Top Gear: At the Movies (2011)

Velmi povedený speciál s příjemnou českou stopou. Rallye s Fabii bylo vskutku působivé. S těmito DVD speciály mívám často problém, nicméně tento byl vystavěn velmi zajímavě a prakticky žádná jeho část nebyla vyloženě špatná, trapná či nudná. Nejvíce mě zřejmě pobavila domácí výroba levného Bond car a následná demonstrace nezničitelnosti či neviditelnosti. Většinou je klučičí trojka nejsilnější pohromadě. Zde ovšem Clarkson nikterak nechyběl. [83 %]

Top Gear: Indický speciál (2011) (pořad)

Snad jen ta část s přivítáním indické smetánky nebyla bůhvíjak vtipná. Zbytek  byl skvělý. Od velmi zajímavé volby dopravních prostředků, které tentokrát nedostaly nijak extra zabrat a v podstatě všechny 3 auta neměla po celou dobu vážnější technický problém. Nicméně to nijak zásadně neubralo na vtipnosti ani zajímavosti. Scénáristé a kluci se v Indii dokázali slušně vyblbnout. Nejvíce mě pobavila zřejmě jízda vlakem a následné lapálie s billboardy. A velmi příjemný byl i improvizovaný kriket v závěru. [88 %]

Top Gear: Middle East Special (2010) (pořad)

Zajímavý úvod o cestě z Íráku do Betlému v kabrioletech. Jako vždy to byla zábava. Ovšem ve srovnání s ostatními speciály to takový zázrak nebyl. Vlastně už si ani pár dní po zhlédnutí nevzpomenete na žádnou památnou scénu, který by vám roztrhala bránici. Od velkolepého úvodního výsadku je to spíše taková hra na efekt a umělé budování strachu a napětí. Na cestě se toho vlastně tolik nestane. Nejvíce mě pobavilo rozhodně "vylepšení" aut z důvodu kamufláže. Především pak Hammondova předělávka auta na pojízdný stan neměla chybu. Zhruba první polovina dílu docela o ničem. Bylo cítit, že chtějí kluci projet Irák, co nejrychleji. Trošku začali blbnout až později. Každopádně jsem rád touto formou nakoukl do zemí, kam bych se sám rozhodně nehrnul. A je vždy zajímavé sledovat, jak se od té doby tyto země změnily. [82 %]

Top Gear: Apokalypsa (2010)

Tyto DVD edice v neúplné sestavě mají bohužel podstatně nižší kvalitu, než klasické speciální díly, kde si každý koupí nějaké šílené auto a snaží se s ním jezdit v podmínkách, pro které nebylo příliš konstruované. Tento speciál, od kterého jsem mnoho nečekal, se naštěstí docela povedl. Jednotlivé nápady jsou poměrně vtipné a hlavně velmi originální. Zejména vzájemné ovládání aut mě pobavilo. Dobrý nápad bylo sentimentální zavzpomínání na jízdu auty, kdyby byl na zemi poslední galon benzínu. Zlatým hřebem bylo potom finále v podobě destrukčního derby speciálně upravených aut vybavených nějakou tou zbraní. [75 %]

Top Gear: Bolivia Special (2009) (pořad)

Extrémně vydařený speciál, kde absolutně není nouze o zábavu ani o nepopsatelné napětí. Za mě, tedy nejlepšího uživatele této databáze, bych tento díl zařadil hodně vysoko. Asi bych se ho nebál označit ani jako ten dosud vůbec nejlepší speciál. Nesmírně zajímavě zvolená trať napříč Bolívií, kde se podíváme do džungle, do sucha, do Andy a hlavně na slavnou bolívijskou Death Road, kterou už jsem měl možnost vidět v rámci spousty jiných výprav a vždy je to naprosto kulervoucí podívaná. Auta měli kluci také zajímavě zvolená a velmi rozličná. Prostě paráda, které jde pramálo vytknout a zdejší velmi vysoké průměrné hodnocení zde je zcela na místě. [95 %]

Richard Hammond's Top Gear Uncovered (2009)

Se slzou v oku a jizvou na srdci musím konstatovat, že tohle se příliš nepovedlo. Humor zde povětšinou nefunguje. V některých pasážích je to vyloženě nudné a rozhodně takových pasáží není málo. Hammond skvěle funguje v triu, ale utáhnout díl sám, na to věru nemá a celkově je scénář k tomuto speciálu podivně napsaný. Zřejmě by se vůbec nic nestalo, kdyby tento díl nevznikl. Tak jak mi obvyklé speciály trhají bránici, tak v tomto případě jsem se 2x pousmál. Dost pokusů o humor působí neskutečně trapně a je mi skoro až za Hammonda stydno. V podstatě mě zde bavil jen pouštní závod. [25 %]

Top Gear: Vietnam Special (2008) (pořad)

Příjemná změna v podání cestě na motorkách nádherným Vietnamem, kde věčně chčije. Nicméně, auta prostě klukům sluší mnohonásobně víc. Nejvíce mě bavil zřejmě samotný závěr, kdy museli vyrobit z motorky provizorní loď. Nechybí řada tradičních vietnamských pochoutek, kde je zařazen na jídelníčku např. pes či had a samozřejmě ani řada obvyklých naschválů, kde figuruje zejména ta nejkřiklavější růžová barva ve vesmíru. Mezi speciály bych tento rozhodně neřadil na úplný vrchol, přesto jsem se příjemně bavil. [80 %]

Top Gear: Botswanský speciál (2007) (pořad)

Nesmírně vtipná zkouška 3 ojetých a mnohdy zdevastovaných aut pořízených do 1500 liber s náhonem na 2 kola na nelítostných afrických cestách. Tento typ speciálů patří zdaleka k mým nejoblíbenějších. Miluji, když kluci vytáhnout nějaké vergly, které si častokrát ještě sami zmodifikují a prohání se v podmínkách, pro které nejsou tyto auta konstruována. Nechyběla hromada naschválů ani škodolibosti. [90 %]

Top Gear: Polární speciál (2007) (pořad)

Zdolání severního pólu poněkud netradičním způsobem. Nemělo chybu sledovat ten kontrast mezi jízdou speciálně upravenou Toyotou Hilux, kde Clarskon a May spokojeně popíjeli Gin s Tonicem a cpali se kachním foie gras - tedy minimálně drtivou většinu cesty, zatímco Hammond trpěl při jízdě se psím spřežením. Zajímavý a zcela šílený experiment, tak to mám rád. Také bylo moc příjemné, jaká zima na člověka dýchla při současných tropických teplotách. [90 %]

Top Gear: Olympijský speciál (2006) (pořad)

Za nejlepšího uživatele této databáze musím konstatovat, že se jednalo spíše o slabší speciál, který nám představil zimní olympijské hry, jak je neznáme, kde v hlavní roli tradičních sportů byla právě auta. Reportáže s představením všemožných aut pěkně zestárly a absolutně mě nezajímalo prohánění se Jaguarem po ledu, zavření se do mrazáku, či okatě sehraný biatlonový závod. Naštěstí, ta nejlepší esa v rukávu si tvůrci nechali na druhou polovinu dílu, která byla podstatně šílenější a mnohonásobně zábavnější. Ať už je řeč o ledním hokeji, či neskutečnému blbnutí na skokanském můstku. [70 %]