Adéla ještě nevečeřela (1978)

No nějaká super paráda to tedy nebyla. Vlastně to byla docela nuda. Vtipné zde byly snad pouze vynálezy od přátel Nicka Cartera. A možná ještě Rudolf Hrušínský, který nikdy neměl plný žaludek. Navíc trpím docela silnou averzí vůči Švankmajerovým ,,trikům". Podle zdejších chvalozpěvů jsem si troufl očekávat skutečně hodně. O to větší je teď zklamání. V tom filmu se vlastně nic moc ani neděje. Dávám slabé 2*. Upřímně si myslím, že na vyšší hodnocení film nemá a spousta uživatelů jsou lháři.

Adelheid (1969) odpad!

Tématem mi to malinko připomínalo Želary, ale zde veškerá podobnost končila. Rádoby dojemný příběh o dětech nácků žijících v luxusních sídlech v pohraničí. V podstatě hodinu a půl sledujete Petra Čepka, kterak se plouží v ponuré atmosféře po šedivém sídle sem a tam a vy si kladete jen jednu jedinou otázku, kdy a jak se mu podaří dostat do kalhotek té nepřístupné Němky. Zcela mi uniká, kde tento film vzal tak dobré hodnocení. Málem jsem nudou pošel. Nemá to vůbec nic. Není tam ani žádná pořádná zápletka a v podstatě všechno podstatné se odehraje během závěrečné desetiminutovky, která jediná snese nějakou chválu. [10 %]

Africké kočky: Království odvahy (2011)

Moc pěkné záběry z Keni, kde kromě vytrvalostních černých atletů mají také zvířátka, která jsou dynamická na kratší tratě. Dobrodružný dokument nám představuje především lvíčata a druhého nejrychlejšího tvora na planetě - geparda. Držel by se mnou tempo sotva 200 metrů. Jak moc jsou krásné záběry, tak moc je debilní doprovodný komentář, který je určen dětem. Stejně stupidní komentář bývá v dokumentech od IMAXu, které jsou ovšem v 3D, takže se tím nechám vždycky uchlácholit. Člověk se nudí více a více až nakonec není o co stát. Je mi naprostou záhadou, kteří panicové dostali tento film mezi 300 nejlepších, protože jsem přesvědčen, že až tak vysoko rozhodně nepatří. V tomto filmu vidím jediný potenciál, a to nalákat lidi, aby si místo pejska pořídili domů malé lvíče. S přihlédnutím na opravdu pěknou doprovodnou hudbu ty 2* přece jenom dám.

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Nadprůměrně vtipná hra, kterou od průměru zachránil úžasný seminář a nezapomenutelné jmelí. Z mého pohledu jedna z povedenějších her, ale to asi každý vidí jinak. Slabší * * * *.

Afrika II. – Od rovníku ke Stolové hoře (1953)

Vůbec nejpůsobivějším momentem tohoto dílu, jsem shledal návštěvu Pigmejů a zaznamenání zrodu sopky. Je neuvěřitelné, s jakou odvahou a vervou oba aktéři vše zaznamenali. Celkově bych tento počin označil jako mírně slabší, kdybych se ho pokoušel srovnávat se senzačním prvním dílem. Trošku jsem zde postrádal problémy na cestách. Ne, že bych je aktérům přál, ale přeci jen mají cosi do sebe. Nicméně i přesto se stále jedná a luxusní a těžce nadčasovou záležitost. Pěkné 4 kousky.

Afrika I. – Z Maroka na Kilimandžáro (1952)

Nechce se mi věřit, že něco tak úžasného spatřilo světlo světa již v roce 1952. Opravdu těžce nadčasová záležitost a dokonalá ukázka toho, jak z minima vytěžit maximum. Duo Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka jsou v mých očích opravdu fenomenální borci, kteří dovedli jít, respektive jet, za svým snem a cílem. Jediná výtka snad k těm pasážím, které jsou komentovány stylem "My jsme borci, protože máme to a tamto a oni to stále dělají jako blbé opice". Dost často tohle srovnávání nesrovnatelného trhalo ouška. Ale tohle nechme bez komentáře, všichni jistě správně tušíme, co za tím stojí. Raději pochvalme Tatru 87, která opravdu působí jako nezdolné auto a na lepší reklamu by v dnešní době nikdo nepřišel, troufám si tvrdit. Dále se mi hrozně zamlouval ten nápad s jednoduchoučkou mapou, která zobrazovala, kde se zrovna pohybujeme a obrovským způsobem napomáhala v orientaci. Tento dokument je nesmírně zajímavý hned z několik hledisek. Jednak na vás obrovským způsobem dýchne doba jeho vzniku. A dále je velice výživný po obsahové stránce. Přestože má pouhých 104 minut, člověk se z něj dozví opravdu hodně. Musím nastřelit plnou dávku, protože tady jiné hodnocení není na místě. Budu se těšit na další pokračování.

Afrika na Pionieri (2020) (seriál)

Netuším, kde někdo mohl nabrat dojem, že seriál je lepší než film, když seriál je v tomto případě v podstatě pouze rozkouskovaný film. Což v mých očích vzbuzuje dojem jakési zbytečnosti. Kromě tohoto drobného detailu to ovšem nemá chybu. Rád jsem se na to celé podíval znovu. Zážitek byl výrazně slabší, než v případě prvního zhlédnutí. Stále se ovšem jedná o jeden z nejlepších cestovatelských dokumentů současnosti s tou nejsympatičtější pankáčskou posádkou. Všechna čest a těším se na další cestu. [80 %]

Afrikou na pionýru (2019)

Nádherná reklama na svobodu organizována Marekem s příznačným příjmením a partou jeho sympatických pankáčů. Tam, kde se z trabantů v posledních letech stala vysoce organizovaná záležitost s přesnými termíny a otravnými cestujícími spěchajícími, aby stihli být u porodu, protože bez jejich účasti se škvrně nenarodí, tak tam pionýři zaujmou svojí svobodou a nesvázanýma rukama. Z tohoto úhlu pohledu je to tedy rozhodně lepší než žlutý cirkus. Dalším skvělým rozhodnutím byla zvolená destinace. Afrika bude vždycky naprosto jednoznačně nejzajímavější destinací. Je tam tolik nevyzpytatelností a nebezpečí, že žádný jiný kontinent tomu nemůže konkurovat. Jsou to velcí frajeři, že si na něco takového troufli. Záběry jsou opravdu delikátní a jako dokument o Africe to má prostě úplně všechno a kluci zachytili černý kontinent v plné komplexnosti. Nesmírně sympatický mi byl všudepřítomný humor i naprosto dokonale svobodný přístup zúčastněných. Úplně na vás dýchla ta nádherná atmosféra z toho sálající. Přesto je všechno oblečeno do naprosto profesionálního kabátu a ani po technické stránce si netroufnu mít výtky. Nejsilnějším momentem pro mě osobně ovšem byla vsuvka s malárií a nezištná pomoc tonoucím od portugalského páru. Tam se přiznám, že mi i slzička ukápla (přestože jsem tvrdý borec), když jsem viděl, jak vypadají poslední zbytky andělů současnosti. Moc rád uvidím další výpravu v této sestavě, protože to je prostě naprostý strop cestovatelských dokumentů. Přesně o tomhle to celé je. Ta vášeň Mareka a spol je úplně inspirativní a vtahující.

Aftermath (1994)

K filmu jsem nesehnal titulky a vzhledem k tomu, že je španělský, tak jsem tiše doufal, že mrtví toho moc nenamluví. Trefil jsem se. Film je němý, ovšem úplně debilní. Byly to figuríny a bylo to nepěkně vidět. Pár mrtvol už jsem viděl a poznám rozdíl. Pitvatel byl tedy pěkné prase, jsem si jistý, že doma klátí i toho jeho pejska, kterému nosí srdíčka obětí. Už jsem se lekl, jak tak koukal na toho ošklivého pána, že poklátí i jeho. Oceňuji, že nám tvůrci přiblížili život na pitevně a tamější personál, ale naprosto mě zklamala technická stránka. Vůbec se mi nezvedl kufr. Vše je umělé a je to hrozně vidět. Ani kamera neukáže mnoho detailů. Nevěřte těm kecům okolo. Není to vůbec nechutné. Vidět je toho opravdu málo a musíte si hodně věcí domýšlet. Slabá hvězda.

Agatha Christie's Poirot - Byt ve třetím patře (1989) (epizoda)

Troufám si tvrdit, že po zhlédnutí první série bych se hravě dorozuměl ve Francii. Díl celkem zajímavý, ale opět vinou střihu celkem snadno průhledný. Když se nám na scéně objeví pár postav, tak opravdu není těžké s naprostou jistotou určit vraha. Tak alespoň to tentokrát nebylo průhledné od úvodních minut. Celkem mě pobavilo i to, že nedostatek práce způsobil Herculovi rýmičku. Skoro jsem se v tom našel. Slabší 3 hvězdy.