Po jedné stopě - K pevnostem na Zlatém pobřeží (2020) (epizoda)

Tak Ghana je z dosud navštívených zemí v mých očích rozhodně tou nejprofláklejší. Vesničku na kůlech už jsem viděl mockrát, ale kluci to pojali po svém a mají své záběry, které jsou znovu prostě takové lidštější a více svojí atmosférou vtáhnou, takže se asi každý koukne rád znovu. Takový pohled na uzavřené lidské společenství obývající velmi netradiční místo se ostatně nikdy neomrzí. Znovu musím smekat a chválit, tento dokument pojali skvěle a děkuji za něj. Na závěr nechyběl tradiční obrázek o zamořování Afriky toxickým odpadem, protože někdo má stále pocit, že "je to přece daleko". [85 %]

Po jedné stopě - Gleb Gen, maska tančící na chůdách (2020) (epizoda)

Souhlas, že Pobřeží slonoviny je země obrovských kontrastů. Obrovskou baziliku sv. Petra uprostřed ničeho, by tam čekal asi málokdo. Rád jsem se seznámil s tamními zvyky a maskami, kterým přikládají obrovský význam. Stejně jako víře v sílu a moudrost předků. Tento dokument prostě nemá vyloženě slabá místa. Kluci jsou stejně sympatičtí jako na začátku cesty a začíná mě více a více mrzet, že se pomalu ale jistě blížíme do finiše. [80 %]

Po jedné stopě - Zemí usekaných rukou, eboly i nádherných pláží (2020) (epizoda)

Ještě jednu věc jsem zatím nepochválil, a tou je rozdělení jednotlivých dílů. Líbí se mi, že je současným trendem, že je valná většina stopáže vždy věnována jednomu státu a v samotném závěru dojde obvykle k překročení hranic a následuje malá ochutnávka toho, na co se můžeme těšit příště. Je to moc chytrý tah tvůrců. Sierra Leone opět krásná zemička zvyklá na turisty. Když to kluci předvádějí takhle detailně, tak si začínám více a více všímat značných rozdílů mezi jednotlivými zeměmi. Škoda, že si to nějaký racek rozdal s dronem. Docela mě zajímá, jestli se jim podaří nechat si poslat do Afriky náhradní. [80 %]

Po jedné stopě - Hliněnými cestami přes dvě Guineje (2020) (epizoda)

Dříve jsem si chválil velký počet epizod a konec v nedohlednu. Jenže teď už konec začíná být bohužel v dohlednu. Souhlasím se zdejšími spolu komentátory, že jednotlivé epizody se na první pohled mohou zdát podobné, ale přesto si velmi zásadních rozdílů všimnout lze. Kupříkladu zaostalá a pochmurně zvláštní Guineu-Bissau je zcela odlišná od Guinee, kde už je dopad civilizace přeci jen znát a zejména lidé jsou tam poněkud napjatí. Konečně také zaznělo, proč je na tom tolik států Afriky, jak na tom jsou. Protože je v čele nastrčená loutka (zpravidla nějakým narkobaronem), který mu zafinancuje kampaň a naivní a hlavně, jak trefně zaznělo, nevzdělané obyvatelstvo se nechá opít několika reklamními předměty. Velmi si vážím práce mnoha charitativních organizacích, které se to snaží malinkými krůčky zvrátit. Při návštěvě tamní školy mi bylo skoro tak do breku jako Igorovi. Všechna čest lidem, kteří zasvětli životy pokusu o dobrou věc. Opravdu velmi hezky se na to kouká. Tento nenápadný dokument patří k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo. Nádherný relax a přehlídka opravdu hodnotných informací o tom, jak se žije jinde ve světě. [85 %]

Po jedné stopě - Na návštěvě u krále (2020) (epizoda)

Každý díl si užívám. Pořád se opakuji, ale oba kluci jsou velcí střelci a totální pankáči. Cestu si užívají. Záběry jsou krásné. Jsou při střetu místních zcela bezprostřední, zejména Igor, kterého musí mít každý divák zaručeně rád. Je to krásně vyvážené v poměru moto : turistika. Afrika je v mých očích nejzajímavější kontinent díky suverénně nejkontrastnějšímu způsobu životu vůči tomu našemu. Trošku mě mrzí, že už opustili Senegal, to byla v mých očích asi top krajina. Rád jsem ovšem nahlédl i do G-B, kam se jen tak někdo často nepodívá. Moc pěkná práce. Dokument je v mých očích mnohem lepší, než ukazuje zdejší hodnocení. [85 %]

Po jedné stopě - Nejmenším státem Afriky (2020) (epizoda)

Líbí se mi a velmi oceňuji, že tvůrci tohoto dokumentu dokážou z každé země a z každé situace vytěžit maximum a zprostředkovat naprosto skvělou zábavu. Zdá se, že už se dokument velmi výrazně stáčí k pobytu na menších ostrůvcích a menších vesničkách, které nejsou doposud výrazněji zasaženy civilizací a je velmi zajímavé sledovat běh tamního života. Navíc jsme viděli v jednom dílu nejstarší ženu v Africe i nejstarší strom. [85 %]

Po jedné stopě - Mezi žirafami, antilopami a lvy (2020) (epizoda)

Dokument se z vyprahlé poušti překlenul do úplně jiného světa plného barev a zeleně. Senegal je zajímavá země plná kontrastů. Pohled na obří megaskládku byl děsivý a historka o AIDS jakbysmet. V takových nočních podnicích, aby se člověk bál opít do bezvědomí. Kocovina by téměř jistě nebyla to jediné, co si odtamtud odnese. Není toho moc k vytknutí. Je to vtipné, relaxační a plné spousty zajímavých informací a pozoruhodných kontrastů. Skvělá práce. [85 %]

Po jedné stopě - Kolama nahoru (2020) (epizoda)

Tak se lehce zhoršil povrch a hned tu máme velmi nepříjemnou nehodu, která vnesla hodně vzruchu do pouštního stereotypu. Dost mě zaskočila návštěva pouštní knihovny, kde jsou údajně "pod zámkem" uchovány spisy až ze 13. století. Dočkali jsme se i příjezdu do Senegalu, kde má člověk pocit, že vjel do jiného vesmíru a ne do sousední země. [83 %]

Po jedné stopě - Západní Saharou do Mauretánie (2020) (epizoda)

Rád jsem si konečně prohlédl vyhlášený Marrakéš a zejména tamní noční život. Poté už jsme se přesunuli do Mauretánie, kde je enormně nízká hustot zalidnění, a tak převládá jen poušť a vraky, ale i to mělo své nezaměnitelné kouzlo a něco do sebe. Oba borci jsou stále ve výborné náladě, která je prudce nakažlivá. [82 %]

Po jedné stopě - Po hřebenech Vysokého Atlasu (2020) (epizoda)

Moc se mi líbí, že má tento dokument 16 dílů, protože si divák vychutnává krásy cesty a nesleduje pouze jakýsi rychlo průjezd vlakem. Maroko bylo krásně rozloženo do dvou dílů, kdy v tom druhém jsme se od drog přesunuli k vínu, respektive k pátrání po něm. Trošku kluky lituji, že se nepodařilo nakoupit od místních vinařů, ale koupili si splašky pochybné kvality ze supermarketu. Další zajímavá epizoda. Hezky se na to kouká. [83 %]