vinou a následky byly vskutku fatální. Doufám, že nás nečeká snový závěr, ale dojde na logickou smrt po průstřelu jater šípem. Jeden z vůbec nejlepších dílů. [90 %]

Duna: Část druhá (2024)

Nevěřil jsem, že je možné vybrousit luxusní soundtrack z prvního dílu ještě k větší dokonalosti. Soundtrack jsem si pouštěl několik dní před filmem samotným a jen z poslechu přesně poznáte náladu teprve chystaného snímku, co se v něm bude odehrávat a k jakým momentům je která část soundtracku připravena. Hans Zimmer je zkrátka hudební génius. Film si vás už na samém začátku získá, přežvýká vás a na konci vyplivne. Audiovizuální orgie toho nejhrubšího zrna. Takhle má vypadat ryzí filmové umění. Moje jediná výtka míří k úvodní velmi dlouhé vsuvce do života Fremenů, která byla z mého pohledu zcela zbytečně příliš roztahaná na úkor události v poslední třetině filmu, které by si zasloužily více prostoru. Taktéž mě za srdíčko nechytila ani romantická linka, kterou však naštěstí zachraňoval božsky napsaný soundtrack, který ji doprovázel a který je extrémně těžké dostat z hlavy i několik týdnů po zhlédnutí. Fakt, že bylo kino narvané i více než 2 týdny po premiéře jasně nasvědčuje tomu, že si na sebe snímek hravě vydělá a můžeme se těšit na další pokračování. Hodnotím zážitek ze 4DX kina. [90 %]

Borkova Show (2013) (pořad)

Tomuto pořadu lze vytknout jedinou věc, a to že těch dílů nenatočili alespoň 3x tolik. Osobně se mi více zamlouvala první série, která je správně punková. Představte si Bohuša z Dědictví aneb kurva hoši gutentag, který navíc velmi dobře vaří. Spojení těchto dvou věcí nemohlo dopadnout špatně. Neskutčně feel good záležitost. Nejlepší za mě vždy bylo nakupování surovin. Z toho mi pořádně popraskala bránice. Těším se za pár desítek let na další sérii. [90 %]

Arcane: League of Legends - Změnu přinese jenom násilí (2021) (epizoda)

Bezesporu doposud nejlepší epizoda. Spousta šokujících zvratů a nečekaných úmrtí. Hrozně se mi líbilo, že se děj nedal příliš předvídat a pokaždé vytáhl něco neočekávaného čím úplně otočil děj. Po zhlédnutí této epizody zcela chápu extrémně vysoké průměrné hodnocení tohto seriálu. Výtky se zde hledají jen těžko. V rámci žánru je tohle úplný strop. [90 %]

Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Tohle mi hodně sedlo. Úžasný příběh z boxerského prostředí kterak mladý rebel našel své místo ve světě. Paul Newman byl naprosto perfektní a ani se nechce věřit, že tohle byl jeho teprvé druhý snímek, kde se objevil. Kromě toho musím zcela heterosexuálně uznat, že mu to hodně seklo. Od začátku do konce je to skvělé bez slabších pasáží. Samozřejmě mnohem lepší než pozdější Rocky Balboa. Tohle byl ten prvavý Rocky. Nejen na svoji dobu byly parádně udělané i samotné scény v ringu, což mě velmi příjemně překvapilo. [90 %]

118 dní v zajatí ľadu (1998)

Ačkoli mám zimu rád, tak tuhle výpravu bych si rád nechal ujít. Opravdu extrémní cesta na severní pól. Hazard se životem v teplotách pod 40 stupňů Celsia. Za sebou zapřáhnuté těžké saně obsahující životně důležité věci a všude kolem ledová pustina, kterou oživují jen hladoví lední medvědi. Záběry z této výpravy byly excelentní a krásně diváka vtáhly do děje, kdy se cítil jako pátý člen výpravy, ze které nejde odtrhnout oči. 118 dní nekončícího utrpení v ledovém pekle. [90 %]

Pururambo - prales, kde se zastavil čas (2005)

Naprosto fascinující dokument, kterému nemám co vytknout. Přiznám se, že mám pro podobné dokumenty lehkou slabost a velmi je vyhledávám. Podobně dobrých je však jako šafránu. Natočené záběry jsou naprosto raritní a Pavolovi Barabášovi nesmírně závidím jeho odvahu, která mu zajistila zcela jedinečný a nenapodobitelný zážitek. Návrat do doby kamenné za doprovodu extrémně dobře napsaného komentáře. Moc lidem na světě se asi nepodařilo natočit lovce lebek, kterak na ně míří lukem a na penisu mají lebku z místního ptáka. Na mnoha divoších bylo vidět, že spatřili bílého člověka snad vůbec poprvé v životě. Tento dokument ve mně bude rezonovat zřejmě pekelně dlouho. Fantazie! 5 hvězdiček dávám velmi zřídka, ale sem s naprostou jistotou patří. [90 %]

Naše planeta - Série 1 (2019) (série)

Tento dokument přinesl zcela bez debat ty zdaleka nejkrásnější záběry zvířat, jaké si lze představit. Je to opravdu působivá show, která si získá zaručeně kohokoli, kdo se rozhodne ji věnovat svůj čas. Naše planeta dělala krásné letní večery na chatě ještě krásnějšími. Nemohl jsem se ubránit pocitu, že jednotliví aktéři ze zvířecí říše s tvůrci spolupracovali a podávali působivé herecké výkony. K tomu všemu je úplně úžasně napsaný doprovodný komentář, který neobsahuje jediné slovo navíc. Je všeříkající a úderný. Bezmála stoletý Attenborough ho střihl s mimořádnou noblesou. [90 %]

Tetris (2023)

Překvapení jako hrom. Nesmírně mi tento snímek sedl. Od začátku nasadil naprosto zběsilé tempo, ze kterého ani na okamžik nezvolnil. Mimořádně atraktivní formou jsem se dověděl něco z historie jedné z naprosto nejslavnějších her, nebojím se říci, všech dob. Nikdy bych nevěřil, že jde o boji o licence natočit něco tak nesmírně napínavého a dramatického. A ta tématická hudba byla slastí pro uši. Po dlouhé době jsem viděl film, který jsem si opravdu kurevsky užil. Zajímavé, vtipné, napínavé, dobře zahrané. Má to prostě všechno. [90 %]

BANGER. (2022)

Myslím, že je třeba si někde poznačit jméno Adam Sedlák, protože je nezpochybnitelné, že máme tu čest s mimořádně talentovaným režisérem, který se hlavně nebojí jít s kůží na trh a dělat věci sice jinak, ale zato funkčně, což je extrémně vzácná kombinace v dnešním světě. Nejvíce se mi líbil nesmírně odvážný a obrovsky kreativní střih a ten teplej cigoš ve vedlejší roli - to bylo něco neskutečného. To co předváděl mi vyrazilo dech. Děj tohoto filmu mě neskutečně bavil, přestože neholduji rapu a o tom potetovaném "umělci" jsem dodnes neměl tušení. Nesmírně se těším na Sedlákův další film a hluboce smekám. [90 %]