Vikingové - Poslední kapka (2020) (epizoda)

Spoilery! V rámci druhé poloviny poslední série rozhodně doposud nejutahanější a nejuzívanější epizoda, ve které se nic nestalo a pokud ji snad nedopatřením přeskočíte, tak se obávám, že vlastně o nic nepřijdete. 44 minut sledujeme neustále se opakující dialogy a nově spoustu monologů a přemítání o tom, co kdo v životě dokázal a jestli si zaslouží místo ve Valhale. Jakýmsi zpestřením je až závěrečná minuta, která dává tušit, že nás nějaká ta akce ještě přeci jen čeká. Do Anglie se rád znovu podívám. Moc dobře, že touto sérií končíme. Už žalostně schází nápady a drajv. [50 %]

Vikingové - Moře starostí (2020) (epizoda)

Ach jo, tady nám to hodnotí samí odborníci. Nechci jmenovat, ale retardi typu "Eliott" si u tohohle seriálu zřejmě prohání svého bimbáska a nevěnují mu moc pozornost, protože nemají tušení která bije a proč někdo dělá něco co dělá. A nebo jsou prostě jen pomalejší. Za tu šťastnější část diváctva, které pánbůh obdařil, musím říct, že ani tato epizoda nebyla úplně marná. Grónsko byla nesmírně zábavná etapa a dostali jsme ho zřejmě za přetrpění islandské nudy. Naopak velmi dojemné bylo Rusko, kde jsem si docela jistý, že kluky ještě uvidíme přispěchat na pomoc do bojů o Kattegat. Trošku kýčovité mi přišlo snad jen to plavecké číslo, které mi tam poetikou moc nesedělo. Ale vem to čert, jednotlivé příběhy se pomalu uzavírají a atmosféru to má stále boží. [80 %]

Vikingové - Ztracené duše (2020) (epizoda)

Spoilery! Hodně ukecaná epizoda, kde není takřka žádná akce. Přesto mě docela bavila. Konečně nejnudnější Ubbeho dějová linka nabídla moc hezkou zápletku s objevením Grónska, což je ve srovnání s Islandem ještě větší krok do sraček. Hodně mě pobavil závěr s velrybou, která se nemohla objevit na horším místě. Schyluje se na velké trable. V Rusku se připravujeme na velkou mlatu. V Kattegatu se potom rýsuje prapodivní obrazec, který má mnohem více vrcholů než pěkně zvrácený milostný trojúhelník. Přestože se jen kecalo, tak tato epizoda mě bavila. [80 %]

Vikingové - Znamení (2020) (epizoda)

Spoilery! Já jsem po předchozí uspávačce teda docela spokojený. Už dávno bylo třeba se smířit s tím, že se seriál kvalitou druhé či třetí sérii nepřiblíží. Nicméně jsem rád za každé díly jako je tento, kde se něco děje. V tomto případě dokonce na všech frontách. Ano, i na Islandu. Návštěva v Kattegatu, kde se dva perou a třetí se směje byla skvělým osvěžením a pokus o ruský převrat taky. Že by se seriál takhle rychle rozjel? Kdyby si udržoval v nadcházejících dílech alespoň tuhle kvalitu, tak bych byl spokojený. [80 %]

Okamžik zlomu (2007)

Tohle je druhý film z dílny Gregory Hoblita, který jsem viděl a podruhé jsem nadšený. Až dostanu v budoucnu znovu chuť na thriller, tak už půjdu na jistotu a zkusím přetrpět i toho Richarda Gerea. Ten člověk se mi zatraceně dobře umí trefit do noty. S výjimkou nezbytného, avšak nudného zhruba 10 minutového úvodu, toho snímku nejde moc vytknout. Hopkinsovo charisma nemělo nejmenší chybu a celý snímek odehrál, jak je jeho dobrým zvykem, skvěle. V podobných rolích se jen těžko hledá srovnatelná konkurence. Naopak Ryan Gosling mě přeci jen trošku zklamal a ani jeho role mi nepřišla nějak moc věrohodně napsaná - na jeho pracovní pozici bych čekal typově hodně odlišného člověka. A ani celkově jej jako herce nemám moc v oblibě. Volbu však chápu, šlo zde o představení kontrastu a souboje mezi moudrostí a stářím proti dravosti a mládí, což zafungovalo a bylo velmi divácky atraktivní. Děj mě dokonale pohltil a slabších pasáží bylo naprosté minimum. Vývoj příběhu i finální rozuzlení mi přišlo v rámci možností promyšlené a nijak snímek nesrazilo, jak tomu často bývá. Navíc si divák užije rychlokurz amerických zákonů. [85 %]

Nena - Vášnivé zvíře odvedle (1985) odpad!

Spoilery! Už jsem dlouho neviděl žádný romantický film, tak jsem si dopřál tuhle legendární podívanou. Tento hluboký příběh s nedocenitelným myšlenkovým přesahem pojednává o pokrytecké a pseudo puritánské matce, která tajně smilní s jakýmsi jejím poskokem, ale vlastního manžela nechá pouze dusit se jejím ochlupením a panickému synovi a permanentně nadržené dceři odepírá sex totálně. Tragédie na sebe nenechá dlouho čekat. Permanentně nadržená dcera se projeví jako dokonalá manipulátorka a poté co přistihne smilnit svoji matku s otcem své nejlepší kamarádky, která smilní s jejím bratrem, se rozhodne vzít pomstu doslova do svých rukou, přesněji do té pravé, svede svého otce a přebírá otěže nad kontrolou rodiny. Příběh jak z nějaké antické literatury. Na hanbaté scénky se moc nedá koukat. To, že se revoluční vynález pana King C. Gillette nedostal ještě do povědomí široké veřejnosti by nenáročný divák jako já ještě překousl, ale obsazení hereček nebylo nejšťastnější. V podstatě pouze herečka hrající dceru působí přitažlivým dojmem. Je mi sympatické, že se v tomto případě vůbec někdo pokoušel o nějaký příběh. Méně je však někdy více a příběh byl v tomto případě ultra dementní. [5 %]

Vikingové - Samé změny (2020) (epizoda)

Naplnily se moje nejhorší očekávání. Hlavní zápletka byla v předchozím dílu dořešena a bude nás zřejmě čekat několik podobných dílů jako je tento, kde se bude připravovat půda pro novou zápletku. Bohužel, vikingská atmosféra je to jediné, co si seriál ještě tak nějak zachoval. Souhlasím, že se příběh vyvíjí neskutečně pomalu. Zejména na Islandu mám pocit, že sleduje prakticky neustále to samé. Tak snad alespoň volba nového krále/královny Kattegatu vnese do děje nějaké osvěžení. Ani moc zajímavých postav už se nepohybuje po světě těch živých. Baví mě tam snad už jen Ivar. Je fakt dobře, že sledujeme poslední sérii. Déle to natahovat postrádá jakýkoli smysl. [65 %]

Sexuální kroniky současné francouzské rodiny (2012) odpad!

Spoilery! Zřejmě ryze festivalový film pro obecenstvo, které si rádo říká "otrlé", ačkoli jsem dodnes nepochopil proč. Chápu, že režisérská židle byla dělená, protože natočit něco tak profesionálního a sofistikovaného s kilometrovým myšlenkovým přesahem - to není v silách jediného režiséra. Docela se divím, že se zde zdejší smetánka pseudo intelektuálů nechlubí, kolikrát si u tohoto snímku prohnali svých 15 čísel, protože bych tento paskvil odhadoval jako snímek, který by zde mohl slavit úspěch. Dialogy a postavy se snaží působit nanejvýš přirozeně, aby snímek byl přesně o tom, co naznačuje název - tedy o sexuálních aktivitách současné francouzské rodiny. Nedaří se mu to však vůbec, protože naprosto každá scénka působí totálně vykonstruovaným a zcela nepřirozeným dojmem. Například, když se jde matka od rodiny zeptat dědy (2 roky po tom, co mu zemřela žena), jak to má se sexem a on ji vysvětluje, že už 2 roky chodí za kurvama, načež netrvá dlouho a při sexu umírá na infarkt. Celkově vzato je role dědy z hlediska filmu naprosto zbytečná a nechápu, proč se tam vůbec jeho postava objevila. Nedává to z hlediska děje nejmenší smysl, jako spousta dalších věcí a spousta dalších postav, které zde také slouží pouze jako jakési sexuální objekty. Na vývoj postav rovnou zapomeňte, takového luxuse se nám zde nedostalo. Kupříkladu první žena hlavního panického honiče se tam prostě jen tak nějak odnikud objeví a o pár minut později odhadujete, že už spolu asi chodí, samozřejmě netušíte, jak k tomu došlo, protože s něčím takovým nebyl čas ztrácet čas. Nakonec se spolu na dědově trachtě vyspí v tom bordelu, kde bydlí hlavní hrdina místo dětského pokoje. To jsou naprosto zásadní chyby, které snad nedělají ani začínající filmaři, natož pak zkušení lidé, kteří si už dlouho hrají na režiséry (bohužel pro svět) a už mají lecos za sebou. Nepřidávají tomu na kráse ani na první pohled umělé rekvizity v pozadí za herci a ani to, že jsem přesvědčený o tom, že se část filmu točila někde v bordelu, protože jednotlivé lokace ani vzdáleně nepřipomínají vybavením to, čím by měly být. Například v dětském pokoji by člověk třeba čekal stolek s počítačem a ne něco jako kóje sloužící pravděpodobně k dovádění. Dialogy jsou jeden velký omyl a vzhledem k tomu, že se tvůrci ani nepokoušeli o nějakou kontinuitu děje, tak samozřejmě moc nechápete o čem jednotlivé postavy mluví a už vůbec nechápete proč o tom mluví. Postavám chybí k jejich jednání nějaký zřejmý motiv. Máte pocit, že sledujete figuríny v panoptiku a ne živé bytosti. K tomu si přidejte, že jednotlivé postavy jsou neskutečně hnusné a po pohledu na nesimulované erotické scény je jasné, že na sex dlouho nedostanete chuť. Zřejmě se mělo jednat o nějakou hloubkovou analýzu sexuálního života běžné francouzské rodiny. Místo toho diváci dostali totálně povrchní film, který nedává nejmenší smysl, není vůbec ničím zajímavý, jednotlivé sexuální scénky jsou nechutné (sledujete tam jakési nemyté cigoše, kurvy a jinou verbež), není vtipný, nemá žádnou výpovědní hodnotu a vyvolává ve vás maximálně tak pocit na zvracení nebo stud kombinovaný s lítostí za režiséra, herce a vlastně všechny zúčastněné, kteří se kdy k tomuto omylu omylem připletli. Skoro to na mě působí až dojmem, že si chtěl režisér splnit dětský sen a natočit domácí porno, přičemž to potřeboval nějak zakamuflovat, tak všem nakecal, že to bude strašně sofistikovaná sexuální studie. [0 %]

Vikingové - Král králů (2020) (epizoda)

Spoilery! Nezbývá než souhlasit s hlasem lidu. Tento seriál má neskutečně dobře zmáknuté rozlučky s oblíbenými i neoblíbenými klíčovými postavami. V rámci tohoto dílu to skvěle znovu potvrdil a došlo i na jakési vykoupení po předchozí prapodivné, přehnaně artově laděné epizodě, kdy málokdo tušil, co se vlastně děje. Velmi slušná epizoda, kde nebyl problém se po delší pauze zorientovat. Zejména posledních 10 minut bylo naprosto luxusních. Jsem docela zvědavý, co bude následovat, protože trošku nečekaně byla vcelku dořešena hlavní dějová linie, proto nezbývá než doufat, že nás nebude čekat několik kecacích a nudných dílů, než se rozehraje další příběh. [85 %]

Slunovrat (2019)

Když opomenu enormně otravně napsanou postavu hlavní hrdinky tohoto příběhu, tak toho není mnoho, co by se dalo vytknout. Velmi příjemná exkurze do severské sekty, s jejíž rituály a zvyky si musel dát scénárista a režisér v jedné osobě poměrně dost práce. Na popředí je skoro až sluníčkářské chování a na pozadí jsou tvrdé rituály, kde se hodně čerpalo ze zvyků vikingů, takže si na své přijdou i ti největší fajnšmekři, protože takový krvavý orel se nikdy neomrzí. Celkově se jedná o hodně hravé a originální dílo, kterému se toho dá hodně odpustit. Nechybí samozřejmě všemožné zaběhlé stereotypy při výběru sestavy hlavní party kamarádů, kde nechybí klaun, zkoumal a ani nikdo další a postavy odcházejí na věčnost v pořadí, na které jsme všichni zvyklí. I přes částečnou předvídatelnost má děj velmi příjemný vývoj a dlouhá stopáž není obtěžující. S uměleckou stránkou snímku to tvůrci výborně odhadli a nepůsobila na mě rušivým dojmem, naopak tomu celému vylepšovala atmosféru. Především nešlo přehlédnou velmi hravou kameru. Rozhodně nejde o tomto filmu mluvit jako o filmu, který sedne každému a pravděpodobně se diváctvo rozdělí na dva nesmiřitelné tábory. Orgasmus jsem z toho neměl, ale líbilo se mi to.. [70 %]